قابلیت مقابله اعصاب پوستی با عفونت

قابلیت مقابله اعصاب پوستی با عفونت

سرشیر: بررسی ها نشان داده است كه عصب های پوستی قادر به مقابله با عفونت هستند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، نتایج بدست آمده از بررسی روی تعدادی موش نشان داد عصب های پوستی كه به تشخیص درد كمك می كنند از توانایی در تشخیص عفونت های پوستی نیز برخوردار بوده و می توانند مانع گسترش آن شوند.
عصب هایی كه درد را حس می كنند كاربرد عملی دارند. این عصب ها نشان می دهند باید برای جلوگیری از لطمه دیدن از برخی عوامل دوری كرد یا مشكل كاربردی در ناحیه ای از بدن وجود دارد.
متخصصان آمریكایی در این بررسی ها دریافتند این عصب ها دارای خواص دیگری نیز هستند. مطالعه انجام شده روی عصب های پوستی از آن حكایت می كند كه این عصب ها به مقابله با عفونت های پوستی كمك كرده و مانع از گسترش یافتن آن می شوند. درحقیقت، این عصب ها دارای نوعی مصونیت هستند كه قبل از این مشاهده نشده بود.
در این بررسی پژوهشگران مدلی طراحی كردند كه برمبنای آن عصب های احساس كننده درد با نور آبی فعال می شوند. در ابتدا، مشخص شد زمانیكه این عصب ها فعال شوند پروتئینی موسوم به CGRP تولید می كنند كه به جذب انواعی از سلول های ایمنی در ناحیه مورد نظر منتهی می شود. بگفته پژوهشگران عصب ها سریع تر از سلول های ایمنی می توانند واكنش ایمنی از خود نشان دهند.
سپس این تیم تحقیقاتی مبادرت به آلوده كردن موش های آزمایشگاهی با نوعی قارچ موسوم به Candida albicans یا باكتری Staphylococcus aureus كردند كه در بعضی شرایط می توانند كشنده باشند.
به گزارش مدیكال نیوز تودی، آنها متوجه شدند كه سلول های موش های آلوده به عفونت قارچی واكنش جالبی نشان می دهند. این عصب ها نه تنها در محل عفونت واكنش ایمنی نشان می دهند بلكه نخاع را نیز درگیر می كنند. این شرایط دیگر نقاط بدن را آماده مقابله با عفونت احتمالی می كند و همین طور توانایی عفونت را در گسترش پیدا كردن می كاهد.
منبع:

1398/05/07
21:21:19
5.0 / 5
4749
تگهای خبر: تخصص , تولید , كاربرد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر