جزئیات 50 عمل شكاف كام در خراسان جنوبی، ایلام مقصد بعدی موسسه خیریه مرهم

جزئیات 50 عمل شكاف كام در خراسان جنوبی، ایلام مقصد بعدی موسسه خیریه مرهم

سرشیر: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و رئیس هیات مدیره موسسه ملی سلامت مرهم با ارائه گزارش بیست و دومین سفر خیرخواهانه بزرگ ترین تیم جراحی پلاستیك كشور، اظهار داشت: طی این سفر كلیه بیماران حائز شرایط استان خراسان جنوبی به صورت ۱۰۰ درصدی تحت عمل جراحی قرار گرفته و ۵۰ عمل شكاف لب و كام در یك روز بعنوان یك ركورد جهانی انجام شد.


دكتر عبدالجلیل كلانتر هرمزی - فوق تخصص جراحی پلاستیك و استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در گفتوگو با ایسنا، با اشاره به سفر خیرخواهانه بزرگ ترین تیم جراحی پلاستیك كشور به استان خراسان جنوبی بعنوان بیست و دومین سفر گروه خیرخواهانه جراحی پلاستیك و ترمیمی، اظهار نمود: این سفر به دنبال دعوت یكسال گذشته ریاست دانشگاه علوم پزشكی بیرجند انجام شد و طی این چند ماه با هماهنگی های گسترده دانشگاه علوم پزشكی بیرجند، شبكه ها و خانه های بهداشت، سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش و مسئولین محلی، سیكل بیماریابی و شناسایی افراد نیازمند طی شد.
وی با اشاره به اینكه این تیم تخصصی از ۱۲ تیرماه در بیمارستان رازی بیرجند مستقر شدند، اظهار داشت: در این مدت ویزیت و درمان بیماران مبتلا به شكاف لب، شكاف كام و ناهنجاری های مادرزادی سر و صورت انجام شد.
وی با اشاره به اینكه در سیكل شناسایی بیماران، اطلاعات ۱۲۸۰ نفر از بیماران توسط بهورزان در سایت پزشكی مرهم به صورت الكترونیك ثبت شده بود، اظهار داشت: از ۱۲ تا ۱۶ تیر ماه هم با استقرار تیم تخصصی در بیرجند، بیش از ۶۰۰ بیمار به صورت حضوری معاینه و ویزیت شدند كه از این ۱۸۰۰ نفر بیش از ۱۳۶ نفر برای درمان و انجام عمل جراحی انتخاب شدند.
كلانتر هرمزی با اشاره به اینكه در این پروسه، نیازمندترین بیماران و افراد بدون حامی و كمك برای انجام جراحی انتخاب می شوند، اظهار داشت: این ۱۳۶ نفر طی ۴ روز تحت عمل جراحی قرار گرفتند كه دومین ركورد كشوری به حساب می آید. ركورد اول مربوط به سفر كرمانشاه بود كه طی آن ۱۵۶ بیمار طی ۶ روز تحت عمل قرار گرفته بودند.
وی با اشاره به اینكه در سفر خراسان جنوبی یك ركورد جهانی در این زمینه شكسته شد، عنوان كرد: در این سفر ۵۰ عمل شكاف لب و كام در یك روز انجام شد.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه بزرگ ترین تیم جراحی كشور در این سفر ما را همراهی می كردند، اظهار نمود: این تیم ۳۶ نفره تشكیل شده از ۱۱ جراح پلاستیك، ۲ متخصص بیهوشی، یك ارتوپد، یك متخصص طب توانبخشی، ۲ پزشك عمومی، چندین پرستار اتاق عمل و تكنسین بیهوشی و متخصص آمار، مجموعه موسسه خیریه مرهم و...
وی با اشاره به اینكه دانشگاه علوم پزشكی بیرجند بزرگ ترین و مجهزترین مركز درمانی خود یعنی بیمارستان رازی را دراختیار این تیم پزشكی قرار داده بود، اظهار داشت: همین امر در كنار همدلی و همكاری بالای مسئولان استانی، شهرداری، استانداری، شورای شهر، فرمانداری، كمیته امداد، بهزیستی استان و نیروهای مردمی و خیرین سبب شد تا بتوانیم از حداكثر ظرفیت برای خدمت به بیماران استفاده نماییم.
كلانترهرمزی با اشاره به اینكه سفر به خراسان جنوبی نخستین سفری بود كه طی آن تمامی بیماران حائز شرایط، تحت عمل جراحی قرار گرفتند، خاطرنشان كرد: مسئولان استانی و دانشگاه بهترین شرایط را برای تیم جراحی و بیماران فراهم نموده بودند و هم اكنون هیچ بیمار نیازمند جراحی شكاف لب و كامی در این استان وجود ندارد.
وی با اشاره به اینكه مقصد بعدی این تیم فوق تخصصی جراحی، ایلام خواهد بود، اظهار داشت: آذر ماه برای كمك به كودكان این منطقه به ایلام سفر خواهیم كرد.
این فوق تخصص جراحی پلاستیك با اشاره به اینكه بهترین سن برای درمان و جراحی شكاف لب و كام كودكی است، عنوان كرد: متاسفانه اغلب افرادی كه تحت عمل جراحی قرار گرفتند، بزرگسال بودند و به علت نیازمند و محروم بودن، تا كنون شرایط جراحی را نداشتند. هدف این تیم خیرخواه و متخصص جراحی هم كمك به نیازمندان و افرادی است كه مغفول مانده اند.
این استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در خاتمه با اشاره به اینكه آمار بیماران نیازمند به جراحی پلاستیك شكاف لب و كام در اغلب استان ها یكسان است، اظهار داشت: آمار كشور ما در مقایسه با دنیا هم متوسط است، در دنیا از هر ۶۰۰ نفر نوزاد زنده یك نفر دارای این بیماری است و در ایران از هر ۸۰۰ نفر یك نوزاد با این اختلال متولد می گردد.
1397/04/18
15:24:09
5.0 / 5
4529
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر