رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:

ایدز دیگر كشنده و وحشتناك نیست

ایدز دیگر كشنده و وحشتناك نیست

به گزارش سرشیر رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اقدام انجام شده در جهت تدوین برنامه پنجم مقابله با اچ آی وی/ ایدز، اظهار داشت: ایدز دیگر یك بیماری كشنده و وحشتناك نیست و افراد مبتلا به شرط تحت درمان بودن تا 60 سال بعد از مبتلاشدن به بیماری، می توانند زندگی كنند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر محمدمهدی گویا در همایش روز جهانی ایدز كه در وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به اینكه در سال چهارم برنامه چهارم مقابله با HIV هستیم و در حال تدوین برنامه پنجم هستیم، اظهار داشت: در این راستا یك هدف گذاری خاص كرده و یكسری تعهدات به دنیا داریم و باید كیفیت اقدامات خودرا افزایش دهیم.
گویا تصریح كرد: بی شك اقدامات ما منجر به افزایش بیماریابی، ارتقای كیفیت درمان و رضایت مندی بیماران، خانواده ها و عموم آنها می شود.
گویا با اشاره به اینكه نیازمند یك انقلاب در كیفیت خدمات هستیم، اظهار داشت: باید كسی كه وارد این سیستم برای خدمات می شود، از ستاندن خدمات رضایت داشته باشند.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینكه در كشور هنوز بیشتر از ۳۵ هزار بیمار مبتلا شناسایی نشده اند، اشاره كرد: باید در این عرصه كار كرده و ضمن شناسایی آنها با یك ارزشیابی دقیق و همه جانبه بیماریابی، تشخیص و درمان را افزایش دهیم. نكته قابل توجه اما آن است كه ایدز با اختتام خود همچنان فاصله دارد. آگاهی رسانی و آموزش می تواند به پیشگیری و شناسایی بیماری كمك نماید.
وی با اشاره به اینكه ادغام خدمات مقابله با ایدز در نظام شبكه یك افتخار برای كشور است، اضافه كرد: با این كار روند پیشگیری، بیماریابی، تشخیص و درمان ایدز متحول می شود. از سال قبل با سازمان های مختلف مانند بهزیستی و سازمان زندان ها جلسات مشتركی داشته ایم كه به سبب آن هشت تیم ارزشیابی تشكیل داده و استان به استان مشغول بررسی روند مقابله با بیماری هستیم و از آنجایی كه كشور ما جزو ۲۸ كشوری است كه به دنیا قول پیش گیری از ایدز را داده، با جدیت اهداف مان را دنبال می نماییم.
گویا اعلام نمود: برنامه استراتژیك كشوری ایدز برای ارتقای پیشگیری تهیه شده است. آموزش و اطلاع رسانی هدفمند برای عموم مردم، آموزش و اطلاع رسانی برای جمعیت های كلیدی و شبكه های اجتماعی همچون این برنامه ها است.
منبع:

1398/09/09
23:13:46
5.0 / 5
4502
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر