آموزش بیشتر از 5 میلیون سفیر سلامت خانوار در كشور

آموزش بیشتر از 5 میلیون سفیر سلامت خانوار در كشور

به گزارش سرشیر سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت از وجود بیشتر از ۵ میلیون سفیر سلامت خانوار در كشور كه آموزش های لازم را دریافت كرده اند، اطلاع داد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر شهرام رفیعی فر اظهار داشت: هم اكنون بیشتر از ۵ میلیون سفیر سلامت خانوار تربیت شده اند و تلاش می شود تا با افزایش كیفیت آموزش و توسعه مشاركت سفیران سلامت در ارائه مراقبت های بهداشتی، شاهد ارتقای عادلانه سلامت در جامعه باشیم.

وی تصریح كرد: نتایج مطالعه بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آن در كشورمان در سال ۱۳۹۵ نشان داده است ۱۱.۹۲ درصد افراد جامعه از بیماری دیابت رنج می برند، ۲۷.۹۶ درصد افراد تری گلیسرید بالا دارند و شیوع فشارخون بالا در ایرانی ها ۲۶.۴ درصد است كه دلیل اصلی آن مصرف بیش از اندازه نمك گزارش شده است.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت اظهار داشت: ۱۰.۴۷ درصد ایرانیان مصرف نمك زیاد دارند كه با مصرف زیاد نمك و افزایش فشارخون، میزان سكته قلبی و مغزی هم بالا خواهد رفت. با كاهش مصرف نمك به كمتر از ۵ گرم در روز، می توان میزان سكته قلبی و مغزی را به یك سوم در جامعه كم كرد. همینطور نتایج این بررسی از آن حكایت می كند كه ۵۶.۳۶ درصد از مردم كشورمان بی تحرك هستند، ۲۲.۷۵ درصد چاق هستند.
رفیعی فر اضافه كرد: انتظار می رود هر ایرانی بالغ، حداقل ۳ واحد سبزی و ۲ واحد میوه در روز مصرف كند در حالیكه تنها ۱۷.۲ درصد از مردم میوه به میزان مناسب مصرف می كنند و درصد افرادی كه سبزی به میزان مناسب مصرف می كنند ۴۲.۱۳ است.

وی بیان كرد: یكی از عوامل خطر در رژیم غذایی، مصرف فست فودهاست كه متاسفانه در كشورمان رایج شده است؛ بطوریكه ۱۲.۷۷ درصد مردم فست فود مصرف می كنند و همانگونه كه می دانیم فست فودها حاوی موادی است كه برای سلامتی مضر هستند. ۱۰ درصد ایرانی ها سیگار مصرف می كنند (۰.۹۳ درصد از زنان و ۲۰ درصد از مردان)

وی افزود: بخش بزرگی از تمام این عوامل خطر و بیماری ها در رابطه با سبك زندگی است كه با خودمراقبتی كه یك حق و مسئولیت فردی، خانوادگی و اجتماعی است قابل پیشگیری و كنترل است.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت كه این مطالب را در جهت آموزش سفیران سلامت خانواده بیان می كرد، اظهار داشت: «خودمراقبتی» شامل اعمالی اكتسابی، آگاهانه و هدفدار است كه مردم در خانه، محل كار و جامعه برای مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه انجام می دهند، نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی خویش را برآورده سازند، از بیماری ها یا حوادث پیشگیری كنند، بیماری های مزمن را مدیریت كنند و از سلامت خود پس از بیماری حاد یا ترخیص از بیمارستان، حفاظت كنند.

وی ادامه داد: از جانب دیگر شاخص سواد سلامت در ایران طبق بررسی انجام شده در سال ۹۳ نشان داده است كه از هر دو نفر ایرانی، یك نفر سواد سلامت محدود دارد. از نتایج ناشی از كم سوادی افراد در حوزه سلامت می توان به فقر مهارت های خودمراقبتی، استفاده كمتر از خدمات پیشگیری، انتخاب های ضعیف سلامت، تأخیر بیشتر در تشخیص ها، فهم كمتر از وضعیت های پزشكی، پایبندی كمتر به دستورالعمل های پزشكی، افزایش ریسك بستری شدن، وضعیت سلامت جسمی و روانی ضعیف تر، افزایش ریسك مرگ و هزینه های مراقبت سلامت بیشتر اشاره نمود.

رفیعی فر خاطرنشان كرد: به منظور ارتقای سواد سلامت مردم و بهبود فرهنگ سلامت، برنامه ملی خودمراقبتی در دفتر آموزش و ارتقای سلامت، معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در سال ۱۳۹۳ طراحی شد تا با آموزش افراد داوطلب هر خانواده، محله و مراكز آموزشی از مشاركت آنان بعنوان سفیران سلامت، استفاده گردد.

وی خاطر نشان ساخت: برپایه این برنامه، در هر خانواده یك نفر بعنوان سفیر سلامت خانوار (فردی داوطلب با حداقل ۸ كلاس سواد خواندن و نوشتن) انتخاب و توسط تیم سلامت كه شامل پزشك، ماما، مراقب سلامت و بهورز است آموزش می بینند تا مراقب سلامت خود، خانواده، همسالان و جامعه باشد.

وی با اشاره به اینكه برای آموزش سفیران سلامت خانوار، مجموعه ای از راهنماهای خودمراقبتی همچون راهنمای خودمراقبتی در ناخوشی جزیی، راهنمای خطرسنجی سكته های قلبی، مغزی و سرطان، راهنمای سبك زندگی سالم تدوین شده است، اظهار داشت: در هر كدام از راهنماهای خودمراقبتی تلاش شده است اطلاعات خودمراقبتی لازم برای اصلاح سبك زندگی، مدیریت بیماری مزمن و ناخوشی های جزیی ارائه شود.

وی افزود: بعنوان مثال در راهنمای خودمراقبتی در ناخوشی جزیی، برای گروه های سنی مادران، نوزادان، كودكان، نوجوان و بزرگسالان مطالبی همچون شیردهی، زردی، مراقبت از بندناف، بثورات پوشك، گریه نوزاد، آبریزش چشم، آبریزش بینی، سرفه، تغییرات پوستی نوزاد، ایمن سازی، رشد و تكامل و مواردی از این قببیل آموزش داده می شود.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت بیان داشت: در خودمراقبتی در خطرسنجی سكته های قلبی، مغزی و سرطان هم مطالبی همچون خطرسنجی سكته های قلبی- عروقی، پیشگیری و كنترل فشارخون بالا، پیشگیری و كنترل چربی بالای خون، جلوگیری از چاقی و اضافه وزن، پیشگیری و كنترل دیابت، تغذیه سالم، جلوگیری از كم تحركی، پیشگیری و كنترل سرطان آموزش داده می شود.

وی در مورد وظایف سفیر سلامت خانوار اظهار داشت: فراگیری و استفاده از مطالب راهنمای خودمراقبتی برای مراقبت از سلامت خود، خانواده، همسالان و جامعه، انتقال اطلاعات و دانش سلامت از پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت به اعضای خانواده و دوستان، رعایت سبك زندگی سالم مانند داشتن تغذیه سالم، افزایش تحرك بدنی، جلوگیری از مصرف دخانیات و بكارگیری مهارت های زندگی نظیر كنترل خشم و استرس توسط خود و اعضای خانواده، رجوع آگاهانه به مراكز ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و پزشك خانواده، وظایف این سفیران است.

رفیعی فر خاطرنشان كرد: علاوه بر آموزش سفیران سلامت خانوار توسط تیم سلامت، سایر روش های آموزشی نظیر استفاده از راهنماهای خودآموز، آموزش مجازی، آموزش از راه صدا و سیما و پویش های ملی ترویج سبك زندگی سالم هم در حال اجرا می باشد.1398/07/10
16:07:30
5.0 / 5
4077
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر