همه آنچه كه باید درباره هپاتیت A بدانید

همه آنچه كه باید درباره هپاتیت A بدانید

هپاتیت آ یک بیماری ویروسی کبد است که علایم آن می تواند به شکل یک بیماری خفیف تا شدید باشد. ویروس هپاتیت آ بوسیله دستگاه گوارش و به دنبال خوردن آب یا غذای آلوده به ویروس مزبور و یا در اثر تماس مستقیم با فرد مبتلا به این بیماری به انسان منتقل می شود.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، حدودا تمام مبتلایان به هپاتیت آ بهبودی یافته و یک دفعه مبتلاشدن به این بیماری، فرد را برای تمام عمر در مقابل آن مصون می سازد. البته نسبت بسیار کمی از مبتلایان ممکنست در اثر مبتلاشدن به شکل شدید بیماری و هپاتیت برق آسا (نارسایی حاد کبد) فوت کنند.
این بیماری در مناطقی از جهان که وضعیت بهداشتی ضعیفی دارند و آب سالم به اندازه کافی در دسترس نیست شیوع بیشتری دارد. همه گیری های ناشی از هپاتیت آ ممکنست طولانی شده و منجر به خسارات اقتصادی شود. استفاده از منابع آب سالم، غذای سالم، ارتقاء سطح بهداشت و شستشوی منظم دست ها از راه های اصلی پیش گیری از مبتلاشدن به این بیماری هستند.
راه انتقال بیماری هپاتیتA چیست؟ ویروس هپاتیت A در مدفوع و خون افراد آلوده به این ویروس وجود دارد. این ویروس عموما بوسیله خوراکی و به روش های زیر منتقل می شود (حتی مقادیر کمی از ویروس ممکنست سبب مبتلاشدن شود):
_ مصرف مواد غذایی آلوده: آلودگی مواد غذایی ممکنست در هر یک از مراحل کشت، برداشت، فرآوری و حتی پس از پخت و در مراحل توزیع یا آماده سازی مواد غذایی اتفاق افتد.
_ مصرف آب آلوده: انتقال در اثر تماس فرد به فرد؛ هپاتیت A یک بیماری بسیار مسری است و ممکنست بوسیله تماس مستقیم و نزدیک بین افراد بعنوان مثال در زمان مراقبت از فردی که مبتلا به این بیماری است، منتقل شود. همین طور استفاده مشترک از سرنگ و سوزن در مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر و تعدادی از انواع تماس جنسی نیز بعنوان روش های توام با خطر انتقال این بیماری ذکر شده اند.
علائم بیماری هپاتیتA همه افراد مبتلا به هپاتیت A علایم بالینی ندارند و بیماری ممکنست در بعضی از افراد به ویژه در کودکان بدون علامت باشد. بزرگسالان بیشتر از کودکان گرفتار علایم بالینی می شوند. علایم بالینی اگر بروز کنند بطور معمول ۲ تا ۷ هفته بعد از عفونت ظاهر شده و بطور معمول کمتر از ۲ ماه طول می کشد، بااینکه تعدادی از افراد ممکنست تا ۶ ماه نیز احساس بیماری داشته باشند.
اگر علایم بیماری تظاهر کند ممکنست شامل علایم احساس خستگی، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، درد و احساس ناراحتی در شکم خصوصا در ناحیه کبد، تیرگی ادرار یا کم رنگ شدن مدفوع، زردی پوست یا ملتحمه چشم، تب، اسهال، درد مفصل باشد. از طرفی تعدادی از افراد به ویژه کودکان هیچ نوع علایم بالینی ندارند ولی می توانند سبب انتشار بیماری شوند. از طرف دیگر یک فرد می تواند ۲ هفته پیش از بروز علایم بالینی نیز ویروس را به دیگران منتقل کند.
ویروس هپاتیت A می تواند ماه ها در خارج از بدن زنده بماند. گرم کردن غذا و مایعات تا دمای ۱۸۵ درجه فارنهایت( ۸۵ درجه سانتی گراد) حداقل به مدت یک دقیقه، می تواند ویروس را از بین ببرد اما قرار گرفتن در معرض دمای انجماد ویروس را از بین نمی برد.
راه های درمان هپاتیت A درمان این بیماری عموما برمبنای علایم بالینی بیمار است. سفارش های اصلی و کلی درمان در هپاتیت A شامل استراحت و همین طور مصرف غذا و مایعات به میزان کافی است. تعدادی از افراد که گرفتار علایم شدید بالینی هستند ممکنست نیاز به بستری در بیمارستان پیدا کنند.
برای پیشگیری باید نکات زیر را رعایت کرد:
با رعایت بهداشت دست بصورت شستشوی دست ها با آب و صابون بعد از استفاده از توالت، بعد از تعویض پوشک، پیش از تهیه غذا، پیش از غذا خوردن، اجتناب از مصرف آب و غذاهای آلوده، اجتناب از سفر به مکان های آلوده و... می توان از مبتلاشدن به هپاتیت A جلوگیری کرد.
وضعیت بیماری هپاتیتA در ایران و جهان اپیدمیولوژی هپاتیت A در مناطق مختلف جغرافیایی در سراسر جهان درحال تغییر است و تخمین زده می شود که سالانه در دنیا بیش از ۱۰۰ میلیون مورد عفونت با ویروس هپاتیتA اتفاق می افتد که منجر به ۱۵هزار تا ۳۰ هزار مورد مرگ در هر سال می شود. برمبنای یک ارزیابی سازمان جهانی بهداشت سالانه حدود ۱.۵میلیون مورد عفونت با ویروس هپاتیت A گزارش می شود. در حقیقت خطر مبتلاشدن به عفونت هپاتیت A با فاکتورهای توسعه اقتصادی اجتماعی، بهداشت و دسترسی به آب سالم و بهداشت عمومی مطلوب ارتباط دارد.
در مورد میزان شیوع هپاتیت A و سطح ایمنی جامعه نسبت به این بیماری مطالعات مختلفی در کشور انجام شده است. بر طبق نتایج مطالعاتی که سالهای اخیر در این خصوص انجام شده است و تطابق آن با چگونگی تقسیم بندی کشورها از نظر شیوع هپاتیت A در تقسیم بندی سازمان جهانی بهداشت، جمهوری اسلامی ایران در گروه کشورهای با شیوع کم قرار می گیرد. البته هم اکنون نیز شیوع بیماری در مناطق مختلف کشور متفاوت بوده و ممکنست بیماری در بعضی استانها از شیوع بالاتری برخوردار باشد.
اتهای پیام


1400/04/10
12:50:57
5.0 / 5
508
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر