مدیركل دارو وزارت بهداشت:

مجوز تولید قراردادی واكسن های خارجی به شركت های داخلی داده می شود

مجوز تولید قراردادی واكسن های خارجی به شركت های داخلی داده می شود

به گزارش سرشیر مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اظهار داشت: هر شرکتی که در عرصه تولید داروهای بیولوژیک فعال است، می تواند با ستاندن مجوز از سازمان غذا و دارو نسبت به تولید قراردادی واکسن های خارجی کرونا همچون بهارات، آسترازنکا، اسپوتنیک و سینوفارم که مجوز مصرف در ایران دارند، اقدام نمایند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا از وبدا، سید حیدر محمدی، روز چهارشنبه درباره انعقاد قرارداد تولید واکسن کرونا در کشور اضافه کرد: هیچ محدودیتی برای هیچ شرکتی که توانمند باشد در زمینه تولید واکسن وجود ندارد. هر شرکتی که توانایی تولید دارو در حوزه داروهای بیولوژیک را داشته باشد، از نظر سازمان غذا و دارو مجاز به تولید واکسن است و چه بسا سازمان غذا و دارو با افتخار از این شرکتها حمایت می کند.
وی اضافه کرد: هر شرکتی که در عرصه تولید داروهای بیولوژیک فعال است، می تواند با ستاندن مجوز از سازمان غذا و دارو نسبت به تولید قراردادی واکسن هایی همچون بهارات، آسترازنکا، اسپوتنیک و سینوفارم که مجوز مصرف در ایران را دارند، بصورت قراردادی در حوزه تولید واکسن کرونا فعالیت کند.
محمدی در مورد تولید قراردادی واکسن اسپوتینک توسط شرکت اکتوور نیز توضیح داد: این شرکت زیرساخت ها و ظرفیت های مناسبی در عرصه تولید فرآورده های بیولوژیک دارد که بر این اساس طبق قرارداد منعقده با موسسه گامالیای روسیه (تولیدکننده واکسن اسپوتنیک) مبادرت به تولید واکسن کرده است.
وی اظهار داشت: علاوه بر این شرکت سامان داروی هشتم نیز تقاضای تولید واکسن اسپوتنیک را اعلام نموده است که نامه موافقت اولیه را برای این شرکت نیز صادر کرده ایم، همچنین، شرکت سیناژن نیز با یک شرکت استرالیایی نسبت به انتقال تکنولوژی بمنظور تولید واکسن را دنبال می کند، انستیتو پاستور نیز با مجموعه کوبایی در حال تولید قراردادی واکسن است.
وی تصریح کرد: بر طبق آنچه گفته شد، سازمان غذا و دارو خودرا متعهد می داند تقاضای همه شرکت هایی که توانایی و ظرفیت تولید داروهای بیولوژیک را داشته و در نظر دارند در عرصه تولید قراردادی و یا انتقال تکنولوژی در حوزه واکسن کرونا فعالیت کنند را بررسی نموده و در صورت رعایت الزامات و دستورالعمل ها از تولید داخل حمایت کند.
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اشاره کرد: طبق وعده داده شده، واکسن اسپوتنیک تولید شده توسط شرکت اکتوور در خرداد و تیر در دسترس قرار خواهد گرفت، همچنین، به مرور و با تولید انبوه واکسن های تولید داخل، امیدواریم طی ماه های آتی خبرهای خوشی از افزایش چشم گیر تولید واکسن را به هموطنان بدهیم.منبع:

1400/02/29
12:11:55
5.0 / 5
672
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , دارو , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر