مدیرعامل سازمان انتقال خون در گفت وگوی اختصاصی با سرشیر:

خون های اهدایی در ایران از سالم ترین خون ها در جهان است

خون های اهدایی در ایران از سالم ترین خون ها در جهان است

به گزارش سرشیر مدیر عامل سازمان انتقال خون اظهار داشت: در ایران سالانه دو میلیون و یکصد هزار نفر به صورت کاملا داوطلبانه خون اهدا می کنند، خون های اهدایی در ایران از سالم ترین خون ها در جهان است چون عاری از عوارض عفونی و غیرعفونی است و سلامت آن در حد کشورهای توسعه یافته است.


پیمان عشقی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: سازمان انتقال خون ایران یک سازمان فنی و تخصصی و در زمینه انتقال خون یکی از زیرمجموعه های پزشکی است و بالای ۸۰ درصد از کارکنان و نیروی انسانی این سازمان فنی هستند.
وی افزود: در عین حال سازمان انتقال خون یک مجموعه فرهنگی و اجتماعی است و باید با مردم، فرهنگ، علایق و انگیزه های مردم آشنا باشد برای اینکه باید با اهدا کنندگان بعنوان سرمایه اصلی سازمان انتقال خون در ارتباط باشد.
مدیر عامل سازمان انتقال خون با اعلان اینکه بیش از ۵۰ سال از تاسیس و فعالیت سازمان انتقال خون می گذرد، اظهار داشت: این سازمان با چند هدف تشکیل شد و این اهداف را هم ادامه و ارتقاء خواهد داد، یکی از این اهداف تهیه و تامین خون و فرآورده های سالم و کافی مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی است و دیگر اینکه این سازمان مرجعیت علمی و آموزشی در حوزه انتقال خون در کشور و همچنین در منطقه است.
وی اضافه کرد: وظیفه و هدف دیگر سازمان انتقال خون که باید آنرا گسترده تر بدانیم شامل گسترش فرهنگ و دانش اهدای خون و طب انتقال خون در جامعه است.
شاخص اهدای خون در ایران در حد کشورهای توسعه یافته است
مدیر عامل سازمان انتقال خون درباب شاخص اهدای خون نیز اظهار داشت: در یکی دو سال قبل میزان اهدای خون در کشور از بدو تاسیس این سازمان از مرز ۵۰ میلیون واحد گذشت و این در حالیست که سالانه بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بمنظور اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه می کنند و از بین آنها ۲ میلیون و یکصد هزار نفر شرایط اهدای خون را دارند و موفق به اهدای خون می شوند.
وی اعلام نمود: هم اکنون شاخص اهدای خون در کشور ۲۵ نفر به ازای یک هزار نفر جمعیت است و در طبقه بندی جهانی شاخص اهدای خون بین ۲۰تا ۳۰ نفر در یک هزار نفر جمعیت در رده کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا است.
عشقی اظهار داشت: هم اکنون بودجه ای که درباب ارتقاء شاخص اهدای خون مصرف می شود در حد کشورهای با درآمد پایین است اما در مورد شاخص اهدای خون در حد کشورهای توسعه یافته و در حد کشورهای اروپایی و آمریکایی هستیم.
وی اشاره کرد: درزمینه شاخص اهدا کنندگان مستمر خون(با سابقه حداقل دوبار اهدای خون در سال) به میزان ۶۰ درصد، در حد کشورهای با درآمد بالا قرار داریم و همین طور اهدای خون در ایران به صورت کاملا داوطلبانه و در حد کشورهای با درآمد بالاست و حتی با شرایط سخت در کرونا و کاهش میزان اهدای خون در زمان شیوع ویروس کرونا همچنان این شاخص ها را حفظ نموده ایم، اما در زمینه شاخص اهدای خون بانوان با کشورهای اروپایی فاصله داریم.
مدیر عامل سازمان انتقال خون اظهار داشت: ایران از سال ۱۳۸۶ سال ها زودتر از آنچه که سازمان بهداشت جهانی برای ایران در نظر گرفته بود به اهدای کاملا داوطلبانه و حذف اهدای جایگزین دست یافت.
وی افزود: اهدای بدون جایگزین، اهدایی بدون هیچ چشم داشت مادی و نیمه مادی است که بدون رو دربایستی با خانواده و دیگر ملاحظات فقط بمنظور نجات جان بیماران نیازمند به خون انجام می شود و از آن سال تا حالا به هیچ عنوان از اهدای بدون جایگزین خارج نشده ایم.
عشقی اشاره کرد: حتی از زمان پاندومی کرونا در جهان که تعدادی از کشورها به سبب کاهش میزان اهدای خون تعدادی از معافیت های خودرا در بحث اهدای خون سبک تر کردند و کاهش دادند، ما در ایران دست به این معافیت ها نزدیم و حتی سخت گیرانه تر هم برخورد کردیم و به روند گذشته خود در بحث معافیت های اهدای خون ادامه دادیم.
وی اشاره کرد: همین طور در زمان شیوع ویروس کرونا به هیچ عنوان اهدای خون با جایگزین را تشویق نکردیم و حتی توانستیم ۸ درصد از درخواست های تمامی خون بیمارستان ها و ۱۰۰ درصد نیاز به پلاکت ها را تامین نماییم.
عشقی اعلام نمود: هم اکنون به هیچ عنوان اهدای جایگزین خون در کشور نداریم و چنانچه اگر در جایی و در نقطه ای از کشور دراین زمینه تخلفی رخ دهد می توانند با سامانه شکایت های سازمان انتقال خون موضوع را مطرح کنند.
با بهره گیری از شبکه ملی خون رسانی نیاز کشور تامین می شود
مدیر عامل سازمان انتقال خون اظهار داشت: با بهره گیری از شبکه ملی خون رسانی در سراسر کشور دغدغه تامین خون مورد نیاز بیمارستان ها را نداریم و خون مورد نیاز تامین می شود و اگر در استانی نیازی به خون و فرآورده های آن باشد با کمک از دیگر استانها خون مورد نیاز آن استان تامین می شود.
تنها کشور مسلمان عضو انجمن بین المللی خون های نادر هستیم
وی اشاره کرد: ایران تنها کشور مسلمان عضو رسمی کارگروه بین المللی انجمن خون های نادر است و به سبب کارهای خوب ایران دراین زمینه، در زمره کشورهای توسعه یافته هستیم، در این انجمن کشورهای آمریکا، انگلیس، آفریقای جنوبی، برزیل، نیوزیلند، هلند، سوئیس، ایران، اسپانیا، هند، ژاپن، چین، آلمان، فنلاند، فرانسه و تایوان عضو هستند.
به فکر افزایش شمار اهدا کنندگان مستمر خون هستیم
عشقی در باره انواع اهدا کنندگان خون اظهار داشت: فردی که برای نخستین بار خون اهدا می کند، اهدا کننده بار اولی تلقی می شود، در این افراد شاید به سبب تعدادی از بیماریها به لحاظ عدم شناسایی بیماری در دوره پنجره، ابتدا خون این افراد گرفته می شود و پس از گذشت سه ماه از آنها برای اهدای خون دعوت می شود.
وی افزود: اهدا کنندگان با سابقه هم افرادی هستند که دارای سابقه اهدای خون در طول عمر خود هستند و چندین بار خون اهدا کرده اند، اما اهدا کننندگان مستمر خون که سابقه حداقل دوبار اهدای خون در سال را دارند و ۶۰ درصد از اهداکنندگان را می سازند دارای سالمترین خون هستند و خود هم از سالمترین افرد هستند و ما هم به فکر افزایش این افراد برای اهدای خون هستیم.
مدیر عامل سازمان انتقال خون اظهار داشت: پس از هشت سال دفاع مقدس میزان اهدای خون در ایران نسبت به پیش از آن حدود ۸۰ درصد افزایش یافت و آن هم به سبب حس نوع دوستی و ایثار بود و مردم هم با فرهنگ اهدای خون آشنا شدند.
وی اشاره کرد: باید به سمتی برویم که اهدای خون توسط جوانان و بانوان افزایش یابد، در حقیقت اهدای خون توسط بانوان، فرهنگ اهدای خون در میان خانواده را نهادینه می کند و در زمان کرونا به رغم کاهش میزان اهدای خون، اما میزان اهدای خون بانوان یک درصد افزایش یافت به ۵.۵ درصد رسید.
1071منبع:

1399/12/17
13:15:08
0.0 / 5
750
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر