معاون وزیر بهداشت تاكید كرد

اجتماعی شدن سلامت، لزوم است نه انتخاب

اجتماعی شدن سلامت، لزوم است نه انتخاب

سرشیر: معاون اجتماعی وزیر بهداشت بر ضرورت اجتماعی شدن سلامت و همكاری دستگاه های مختلف در این راستا، تاكید نمود.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر سیدمحمد هادی ایازی در اجلاس روسا، معاونان اجتماعی، بهداشتی و مدیران شبكه های بهداشت و درمان دانشگاه های علوم پزشكی كلان قطب دو كشور در تبریز اظهار نمود: مهم ترین كلید واژه در بحث اجتماعی شدن سلامت بعنوان رویكرد نوین در تامین سلامت مردم و همكاری های بین بخشی، مشاركت سازماندهی شده مردم است. ارتقاء سطح سواد سلامت آحاد جامعه هم از دیگر ضروریات اجتماعی شدن سلامت بوده و طبق پیمایشی كه انجام شده، سواد سلامت قریب به ۵۰ درصد مردم، پایین بوده و تنها ۵۰ درصد از آن ها از سواد كافی در حوزه سلامت برخوردار می باشند.

وی اضافه كرد: همكاری بین بخشی به مفهوم استفاده از ظرفیت دستگاه ها و نهادها به نفع سلامت، تولید عدالت در سلامت و كاهش نابرابری ها و افزایش دسترسی مردم به مراكز سلامت است.

وی با اشاره به ۶۹ شاخص ابلاغی وزارت بهداشت در حوزه اجتماعی شدن سلامت، عنوان كرد: وضعیت شهرهای مختلف در این ۶۹ شاخص ابلاغی باید مشخص و نظام مداخله پیش بینی شود.

ایازی در ادامه صحبت هایش، صدمه های اجتماعی را یكی از دغدغه های اصلی مدیران جامعه عنوان نمود و اظهار داشت: از میان ۲۳ صدمه اجتماعی، اعتیاد، حاشیه نشینی، طلاق، مسایل فرهنگی و اجتماعی جزو پنج صدمه اولویت داری هستند كه تمامی دستگاه ها در كمك برای از بین بردن آن نقش دارند.

وی اضافه كرد: صنعتی شدن جوامع و تغییر بار بیماری ها، افزایش فاصله طبقات اجتماعی و كاهش عدالت، تغییر سطح انتظارات مردم از نظام سلامت، وجود نشانه هایی از فساد روزافزون، ادامه روند افزایش بیماری های غیرواگیر و جهانی شدن موضوعات در رابطه با سلامت سبب شده است تا مبحث اجتماعی شدن سلامت مطرح شود و ما هم موظیم كه متناسب با سطح انتظارات مردم، پاسخگوی آن ها باشیم.

وی با تاكید بر اصول و ارزش های حاكم بر اجتماعی شدن سلامت، اظهار داشت: اگر عزم و حمایت سیاسی وجود نداشته باشد، اجتماعی شدن سلامت با مشكل مواجه می گردد و فرآیندنگری، اخلاق مداری، عدالت اجتماعی، توانمندسازی آحاد مردم، كرامت و شرافت نوع انسان، حفظ حقوق شهروندی و جلب اعتماد مردم بعنوان سرمایه اجتماعی هم از دیگر اصول اجتماعی شدن سلامت به شمار می آیند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت در ادامه با تاكید بر نقش خیریه ها و سمن ها در اجتماعی شدن سلامت اظهار داشت: هر ایرانی باید عضو یك كانون سلامت باشد و این كانون مبتنی بر اصول گفته شده فعالیت كند. با این حال كه مردم مشاركت خوبی در امور خیریه دارند، می توان مردم را بیش از این ها به كار خیر دعوت كرد و از ظرفیت شهرها و ایرانی های مقیم خارج از كشور، برای ارتقاء نظام سلامت بهره مند شد.

وی، آگاهی افراد و خود مراقبتی، واكسیناسیون با مشاركت مردم، مراقبت در منزل، استفاده از گروه های جهادی، آموزش پزشكی جامعه نگر و تربیت پزشك اجتماعی، پیمایش و آزمایش های جمعیتی، اعمال سیاست های خواروبار سازمان ملل متحد در حوزه غذا و دارو، كنترل و مصرف سموم كشاورزی را از مصادیق اجتماعی شدن سلامت در حوزه های مختلف بهداشتی، درمانی، آموزشی و دارویی عنوان نمود.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت در ادامه تصریح كرد: كمك به ایجاد و توسعه زیرساخت های بهداشتی و درمانی كشور توسط ۸۷۵ خیریه، آموزش و توانمندسازی مردم با حضور ۶۸۰ سمن در رابطه با سلامت و بهره گیری از سفیران سلامت، نمونه هایی از برنامه های اجتماعی شدن سلامت در ایران هستند.

ایازی تصریح كرد: تولید معاونت اجتماعی، تقویت شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، تقویت همكاری های بین بخشی و مشاركت مردم، تشكیل كمیسیون اجتماعی و شورای فرهنگی و برگزاری جشنواره های مختلف سلامت همچون سیاست های وزارت بهداشت برای اجتماعی شدن سلامت است.

وی، برگزاری كارگروه های تخصصی برای پنج صدمه اجتماعی اولویت دار و ورود مستقیم به كنترل بیماری ایدز را همچون اقدامات دبیرخانه كنترل و كاهش صدمه های اجتماعی عنوان نمود.

1397/06/21
14:04:23
5.0 / 5
5049
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر