معاون وزارت بهداشت:

راهکارهای ملی شدن پزشک خانواده دنبال می شود

راهکارهای ملی شدن پزشک خانواده دنبال می شود

به گزارش سرشیر، فارس معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پیگیری راهکارهای ارتقا و ملی شدن برنامه پزشک خانواده برای اجرای فاز نخست آن در کشور اطلاع داد.


دکتر حسین فرشیدی در مسافرت به شیراز و بازدید از مراکز جامع خدمات سلامت، دستاورد مهم پیشبرد منطقی و عادلانه خدمات سلامت را عرضه مناسب خدمات و کاهش پرداختی مردم عنوان نمود.
به گزارش سرشیر به نقل از علوم پزشکی شیراز، فرشیدی اظهار داشت: برنامه پزشک خانواده طی ۱۰ سال قبل در استانهای فارس و مازندران درحال پیاده سازی است، اما هنوز برای اجرایی شدن در سطح ملی، به مراحل نهایی نرسیده.
او اشاره کرد: راهکارهایی برای ارتقا و ملی شدن برنامه پزشک خانواده عرضه شده و امیدواریم با تأمین اعتبار و بهره مندی از تجارب استانهای فارس و مازندران، شاهد اجرای فاز نخست این برنامه به شکل وسیع در کشور باشیم.
فرشیدی آگاهی مردم و عرضه آموزش مناسب در این حوزه را الزامات برنامه پزشک خانواده دانست و اظهار نمود: در همین راستا با برنامه ریزی، درحال فراهم آوری زیرساخت ها و رایزنی با سازمان های مرتبط هستیم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اشاره به بازدیدهای امروز از مرکز خدمات جامع سلامت روستایی تفیهان و خانه بهداشت بیدزرد سفلی اظهار داشت: کارهای بزرگی در فارس انجام شده و خدمات پزشکان خانواده و مراقبان سلامت، کاهش عوارض ناشی از بیماری ها در بلند مدت را به همراه دارد.
او شناسایی بیماران مبتلا به دیابت، فشارخون بالا و سرطان را همچون دستاوردهای اجرایی این برنامه عنوان نمود و اضافه کرد: ادامه روند درمان بیماران نیازمند پیگیری و نظارت است که در فارس به شکل قابل توجهی این امر اجرایی می شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دیدار استاندار فارس هم بار دیگر بر پیگیری اجرای طرح پزشک خانواده در سطح ملی اطلاع داد و اظهار داشت: تجربیات استانهای فارس و مازندران در اجرای برنامه پزشک خانواده برای ملی شدن این برنامه مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما این امر نیازمند تقویت و رفع چالش های آن است.


فرشیدی اضافه کرد: برای ملی شدن برنامه پزشک خانواده باید زیرساخت های لازم فراهم و تقویت شود که مهم ترین آن مبحث تأمین اعتبار و رفع دغدغه های پزشکان و مراقبان سلامت است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: مراقبان سلامت پا به پای پزشکان خانواده درحال ارائه خدمت سلامت به جمعیت زیر پوشش هستند.
اجرای برنامه پزشک خانواده در سطح ملی، احتیاج به عزم و اراده جدی دارد
استاندار فارس هم در این جلسه اجرای برنامه پزشک خانواده در سطح ملی را نیازمند عزم و اراده جدی دانست و اظهار داشت: تقویت نظام سلامت نیازمند اجرای نظام ارجاع و راهکار آنرا اجرای برنامه پزشک خانواده است.
دکتر محمدهادی ایمانیه اظهار نمود: همچون مسایل اثرگذار دراین زمینه، تأمین اعتبار و رفع دغدغه های پزشکان خانواده و مراقبان سلامت است که باعث تشویق و افزایش انگیزه آنان می شود.
او ارائه خدمات سلامت به نیازمندان در مناطق محروم کشور را از افتخارات دولت و نظام سلامت برشمرد و اظهار داشت: تنها راه نجات سلامت کشور اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع است.
استاندار فارس همینطور بر ارتقای جایگاه پزشکان خانواده و رفع دغدغه های مراقبان سلامت با عنایت به نقش ارزشمند آنان در نظام سلامت تصریح کرد.
دکتر مصطفی رضایی، رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت هم در این جلسه توضیحاتی در مورد مهم ترین چالش های اجرای برنامه پزشک خانواده، اهمیت همکاری بیشتر از پیش سازمان های بیمه گر و پیشبینی منابع و اعتبار لازم برای این برنامه ارائه داد و اظهار داشت: امیدواریم با فراهم سازی زیرساخت ها و تأمین اعتبارات لازم، فاز نخست برنامه پزشک خانواده در کشور اجرا شود.
دکتر سید وحید حسینی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم اجرای برنامه پزشک خانواده در سطح ملی را نیازمند حمایت همه جانبه مسئولان کشوری دانست و اظهار داشت: باید چالش های برنامه پزشک خانواده بررسی و رفع گردد تا به صورت صحیح و منطقی در سطح ملی اجرا شود.
دکتر عباس رضاییان زاده، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم تنها راه نجات و ارتقای حوزه سلامت را اجرای نظام ارجاع دانست و اظهار داشت: یکی از اهداف برنامه پزشک خانواده، عدالت در توزیع منابع سلامت در سطوح مختلف، ارائه خدمات به صورت منطقی و عادلانه و صرفه جویی در مسایل اقتصادی می باشد.
او ضمن اشاره به اهمیت بهره مندی از توانمندی ها و ظرفیت های حوزه فناوری اطلاعات در نظام ارجاع و اجرای برنامه پزشک خانواده اظهار داشت: این امر باعث می شود تا پرونده الکترونیک سلامت در یک ساختار نرم افزار ی مناسب صورت گیرد.
رفع دغدغه های پزشکان خانواده و مراقبان سلامت
معاون وزارت بهداشت همینطور در جمع برخی مسؤلان حوزه سلامت با اعلان اینکه رفع دغدغه های پزشکان خانواده و مراقبان سلامت در دستورکار جدی وزارت بهداشت قرار دارد، اظهار نمود: موارد ارائه شده در این جلسه ها جمع بندی و برای رسیدگی و تصمیم گیری در سطوح بالاتر، در قرارگاه پزشک خانواده در وزارت بهداشت مطرح می شود.
فرشیدی اظهار داشت: در تلاش هستیم فاز نخست برنامه پزشک خانواده با فراهم شدن زیرساخت ها و با بهره گیری از تجربیات مطلوب استانهای فارس و مازندران، در سطح کشوری اجرا شود.
این مقام مسئول برنامه ریزی و هماهنگی برای اجرای برنامه پزشک خانواده، همکاری بیشتر از پیش سازمان های بیمه گر و پیگیری اعتبارات برنامه پزشک خانواده را از دیگر محورهای شاخص اجرای برنامه پزشک خانواده در کشور عنوان نمود که در اولویت دستورکار وزارت بهداشت قرار دارد.
منبع:

1401/09/10
13:24:43
5.0 / 5
276
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماران , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر