تولید ماهیانه یك میلیون دوز واكسن رازی كوو پارس از شهریور ۱۴۰۰

تولید ماهیانه یك میلیون دوز واكسن رازی كوو پارس از شهریور ۱۴۰۰

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اظهار داشت: برنامه ریزی برای تولید ماهیانه یک میلیون دوز واکسن «رازی کوو پارس» از شهریور ماه امسال انجام شده است.


دکتر محمدحسن فلاح مهرآبادی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در پاسخ به این پرسش که آیا شرایط برای تولید انبوه این واکسن فراهم گشته است، گفت: شرایط برای تولید صنعتی فراهم شده و در فاز اول یک میلیون دوز واکسن در ماه تولید خواهیم داشت.
وی بیان داشت: پس از تایید واکسن توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، میزان مورد تعهد که حدود یک میلیون دوز در ماه است، تولید و در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهد گرفت.
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی روند طرح مطالعاتی این واکسن را مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: به احتمال فراوان تا مرداد ماه امسال ایمنی زایی و موثر بودن این واکسن تایید می شود و بعد از آن تولید انبوه آن شروع خواهد شد.
وی افزود: پژوهشگران این مجموعه با تمام توان و ظرفیت در تلاش هستند تا مراحل طرح مطالعاتی این واکسن و روند تولید آن به خوبی پیش رود تا از دغدغه های مردم دراین زمینه کاسته شود.
فلاح گفت: در فاز بعدی این ظرفیت تولید واکسن افزایش خوبی خواهد یافت تا تعداد بیشتری از هم وطنان ما از این محصول ایرانی بهره ببرند.
فلاح، همین طور در مورد اتمام مرحله دوم تست انسانی واکسن رازی کووپارس اظهار داشت: برمبنای برنامه ریزی های انجام شده تمام داوطلبان مرحله دوم تست انسانی در ۲ هفته آتی تزریق اول خودرا دریافت نمایند تا این مرحله اختتام یابد.
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی افزود: تزریق دوم هم بلافاصله شروع می شود تا این طرح مطالعاتی روند مطلوبی داشته باشد.
فلاح اضافه کرد: تا روز چهارشنبه ۱۹ خرداد تزریق اول واکسن رازی کوو پارس به بالای ۲۰۰ داوطلب در قالب فاز دوم تست انسانی انجام شد.
وی تعداد داوطلبان مرحله دوم تست انسانی را ۵۰۰ نفر اعلام نمود و اظهار داشت: تزریق مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن از روز ششم خرداد ماه شروع و تا روز ۱۹ خرداد هم این واکسن به ۱۹۰ داوطلب مرحله دوم کارآزمایی بالینی تزریق شد.
به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، موسسه رازی از اسفند سال ۱۳۹۸ کار ساخت واکسن را شروع و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید آن استفاده نمود. این موسسه در فاصله زمانی اسفند ۹۸ تا اختتام فروردین ۹۹، کار طراحی این واکسن را به انتها رساند، در اردیبهشت دُزسنجی و فرمولاسیون انجام شد و از خرداد ماه ۹۹، آزمایش این واکسن روی ۵۰۰ حیوان صورت گرفت.
کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس موسسه رازی با تزریق مرحله اول تست انسانی به ۲ داوطلب مرد دهم اسفند ماه ۹۹ با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، جلیل کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و تعدادی از مسئولان و پژوهشگران در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) تهران شروع شد.
مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس هم از ششم خرداد ماه با ۵۰۰ داوطلب در ۲ گروه ۲۵۰ نفره شروع شد. یک گروه ۲۵۰ نفره واکسن با دوز ۱۰ میکرولیتر و گروه دیگر با عنوان گروه کنترل واکسن نما دریافت می کنند.
تزریق مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن از روز ششم خرداد ماه شروع و تا روز ۱۹ خرداد هم این واکسن به ۱۹۰ داوطلب مرحله دوم کارآزمایی بالینی تزریق شد.
مطالعه فاز دوم این واکسن به حدود ۲ ماه زمان نیاز دارد و بعد از گذشت این مدت، نتایج این طرح مطالعاتی برای سازمان غذا و دارو ارسال می شود تا در صورت رضایت بخش بودن نتایج، فاز سوم مطالعات شروع شود.


1400/03/28
13:39:50
5.0 / 5
261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر