بازدید زالی از عملیات گندزدایی خیابان های پر تردد پایتخت

بازدید زالی از عملیات گندزدایی خیابان های پر تردد پایتخت

به گزارش سرشیر فرمانده عملیات مدیریت مقابله با كرونا در كلانشهر تهران طرح گندزدایی معابر شهری را اقدامی علمی و منطقی و نمادی از مشاركت مجموعه شهرداری در مقابله با كرونا برشمرد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكترعلیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت مقابله با كرونا در كلانشهر تهران از مراحل گندزدایی خیابان ها و معابر پرتردد از شمالی ترین تا جنوبی ترین نقطه شهر تهران روز جمعه ۱۶ اسفندماه بازدید كرد.
وی این برنامه را نمادی از مشاركت مجموعه شهرداری در امر مبارزه ملی با كرونا برشمرد و با اشاره به فعالیت حجم زیادی از نیروهای مدیریتی و خدماتی كاركنان در عرصه شهری در طرح گندزدایی معابر شهر تهران این طرح را اقدام بسیار ارزشمند در جهت صیانت از سلامت آحاد شهروندان برشمرد و از زحمات مجموعه شهرداری تهران در این راستا قدردانی نمود.
تاكید فرمانده عملیات مدیریت مقابله با كرونا بر كاهش ترددهای درون شهری
وی با بیان این مطب كه امیدواریم این گندزدایی به كاهش سطح آلودگی در سطح شهر تهران كمك نماید، كاهش ترددهای درون شهری را بهترین اقدام در این راستا دانست و به مردم سفارش كرد در منازل خود بمانند.
گندزدایی معابر شهری؛ اقدامی علمی و منطقی
زالی، گندزدایی معابر شهری را یك اقدام علمی و منطقی ذكر كرد و اضافه كرد: گرچه امروز كالبد شهری را ضدعفونی می نماییم ولی اگر مردم كماكان با همان آهنگ سابق در شهر حضور یابند تمام این اقدامات می تواند ابتر باشد. ازاین رو از مردم می خواهیم با این برنامه همكاری داشته باشند تا بتوانیم زنجیره انتقال و سرایت ویروس راقطع نماییم.
وی با اشاره به اجرای طرح تنظیف و ضدعفونی مكانها و وسایل نقلیه عمومی از روزهای گذشته در تهران تصریح كرد: طرح تنظیف و ضدعفونی كردن ناوگان اتوبوسرانی، قطارهای مترو، پایانه های شهری، محیط های اطراف بیمارستان ها و حتی محوطه بیمارستانها از روزهای قبل به صورت روتین در حال اجراست؛ اما امروز با عنایت به تعطیلی روز جمعه و كاهش ترددهای شهری طرح گندزدایی مكانهای پرتردد و خیابان های اصلی از شمالی ترین تا جنوبی ترین نقطه شهر تهران اجرا می شود.
بدون همكاری مردم نمی توانیم بر شیوع بیماری در سطح شهر تهران فائق آییم
دكتر زالی مهمترین مبحث برای این كه زیرساختها در مقابله با این بحران از كفایت لازم برخوردار باشد را همكاری مردم دانست و اضافه كرد: اگر تمامی زیرساختهای موجود در كشور را بسیج نماییم اما همكاری اولیه مردم وجود نداشته باشد نمی توانیم بر میزان سرایت و شیوع بیماری در سطح شهر تهران فائق بیاییم.
شیوع بیماری كرونا امكان دارد چند ماه طول بكشد
وی با اشاره به دیدار خود با نمایندگان سازمان جهانی بهداشت در مورد كنترل بیماری كرونا در عرصه جهانی تصریح كرد: برپایه نظر سازمان جهانی بهداشت این بیماری نوپدید و ناشناخته در جهان امكان دارد چندین ماه طول بكشد و همه كشورها و همچون ایران باید آمادگی بیشتری درمورد این بیماری نسبت به رخدادهای نظیر سیل و زلزله داشته باشد.
طرح گندزدایی معابر نمادی از مشاركت مجموعه شهرداری در مقابله با كروناست
دكتر زالی ضمن تقدیر از زحمات مجموعه مدیریتی و خدماتی شهرداری تهران از روزهای آغازین انتشار كرونا در تهران اظهار داشت: هم اكنون در سطح شهر تهران به صورت منظم و مستمر تنظیف و ضدعفونی ناوگان اتوبوسرانی و قطارهای مترو روزانه دو بار از جانب آنان انجام می شود كه اغلب در ساعات شب صورت می گیرد.
او همینطور از ضدعفونی مستمر پایانه های شهری در ساعات شب و آلودگی زدایی نقاط پرخطر برپایه نقشه بهداشتی شهر تهران اطلاع داد و اظهار داشت: امروز با عنایت به تعطیلی روز جمعه و كاهش ترددهای درون شهری نقاط پرتردد علاوه بر نقاط معمول مورد گندزدایی قرار می گیرند.
گندزدایی نقاط پرخطر
وی تصریح كرد: در ایام آتی هم نقاطی كه پرخطر و داغ از نظر سرایت بیماری تلقی می شوند نظیر محوطه اطراف بیمارستانهایی كه بیماران كرونایی دارند، دستگاههای خودپرداز، پایانه های اتوبوس و پایانه های شهری، پاركهای عمومی، وسایل بازی بچه ها در پاركها و مواردی از این قبیل شناسایی شده و ضدعفونی می شوند.
به قول دكتر زالی، در این طرح فقط یك خیابان گندزدایی نمی گردد بلكه با برنامه ریزی قبلی نقاط پرخطربر روی نقشه مشخص شده است تا توسط همكاران گندزدایی شود و طرح مذكور در ایام آتی هم به صورت مستمر انجام می پذیرد كه بخش عمده آن شبانه است.
فرمانده ستاد عملیات مقابله با كرونا با اشاره به درگیر بودن تعداد زیادی از عوامل مدیریتی و خدماتی در اجرای طرح مذكور، از مردم خواست برای این كه زیرساختها گرفتار اشكال نشود و انرژی برای اداره شهر كماكان محفوظ باشد نهایت همكاری را داشته باشند تا بتوانیم میزان سرایت بیماری را در شهر كاهش دهیم.
مهمترین راهبرد در مقابله با كرونا عدم تردد شهری غیر ضروری است
دكتر زالی مهمترین راهبرد در این راستا را عدم تردد شهری غیر ضروری برشمرد و به شهروندان تهرانی سفارش كرد در منازل خود بمانند و با ماندن در منزل و اجتناب از سفرهای درونشهری غیرضروری حلقه و چرخه انتقال ویروس را در هم بشكنند.
مواد ضدعفونی كننده مورد استفاده كمترین آثار زیست محیطی را داراست
فرمانده ستاد عملیات مقابله با كرونا در ادامه تصریح كرد كه این طرح با استفاده از مواد ضدعفونی كننده و گندزدایی سفارش شده توسط سازمان بهداشت جهانی انجام می شود و به مردم اطمینان داد كه این مواد كمترین آثار زیست محیطی را دارا هستند.
دكتر زالی در این خصوص اظهار داشت: ماده ای كه امروز برای گندزادیی معابر شهری مورد استفاده قرار می گیرد آب اكسیژنه ۳ درصد است و از كمترین آثار زیست محیطی و بیولوژیكی برخوردار می باشد و یك گروه مهندسی با وسواس خاصی میزان غلظت این مواد را تحت نظارت دارد.
طبق گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی، به قول وی، غلظت و رقت سایر مواد ضدعفونی كننده نظیر هیپوكلرید سدیم كه در شرایط فعلی مورد استفاده قرار می گیرد هم بر مبنای دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی تهیه می شود كه ویروس را از بین می برد اما آثار بیولوژیك بر انسان ندارد.


1398/12/16
22:18:54
5.0 / 5
3315
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر