افسردگی، استرس و تنهایی اثربخشی واكسن های كووید-۱۹ را كم می كنند

افسردگی، استرس و تنهایی اثربخشی واكسن های كووید-۱۹ را كم می كنند

پژوهشگران هشدار می دهند که افسردگی، استرس و تنهایی می توانند توانایی بدن را برای ایجاد یک واکنش ایمنی نسبت به واکسن های کووید-19 تضعیف کنند.


به گزارش روزنامه دیلی میل، بعد از ماه ها انتظار، ماه گذشته واکسیناسیون کرونا در انگلیس شروع شد و امیدهایی ایجاد کرد که بالاخره می توان شاهد اختتام این همه گیری بود اما حالا پژوهشگران برمبنای نتایج یک مطالعه جدید هشدار داده اند که برخی عوامل می توانند تاثیر واکسن های کووید-۱۹ را برای برخی افراد کاهش دهند.
محققان «دانشگاه ایالتی اوهایو» برمبنای نتایج یک مطالعه جدید هشدار داده اند که افسردگی، استرس و تنهایی می تواند توانایی بدن را برای ایجاد یک واکنش ایمنی نسبت به واکسن ها ضعیف کند البته آنها معتقدند که می توان این اثرات منفی را با انجام اقدامات ساده ای مانند ورزش و خواب مناسب کم کرد.
مطالعات قبلی نیز نشان داده اند که وضعیت های سلامت روان می توانند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و اثربخشی واکسن های خاصی را کاهش دهند. حالا پژوهشگران دانشگاه ایالتی اوهایو در این مطالعه جدید متوجه شدند که همین موارد در مورد واکسن کووید-۱۹ نیز صادق است.
«آنلیز مدیسون»، دانشجوی دکترای روانشناسی بالینی و نویسنده اصلی این مطالعه، اظهار داشت: علاوه بر عوارض جسمی کووید-۱۹، این بیماری همه گیر بر سلامت روان نیز تاثیر دارد و سبب بروز اضطراب و افسردگی و خیلی از مشکلات مرتبط دیگر می شود. استرس های عاطفی نیز می توانند بر سیستم ایمنی پیکر شخص تأثیر گذاشته و توانایی وی را در دفع عفونت ها مختل کنند.
این مطالعه جدید کارایی واکسن و چگونگی تاثیر رفتارهای سلامتی و عوامل استرس زای عاطفی را بر توانایی بدن در ایجاد واکنش ایمنی روشن می سازد. مشکل این است که همه گیری کرونا به خودی خود موجب تقویت این عوامل خطرزای بهداشت روان مانند افسردگی، اضطراب و تنهایی شده است.
واکسن ها با تحریک سیستم ایمنی بدن، آنتی بادی هایی تولید می کنند که عوامل بیماری زای خاصی را هدف قرار می دهند. تولید مداوم آنتی بادی به تعیین میزان موثر بودن واکسن در ایجاد پیشگیری طولانی مدت کمک می نماید.
مطالعه ای که قبل از این انجام شده بود، نشان داد که افسردگی، استرس و تنهایی می توانند مدت زمان لازم را برای ایجاد ایمنی افزایش داده و نیز مدت زمان مصونیت را کوتاه کنند.
اما دکتر «جانیس کیکولت گلازر»، مدیر انستیتوی تحقیقات پزشکی رفتاری در دانشگاه ایالتی اوهایو و نویسنده ارشد این مقاله، می گوید، موضوع مهیج این است که تعدادی از این عوامل را می توان با انجام اقدامات ساده ای مانند ورزش کردن و خواب مناسب تغییر داد.
محققان معتقدند که با انجام این تدابیر ساده می توان اثربخشی واکسن کرونا را برای افراد مبتلا به افسردگی، افراد تنها یا افرادی که استرس دارند، افزایش داد. یک راهکار برای این منظور انجام ورزش های شدید و خواب ۲۴ ساعت پیش از واکسیناسیون است. این کار به سیستم ایمنی بدن کمک می نماید تا در اوج عملکرد فعالیت کند و بهترین و قوی ترین واکنش ایمنی را در سریع ترین زمان ممکن تضمین کند.
مدیسون افزود: تحقیقات قبلی نشان می دهند که مداخلات روانشناختی و رفتاری می توانند سبب بهبود اثربخشی واکسن شوند. حتی مداخلات کوتاه مدت نیز می توانند دراین زمینه موثر باشند؛ بدین سبب حالا زمان آنست که افراد در معرض خطر پاسخ ایمنی ضعیف را شناسایی کرده و این عوامل خطر را در مورد آنها ارزیابی کرد.


1399/10/28
14:59:08
0.0 / 5
1116
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر