مهار التهاب كودكان به كمك فعالیت بدنی

مهار التهاب كودكان به كمك فعالیت بدنی

خراسان رضوی نتایج مطالعه جدید نشان داد، انجام فعالیت بدنی سرعتی و شدید می تواند التهاب با درجه پایین، ناشی از چربی را مهار کند. همینطور مشخص شد که کیفیت رژیم غذایی هیچ ارتباط مستقیمی با التهاب با درجه پایین ندارد.


به نقل از ساینس دیلی، التهاب کم با خیلی از بیماریهای مزمن مرتبط می باشد، اما ورزش می تواند آنرا مهار کند. التهاب درجه پایین و طولانی مدت، خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ و بیماریهای قلبی عروقی را بیشتر می کند. اضافه وزن و چاقی نیز سبب التهاب پایین می شوند، اما هنوز اطلاعات کمی در مورد نقش سبک زندگی در مهار التهاب ها با درجه پایین از کودکی ارائه شده است.
دکتر ایرو هاپالا از دانشکده علوم ورزشی و بهداشتی در دانشگاه جایواسکالا اظهار نمود: «کودکانی که از نظر جسمی تحرک دارند، نمایه التهاب سالم تری نسبت به کودکانی با فعالیت جسمی کمتر دارند. با این وجود، نتایج ما نشان میدهد که اثرات مثبت سطوح بالای فعالیت بدنی شدید و سطح پایین زمان کم تحرکی بر التهاب درجه پایین تا حدی با تاثیرات مثبت آنها بر ترکیب بدن توضیح داده می شود.»
نامطلوب ترین ترکیب، فعالیت بدنی کم، کیفیت رژیم غذایی ناسالم و اضافه وزن است. پژوهشگران نمایه التهابی ناسالم را خصوصاً در کودکانی با پایین ترین میزان فعالیت بدنی، پایین ترین کیفیت رژیم غذایی و بیشترین درصد چربی بدن، پیدا کردند.
هاپالا می گوید: «پیام اصلی نتایج ما این است که افزایش فعالیت بدنی و کاهش زمان کم تحرکی در جلوگیری از التهاب درجه پایین از کودکی کلیدی است. این موارد خصوصاً برای کودکان دارای اضافه وزن بسیار مهمست.»
در این مطالعه ارتباط بین فعالیت بدنی، زمان کم تحرکی، کیفیت رژیم غذایی، محتوای چربی بدن و التهاب با درجه کم در ۳۹۰ کودک ۶ تا ۸ ساله بررسی شده است. فعالیت بدنی و زمان کم تحرکی توسط یک ضربان قلب ترکیبی، سنسور حرکت و ترکیب بدن با دستگاه DXA (وسیله ای برای اندازه گیری تراکم مواد معدنی استخوان با بهره گیری از تصویربرداری طیفی) اندازه گیری شد. التهاب درجه پایین نیز با بهره گیری از نشانگرهای زیستی اندازه گیری شده از نمونه های خون ارزیابی شد.
نتایج این تحقیق در مجله European Science of Sport انتشار یافته است.
منبع:

1400/01/05
16:28:09
5.0 / 5
909
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر