آلودگی هوا ششمین عامل مرگ ومیر در ایران

آلودگی هوا ششمین عامل مرگ ومیر در ایران

سرشیر: رئیس مركز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشكی شیراز با اشاره به اینكه آلودگی هوا در شهرهای بزرگ ایران رو به افرایش است، اظهار داشت: آلودگی هوا ششمین عامل مرگ و میر در ایران بخصوص میان مبتلایان به سرطان و بیماری های تنفسی به حساب می آید.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر كامران باقری لنكرانی سه شنبه ۲۲ آبان در كنفرانسی خبری، با تاكید بر اینكه باید در مورد آلودگی هوا دقت عمل بیشتری داشت، اضافه كرد: در مقایسه با كشورهای همسایه، ایران جزو كشورهای بحرانی در این زمینه محسوب نمی شود؛ باآنكه حدود ۲۰ درصد مرگ و میرهای ناشی از بیماری های تنفسی در ایران به علت آلودگی هوا است.
وی با اشاره به برگزاری هفتمین سمینار بین المللی سلامت زنان، اظهار داشت: مبحث محوری هفتمین سمینار بین المللی سلامت زنان را مخاطرات محیطی و سلامت زنان اعلام و افزود: زندگی مدرن فعلی و وجود مواد صنعتی، انسان ها را نسبت به گذشته در معرض خطرات جدی قرار داده است.
وی با اشاره به عرضه ۴۰ سخنرانی شفاهی برگزیده در این سمینار دو روزه، اظهار داشت: مجموعا ۴۶۳ مقاله به دبیرخانه سمینار ارسال شده كه ۳۳۰مقاله بعد از داوری نهایی به شكل پوستر و سخنرانی در این سمینار عرضه می گردد.
رئیس مركز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشكی شیراز، آلودگی های صوتی بخصوص در شهرهای بزرگ را از مهم ترین عوامل بروز بیماری های سلامت روان عنوان و افزود: در این سمینار تلاش خواهیم كرد تا از جنبه های مختلف به این مورد بپردازیم.
لنكرانی با اشاره به اینكه غذا لازمه زندگی است و باید با كمترین مخاطره جانی برای انسان عرضه گردد، تصریح كرد: متاسفانه امروز خیلی از افراد از خوردن غذاهای سنتی فاصله گرفته اند و با یك نوع افراط و تفریط در مصرف غذاهای تراریخته مواجه شده ایم.
وی افزود: امروز در خیلی از كشورهای اروپایی كه خود منشا تولید غذاهای تراریخته محسوب می شوند، منع تولید و مصرف این نوع غذاها اعلام شده؛ البته ایمنی برخی از غذاهای تراریخته هم اثبات شده است.
رئیس مركز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشكی شیراز عنوان كرد: در برخی از تحقیقات ثابت شده كه مصرف بعضی از غذاها بر روی سلامت زنان بخصوص نازایی آنها اثرگذار می باشد و در این سمینار هم افزودنی های غذایی مانند سموم و آلاینده ها مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
لنكرانی با ابراز خرسندی از اجرای دستورالعمل های قوی توسط وزارت جهاد كشاورزی در مورد منع استفاده از سموم آلاینده در تولید محصولات غذایی، اظهار داشت: نگرانی بابت سموم و كود قاچاق در ایران همچنان وجود دارد كه خطراتی مانند دیابت، چاقی و كبد چرب را به دنبال دارد.
وی همینطور پلاستیك و صنایع در رابطه با آنرا از آلاینده های مهم برشمرد و اظهار داشت: حتی بهترین نوع پلاستیك ها هم بی خطر نیست و باید تا حد امكان مصرف آنرا كاهش داد.
رئیس مركز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشكی شیراز با اشاره به اینكه گیاهان دارویی و دقت بر نحوه صحیح مصرف آنها از موضوعاتی است كه در سمینار سلامت زنان به آن توجه خواهد شد، اظهار داشت: برخی تصور می كنند كه همه گیاهان دارویی ایمن است در حالیكه اگر درست و به موقع مصرف نشوند، خطرساز هم خواهد بود.
لنكرانی افزود: بعنوان مثال از گل گاوزبان برای آرامش قلب و اعصاب به شكل دمنوش استفاده می گردد كه اگر مصرف این گیاه به بیشتر از یكبار در هفته برسد، امكان بروز بیماری های كبدی و نارسایی های كبدی به وجود می آید.
وی بیان كرد: در این سمینار كه رویكرد آگاهی بخشی و شناخت مخاطرات موجود و مقابله با آنها دنبال می شود، یك میزگرد با همكاری قوه قضاییه بعنوان مدعی العموم برپایه مستندات علمی و قانون اساسی برگزار می شود و چگونگی تاثیرگذاری و برخورد با مخاطرات محیطی بخصوص در بخش سلامت مورد بررسی قرار می گیرد.1397/08/22
21:24:19
5.0 / 5
5096
تگهای خبر: آلودگی , پزشك , چاقی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر