عضو كمیته كشوری آنفلوآنزا مطرح كرد

عمر مفید ماسك ها

عمر مفید ماسك ها

به گزارش سرشیر یك متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینكه كروناویروس از ۲ ساعت تا ۹ روز می تواند روی سطوح باقی بماند، اظهار داشت: مردم باید تلاش كنند از حضور بی جهت در اماكن شلوغ و پر تردد اجتناب كنند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر مسعود مردانی - عضو كمیته كشوری آنفلوآنزا با اشاره به اینكه تا ۸۰ درصد عفونت كروناویروس بی علامت است، اظهار داشت: در ۲۰ درصد موارد علامت بیماری آشكار می شود كه ۲.۵ درصد افراد مبتلا گرفتار علایم شدید شده و ۱۳درصد از آن ۲.۵درصد امكان دارد جان خویش را از دست بدهند.
وی با اشاره به اینكه شدت آلودگی ویروس به شدت بالا است در عین حال بر ضرورت رعایت نكات بهداشتی تصریح كرد و اضافه كرد: دوره آلوده كنندگی از زمان شروع علایم كروناویروس شروع شده و تا آخر دوره بیماری می تواند همراه بیمار باشد. این ویروس از ۲ ساعت تا ۹ روز می تواند روی سطوح بماند بنابراین رعایت نكات بهداشتی از ضروری ترین مسائل است.
این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینكه حالا به علت ترس از مبتلا شدن به كروناویروس، رجوع بی جهت به مراكز درمانی و بیمارستان ها افزایش یافته است، اظهار نمود: این مورد به علت استرسی است كه افراد جامعه متحمل می شوند. مردم باید بدانند میان سرماخوردگی و مبتلا شدن به كروناویروس تفاوت هایی وجود دارد و تنها كسانی می توانند مشكوك به كروناویروس باشند كه علایم ویروسی در دستگاه تنفسی فوقانی خود، تب بالا و طولانی مدت دارند.
مردانی اظهار داشت: افراد مبتلا به بیماری های شبه آنفلوآنزا بهتر است در منزل استراحت كرده و از حضور در اماكن عمومی و دست دادن و روبروسی كردن با سایر افراد اجتناب كنند.
وی افزود: حرارت می تواند ویروس را از بین ببرد بنابراین مردم می توانند بدون نگرانی به شرطی كه بدون واسطه نان را از نانوایی خریداری كنند، مبادرت به تهیه و مصرف نان كنند.
وی با اشاره به اینكه حضور در مكان هایی كه تجمعات انسانی وجود دارد سفارش نمی گردد، اضافه كرد: در شرایط خاصی مانند حالا شاید لازم باشد افراد از حضور در باشگاه ها و استخرهای شلوع، آرایشگاه ها و... اجتناب كنند و تردد با وسایل نقلیه همگانی در صورت ضرورت صورت گیرد. رعایت این نكات می تواند به حفظ سلامت آنها كمك نماید.
او همینطور استفاده از ماسك را برای تمام مردم ضروری ندانست و تصریح كرد: به مردم سفارش می نماییم مبادرت به خرید تعداد بالای ماسك و ذخیره سازی آن نكنند؛ هم اكنون كارخانه های تولید ماسك در سه شیفت در حال فعالیت هستند تا مشكلی برای تأمین آن به وجود نیاید. عمر مفید ماسك های یك لایه حدود ۲ تا ۳ ساعت است و عمر مفید ماسك های فیلتردار n۹۵ بین ۸تا ۱۲ ساعت است البته، این نوع ماسك بهتر است توسط كسانی مصرف شود كه با افراد دارای علامت بیماری سر و كار دارند.
رئیس كمیته كشوری آنفلوآنزا، پرستاران و كادر درمانی را در خط مقدم مقابله با كروناویروس خواند و خاطرنشان كرد: در كشور چین ۱۷۰۰ نفر از كادر درمانی به كروناویروس مبتلا شدند و در كشور خودمان هم یك پزشك به علت مبتلا شدن به بیماری جان خویش را از دست داده است؛ ازاین رو تهیه وسایل حفاظت شخصی برای این عزیزان در بیمارستان ها از نكات حائز اهمیت می باشد.
او همینطور به مردم سفارش كرد كه از رجوع غیرضرور به دندانپزشكی اجتناب كنند.
مردانی همینطور تبادل پول كاغذی را راهی برای انتقال بیماری ها خواند و خاطرنشان كرد: بهتر است از كارت های عابربانك استفاده نماییم و فروشندگان هم به صورت مكرر مبادرت به ضدعفونی كردن دستگاه های كارتخوان خود كنند.
این متخصص بیمای های عفونی در مورد انجام آزمایش های تشخیصی كروناویروس، اظهار داشت: ضرورتی ندارد همه افراد این تست هارا انجام دهند. ۸۰ میلیون نفر در ایران زندگی می كنند آیا این امكان وجود دارد كه همه تست تشخیصی دهند؟
وی كه در یك برنامه تلوزیونی صحبت می كرد، در خاتمه سخنان خود تصریح كرد: بهتر است از ورود مواد غذایی از كشورهای آلوده خودداری نماییم.1398/12/03
14:33:50
5.0 / 5
3813
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر