معاون نظارت شورای شهر تهران عنوان كرد

ورود شورا به مساله زباله های بیمارستانی، كاهش مفهوم دار حجم زباله های عفونی

ورود شورا به مساله زباله های بیمارستانی، كاهش مفهوم دار حجم زباله های عفونی

سرشیر: معاون نظارت شورای شهر تهران از بررسی وضعیت زباله های عفونی و بیمارستانی در شهر تهران اطلاع داد.افشین حبیب زاده در گفت وگو با ایسنا، در مورد جزئیات بررسی كمیته نظارت شورای شهر تهران، درباره وضعیت زباله های عفونی و بیمارستانی اظهار داشت: چند ماه پیش كمیسیون نظارت شورای شهر تهران گزارشی را از وضعیت زباله های بیمارستانی و عفونی دریافت كرد.

وی با بیان این كه حساسیت شورا در مورد زباله های عفونی و بیمارستانی زیاد است چون كه بر سلامت مردم تاثیر مستقیم دارد، خاطرنشان كرد: اخباری دریافت كردیم در خصوص اینكه حجم زباله های بیمارستانی كاهش یافته است و این كاهش از نظر ما مفهوم دار بود و موجبات نگرانی را فراهم نمود. چون كه با عنایت به شرایط موجود و جمعیت شهر تهران، طبیعی بود كه نه تنها حجم زباله های بیمارستانی كم نشود بلكه انتظار داشتیم كه این میزان زباله افزایش یابد مگر این كه بیمارستان ها خودشان نسبت به عادی سازی زباله های بیمارستانی اقدام نمایند كه این امر هم با عنایت به مشكلات بعید بود.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینكه یكی از برداشت های ما این بود كه امكان دارد بیمارستان ها زباله های عفونی را در قالب زباله های عادی مخلوط كنند، اظهار داشت: از مدیر بخش پسماند شهرداری تهران، دعوت كردیم كه در این خصوص توضیح دهد و همینطور بازرسان شورای شهر در قالب یك تیم به بررسی چرایی كاهش حجم زباله های عفونی پرداختند كه گزارش در صحن شورا قرائت خواهد شد.

در شهر تهران زباله سوز عفونی نداریموی با بیان این كه متاسفانه در شهر تهران زباله سوز عفونی نداریم اظهار داشت: وظیفه تولید یك زباله سوز عفونی بر عهده وزارت بهداشت است كه تابحال این مهم را انجام نداده است. هر چند كه شهرداری هم در یك برهه زمانی وارد میدان ساخت زباله سوز عفونی شد اما پس از مدتی این روند متوقف گردید.

حبیب زاده با بیان این كه زباله های عفونی بیمارستانی در محل خاص نگهداری می شوند كه این مساله هم در حال افزایش می باشد، اظهار داشت: این مساله به نفع شهر تهران نیست و باید هر چه سریعتر به جای دفن سنتی زباله های بیمارستانی نسبت به ساخت زباله سوز عفونی اقدام نماییم.

وی با اشاره به اینكه در جریان بررسی ها متوجه شدیم كه تنها یك پیمان كار برای دفن زباله های بیمارستانی وجود دارد كه انحصار زباله های بیمارستانی توسط یك پیمانكار صحیح نیست و باید با جذب چندپیمانكار دیگر فضا را رقابتی كرده و نظارت ها هم بیشتر شود، اظهار داشت: به مسئولان شهرداری سفارش كردیم كه تعداد پیمانكارها را افزایش دهد تا شاهد تحول جدی در حوزه پسماند بیمارستانی باشیم.

نمی دانیم مراكز درمانی پسماندهای عفونی خویش را چه می كنندعضو شورای شهر تهران با اشاره به اینكه متاسفانه آمار دقیقی از میزان زباله های بیمارستانی نداریم چون كه اساسا آماری از مراكز درمان نداریم، اظهار داشت: وزارت بهداشت باید اعلام نماید كه چه تعداد مراكز درمانی در شهر تهران وجود دارد؛ چون كه شهرداری اساسا از بعضی از مراكز آدرس و اطلاعات ندارد و حتی نمی دانیم این مراكز پسماندهای عفونی خویش را چه می كنند؟!

وی با بیان این كه وزارت بهداشت باید بعنوان تولید كننده زباله های عفونی نقش جدی تری در معدوم كردن این زباله ها بازی كند، اظهار داشت: اساسا وزارت بهداشت متولی اصلی خنثی سازی زباله های عفونی است و باید آمار دقیقی در این خصوص داشته باشد. همینطور در مورد ساخت زباله سوز عفونی كه بر عهده این وزارت خانه است نقش جدی را ایفا كند؛ چون كه شهرداری تنها آمار بیمارستان هایی را دارد كه با او قرار داد بسته اند و این در شرایطی است كه در مراكز درمانی محلی و یا كلینیك ها اقدامات درمانی هم انجام می گردد كه وزارت بهداشت باید بر روی آن نظارت دقیقی داشته باشد.
1397/06/17
15:56:05
5.0 / 5
4441
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر