آخرین وضعیت رعایت پروتكل های بهداشتی در كشور؛

وضعیت نامطلوب پروتکلهای ضدکرونا در مدارس

وضعیت نامطلوب پروتکلهای ضدکرونا در مدارس

همزمان با بازگشایی مدارس، میانگین درصد رعایت شیوه نامه های بهداشتی 47.83 درصد و درصد استفاده ازماسک بیش از 49 درصد برآورد شده است؛ اعدادی که برای پیش گیری از بروز موج ششم کرونا چندان کافی به نظر نمی آیند.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، باوجود تاکیدهای مکرر کارشناسان حوزه سلامت، در خصوص لزوم همراهی واکسیناسیون سریع مقابل کووید۱۹ و رعایت بالای پروتکلهای بهداشتی برای پیش گیری از بروز پیک ششم کرونا، اما هم اکنون بنا بر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور ۴۷.۸۳ درصد است.

روند رعایت پروتکلهای بهداشتی را تا روز سوم آذر ماه ۱۴۰۰ می توانید در نمودار زیر مشاهده کنید.

در عین حال بنا بر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میانگین رعایت پروتکلهای بهداشتی در اماکن عمومی استانهای کشور از ۲۶ آبان تا سوم آذر ماه ۴۷.۸۳ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در اماکن عمومی را با ۶۱.۳۲ درصد در آذربایجان غربی و پایین ترین میزان آنرا با ۴۰.۸۴ درصد در بوشهر مشاهده می نماییم.
میانگین میزان رعایت بهداشت فردی مناسب در اماکن عمومی استانهای کشور طی این مدت، ۵۲.۴۷ درصد بوده است. در این شاخص نیز بیشترین میزان رعایت مربوط به استان آذربایجان غربی با ۷۳.۶۲ درصد رعایت است و پایین ترین میزان رعایت هم مربوط به استان بوشهر با ۴۲.۶۸ درصد است.
همین طور میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استانهای کشور از ۲۶ آبان ماه تا سوم آذر ماه ۱۴۰۰، ۵۰.۶۰ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت در این شاخص مربوط به استان آذربایجان غربی با ۷۷.۵۲ درصد بوده و پایین ترین میزان رعایت نیز مربوط به استان بوشهر با ۴۲.۳۳ درصد رعایت بوده است.
میانگین استفاده از ماسک در اماکن عمومی استانهای کشور نیز در طول این مدت، ۴۹.۸۹ درصد بوده است که بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی با ۸۳.۴۶ درصد مربوط به استان هرمزگان و پایین ترین میزان استفاده از ماسک مربوط به استان قزوین با ۴۱.۷۸ درصد است.
میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله گذاری در اماکن عمومی استانهای کشور از ۲۶ آبان تا سوم آذر ماه ۱۴۰۰، ۴۷.۸۳ درصد بوده است که استان آذربایجان غربی با ۷۰.۴۰ درصد بیشترین میزان رعایت و بوشهر با ۴۰.۸۴ درصد پایین ترین میزان رعایت را داشته اند.در عین حال طبق اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، برمبنای اقدامات ناشی از تشدید بازرسی ها از تاریخ ۲۶ آبان تا سوم آذر ماه ۱۴۰۰، از تعداد ۳۵۷۷۸۰۷ مراکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش، بیش از ۲۴۰۹۱۹ مورد بازرسی انجام شده است.همچنین طی این مدت تعداد ۳۴۶۲۸ مرکز از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی اخطار گرفته و به مراجع قضایی معرفی شده اند و ۱۲۴۸ مورد از این مراکز نیز پلمب شده اند.باید توجه کرد که به ترتیب سوپرمارکت ها و خواروبارفروشی ها، نانوایی ها و رستوران ها، رتبه های اول تا سوم دریافت اخطار و معرفی به مراجع قضایی را در بین اماکن عمومی از تاریخ ۲۶ آبان تا سوم آذر ماه به خود اختصاص داده اند و پس از آن فروشگاه های زنجیره ای، ادارات و سازمان ها، بانک ها، مطب ها، اماکن متبرکه و مساجد، پیشخوان و پلیس +۱۰، تالارهای پذیرایی، مراکز ورزشی، داروخانه ها، آرامستان ها، پاساژها و پایانه های مسافربری درون شهری قرار دارند.در حوزه صنایع نیز به ترتیب کارگاه ها و صنایع کوچک، کشاورزی، دامپروری و معادن، صنایع تولید، نفت، گاز و انرژی و سایر، صنایع ساخت و ساز و مراکز شماره گذاری و معاینه فنی بیشترین اخطار و معرفی به مراجع قضایی را طی مدت ۲۶ آبان ماه تا سوم آذر ماه ۱۴۰۰ دریافت کرده اند.


وضعیت رعایت پروتکلهای بهداشتی در مدارس
در عین حال بنابر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، گزارش رعایت پروتکلهای بهداشتی در بازگشایی مدارس از یکم تا پنجم آذر ماه به شرح زیر است:

بازگشایی مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۱_۱۴۰۰ برمبنای مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با رعایت پروتکلهای بهداشتی انجام شد.

باید توجه کرد که تعداد کل مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۱_۱۴۰۰ بیش از ۱۳۵۸۵۶ مدرسه بوده و تعداد ساختمان مدارس ۱۰۷۱۷۱ است.

تعداد کل مدارس ابتدایی ۶۱۳۴۶ مدرسه، تعداد کل مدارس دوره اول متوسطه ۲۳۰۷۹ مدرسه، تعداد کل مدارس دوره دوم متوسطه ۲۱۱۸۶ مدرسه، تعداد کل مدارس استثنایی ۱۵۶۰ مدرسه، تعداد کل مدارس پیش دبستانی ۲۱۷۰۲ مدرسه، تعداد کل هنرستان ۵۹۹۶ مدرسه و تعداد کل مجتمع هنرستانی ۹۸۷مدرسه است.
۶۱۳۷ بازرسی بهداشتی از مدارس
بر این اساس تعداد بازرسی انجام شده از شروع آذرماه تا پنجم آذر سال ۱۴۰۰، بیش از ۶۱۳۷ مدرسه بوده است.

در عین حال بنا بر اعلام معاونت بهداشت، وزارت بهداشت، چالش های مهم و پر خطر در بعضی از مدارس شامل موارد زیر است:

_ متناسب نبودن فضای کلاس ها با تعداد دانش آموزان (پذیرش بیش از اندازه ظرفیت کلاس)

_ عدم رعایت فاصله گذاری مناسب بین دانش آموزان

_ عدم رعایت چیدمان صندلی برمبنای فاصله تعریف شده در پروتکلهای بهداشتی ابلاغ شده

_ عدم رعایت استفاده از ماسک در میان دانش آموزان و شاغلین.

در عین حال چالش های مهم و پرخطر در بعضی مدارس نیز اعلام شده است که شامل:

_ فراهم نبودن شرایط مناسب برای تهویه وجریان هوا در کلاس ها به سبب تجمع بیش حد ظرفیت دانش آموزان و فضای فیزیکی ناکافی

_تجمع والدین در مقابل ورودی و خروجی مقابل مدارس.
پنجاهمین گزارش ناجا درباره کاهش انتقال کرونا بوسیله مدیریت هوشمند
در عین حال بنا بر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، اقدامات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا با مدیریت هوشمند تجمعات و محدودسازی ترددها انجام شد.

باید توجه کرد که طبق پنجاهمین گزارش ناجا، بنابر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، در هفته گذشته وضعیت رعایت شیوه نامه های بهداشتی در فرودگاه ها ۸۱ درصد، در قطارهای مسافربری بین استانی ۷۳ درصد، در مترو ۳۰ درصد و در اتوبوس ها ۵۵ درصد بوده است.
همین طور وضعیت رعایت شیوه نامه های بهداشتی در هفته گذشته در زمینه اصناف به این صورت بوده است؛ میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مراکز خرید و مجتمع های تجاری اصلی ۶۳ درصد، در صنوف متفرقه درون شهری ۶۱ درصد و در صنوف متفرقه برون شهری ۵۶ درصد بوده است.همچنین در هفته گذشته، از ۴۴۰۶۵ مورد صنف بازدید شده که ۲۰۷۷۳ صنف تذکر دریافت کرده، ۳۹۹۸ صنف صورتجلسه شده و ۶۵۵ مورد پلمپ شده اند.

باید توجه کرد که ۷۲ درصد از پلمب ها و صورت جلسه انجام شده، مربوط به شش استان اصفهان با ۲۹ درصد، تهران با ۱۴ درصد، قزوین با ۹ درصد، فارس و لرستان با هفت درصد و کردستان با پنج درصد بوده اند.


1400/09/07
14:27:11
5.0 / 5
250
تگهای خبر: بهداشت , تولید , دارو , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر