عوارض مصرف آنتی بیوتیك در نوزادان

عوارض مصرف آنتی بیوتیك در نوزادان

سرشیر: نتایج یك تحقیق نشان داده است كه مصرف داروهای آنتی بیوتیك در نوزادان می تواند با بروز آلرژی، آسم و دیگر بیماری ها ارتباط داشته باشد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، بررسی ها از آن حکایت می کند که کودکان کمتر از دو سال که داروی آنتی بیوتیک مصرف می کنند بیشتر احتمال دارد در سالهای بعد به آلرژی، آسم و دیگر بیماری ها گرفتار شوند.
در این بررسی آمده است: کودکان و نوزادانی که یک دوز آنتی بیوتیک دریافت نمایند بیشتر احتمال دارد بعدها به بیماری آسم، اگزما، تب یونجه، آلرژی غذایی، بیماری سلیاک، مشکلات وزن و چاقی و هم اختلال کم توجهی-بیش فعالی مبتلا شوند.
این مطالعه نشان داد که چندین روش درمانی آنتی بیوتیکی در کودکان کمتر از دو سال، با خطر مبتلا شدن به چندین بیماری در کودک همراه می باشد که این بیماری ها با عنایت به جنسیت، سن، نوع دارو و دوز مصرفی متفاوت می باشد.
محققان مرکز مایوکلینیک تاکید نمودند این مطالعه، ارتباط این شرایط و نه علت بودن آنرا نشان داده است. یافته های بدست آمده فرصتی را برای هدف گیری تحقیقات آینده به منظور تعیین رویکردهای مطمئن و ایمن برای زمانبندی، دوز و انواع آنتی بیوتیک مصرفی در این گروه سنی کودکان فراهم می آورد.
در این بررسی اطلاعات بیشتر از ۱۴ هزار و ۵۰۰ کودک مورد مطالعه قرار گرفت. حدود ۷۰ درصد از این کودکان حداقل یک آنتی بیوتیک و بیشتر آنان، چندین آنتی بیوتیک مصرف کرده اند.
محققان مشاهده نمودند در بین کودکانی که یک یا دو نسخه آنتی بیوتیک دریافت کرده اند تنها دختران به صورت قابل توجهی در معرض خطر مبتلا شدن به آسم و سلیاک بوده اند. این درحالیست که دریافت سه یا چهار نسخه آنتی بیوتیک با خطر بروز بیماری های آسم، اگزما و چاقی در دختران و پسران همراه بوده است.
به گزارش شبکه خبری سی ان ان، همینطور دریافت پنج نسخه یا بیشتر از این داروها به صورت قابل ملاحظه ای می تواند با خطر مبتلا شدن به آسم، التهاب مخاط بینی آلرژیک (رینیت آلرژیک)، اضافه وزن، چاقی و اختلال کم توجهی-بیش فعالی در نوزادان پسر و دختر همراه باشد.
منبع:

1399/08/26
15:46:32
5.0 / 5
1361
تگهای خبر: چاقی , دارو , درمان , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر