گام بلند محققان برای درمان ماكولا با تولید نوعی قطره چشمی

گام بلند محققان برای درمان ماكولا با تولید نوعی قطره چشمی

سرشیر: محققان دانشگاه بیرمنگام یك گام دیگر به تولید نوعی قطره چشم نزدیك شده اند كه می تواند روش های درمانی بیماری دژنراسیون وابسته به سن ماكولا (AMD) را دگرگون كند.


به گزارش سرشیر به نقل از Investigative Ophthalmology & Visual Science، مشكل AMD عامل اصلی نابینایی در كشورهای توسعه یافته است. شیوع این بیماری با بالاتر رفتن سن، به صورت چشمگیری افزایش می یابد. تخمین زده می گردد تا سال ۲۰۲۰، حدود ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان با این وضعیت مواجه شوند. تنها در انگلستان بیش از ۵۰۰ هزار نفر به شكل پیشرفته، یا به مرحله آخر بیماری، مبتلا هستند.
AMD هم اكنون با تزریق داروهایی به چشم درمان می گردد كه الزاماً باید توسط پزشك متخصص تجویز شود. داروهای مذكور از پیشرفت بیماری و حصول نابینایی جلوگیری می كنند.
گروهی از پژوهشگران به سرپرستی "فلیسیتی دوكوگن"، موفق به توسعه روشی جدید شده اند كه می تواند داروهای تزریقی فعلی را در قالب قطره چشم به بیمار ارائه نماید. "دوكوگن" دكتر داروسازی است كه در انستیتوی میكروبیولوژی و عفونت دانشگاه بیرمنگام تحقیقات خویش را پیش می برد.
مطالعه ای كه نتایج آن سال قبل در مجله Investigative Ophthalmology & Visual Science انتشار یافت، حاكی از آن بود كه این قطره چشم در موش صحرایی، اثراتی مشابه با داروی تزریقی دارد.
هم اكنون، پژوهشگران دانشگاه بیرمنگام تحقیقات خویش را یك گام فراتر برده و اثرات این داروی جدید را بر روی چشم خرگوش و خوك مورد مطالعه قرار داده اند. ساختار چشم در این دو جانور شباهت بیش تری با ساختار آن در انسان دارد.
نتایج این مطالعه جدید كه مانند پژوهش قبلی در IOVS انتشار یافته، نشان داده است كه قطره چشم می تواند مقدار موثر دارو را به شبكیه چشم پستانداران بزرگ تر وارد كند.
فناوری ساخت این قطره را باید در نوعی پپتید جست وجو كرد. این پپتید نفوذكننده به سلول، می تواند دارو را به شبكیه (پشت چشم) تحویل دهد. امتیاز پتنت های ثبت شده برای این شكل دارویی توسط دانشمندان، هم اكنون به شركت آمریكایی MacRegen Inc متعلق می باشد. هم اكنون، گروهی از محققان دانشگاه بیرمنگام در حال همكاری با این شركت جهت توسعه طیف جدیدی از درمان برای AMD و سایر بیماری های چشم هستند.
پژوهشگران دانشگاه بیرمنگام و شركت مك رژن هم اكنون در حال اعتبارسنجی نتایج مطالعات خود جهت تأیید اثربخشی این درمان هستند. كارآزمایی های بالینی (بر روی انسان) بلافاصله بعد از تكمیل این فاز از مطالعه به انجام خواهد رسید. پیش بینی می گردد این كارآزمایی ها از اوایل بهار سال ۲۰۱۹ شروع شوند.
دكتر "دوكوگن" در این مورد توضیح می دهد: «چندین سال است كه تیم ما بر روی چالش دارورسانی به ناحیه پشت چشم تمركز دارد. ما از ابتدا متوجه شدیم كه دارورسانی با استفاده از قطره چشم، به این مفهوم است كه خود بیماران می توانند درمان شان را مدیریت كنند. این رویكرد هزینه كم تری دارد، از هدررفت وقت بیمار و نهادهای عرضه دهنده خدمات بهداشتی جلوگیری می كند و عوارض احتمالی ناشی از تزریق را هم می كاهد.
ما هم اكنون نشان داده ایم كه قطره چشم روی چشم پستانداران بزرگ جثه اثربخشی دارد. ما از سرمایه گذاری تجاری و تخصصی كه "مك رژن" در اختیارمان قرار داده استقبال كرده ایم تا بتوانیم برنامه تحقیق و توسعه نظام مندی را عرضه نماییم كه منافع قطعی برای افراد مبتلا به AMD و دیگر بیماری های چشم به همراه داشته باشد.»
پروفسور "رابرت اسكات"، چشم پزشك و استاد افتخاری دانشگاه بیرمنگام، اظهار كرده است: «پپتیدهای نفوذ كننده به سلول، نسل بعدی درمان را برای افراد مبتلا به AMD به ارمغان خواهند آورد.»1397/04/29
23:12:13
5.0 / 5
4400
تگهای خبر: پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر