عضو كمیسیون بهداشت مجلس تاكید كرد؛

شرایط تولید تحت لیسانس مكمل های غذایی

شرایط تولید تحت لیسانس مكمل های غذایی

سرشیر: عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به ظرفیت هایی كه در كشور برای تولید مكمل وجود دارد، اظهار داشت: سازمان غذا و دارو، باید مبحث محدود سازی واردات مكمل ها را مورد توجه قرار دهد.


دكتر محمدحسین قربانی، در گفتگو با خبرنگار مهر، تصریح كرد: برای اعطای مجوز تولید تحت لیسانس نباید اسیر نام های ناشناخته و برندهای فاقد كارخانه شویم و اگر مقرر است تولید تحت لیسانس صورت گیرد، حتما باید به سراغ كارخانجات شناخته شده و معتبر جهانی برویم كه حاضر به سرمایه گذاری در داخل كشور شده اند وی در مورد صنعت مكمل های غذایی در كشور، تصریح كرد: تولید اقلام سلامت محور در كشور، مقوله ارزشمندی است كه هم منجر به رفع نیاز بازار كشور می گردد و هم زمینه اشتغال را فراهم می آورد. قربانی افزود: باید از همه پتانسیل ها و راهكارها برای تقویت صنایع داخلی بهره برداری نماییم و در این میان یكی از اثرگذارترین رویكردها كه در خیلی از كشور ها مورد توجه قرار گرفته، بهره مندی از شیوه تولید تحت لیسانس است. به قول عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اگر تولید تحت لیسانس به درستی و بر مبنای اصول صحیح آن مورد توجه قرار گیرد، می تواند كشور را از واردات صرف، به مرور رهانیده و باعث افزایش كیفیت محصولات داخلی، انتقال دانش فنی و تقویت توانمندی های بومی شود. وی با تاكید براینكه در ارتباط با تولید تحت لیسانس مكمل های غذایی، چند نكته بسیار مهم حائز اهمیت می باشد كه باید مورد توجه سیاستگذاران سازمان غذا و دارو قرار گیرد، تصریح كرد: اول اینكه باید مراقب باشیم سرمایه گذاری ها بر مبنای نیاز كشور و آمایش سرزمینی صورت گیرد و بیهوده به سراغ محصولاتی كه چندان مورد نیاز نیستند، نرویم. چون كه خیلی از مكمل های غذایی در كشور به میزان كافی و كیفیت مناسب تولید می شوند و سازمان غذا و دارو باید در این خصوص ملاحظات لازم برای محدودسازی واردات را مد نظر قرار دهد. عضو كمیسیون بهداشت مجلس، خاطرنشان كرد: دوم اینكه در این مسیر نباید اسیر نام های ناشناخته و برندهای فاقد كارخانه شویم و اگر مقرر است تولید تحت لیسانس صورت گیرد، حتما باید به سراغ كارخانجات شناخته شده و معتبر جهانی برویم. به قول وی، كارخانجات خارجی كه قصد تولید تحت لیسانس در ایران دارند، باید مبادرت به سرمایه گذاری در كشور كنند و اینكه یك نفر در خارج كشور یك برند ثبت كند و بیاید به صنعتگران، گواهینامه تولید تحت لیسانس عرضه كند، فریب افكار عمومی و صنعت كشور است. قربانی افزود: سومین نكته ای كه باید مدنظر قرار گیرد آن است كه تولید تحت لیسانس باید منجر به ارتقای دانش فنی و ورود تكنولوژی تولید به داخل كشور شود، نه اینكه صرفا به سراغ شركت های گمنام و فاقد اصالت و بدون كارخانه برویم و بیهوده سرمایه های كشورمان را به جیب برندهای خارجی بریزیم. وی در ارتباط با تصمیم سازمان غذا و دارو در خصوص ممنوعیت واردات مكمل های غذایی از آمریكا تصریح كرد: وقتی آمریكا شدیدترین دشمنی ها را ضد اقتصاد كشورمان تحمیل كرده، منطقی نیست ارزهای خودمان را بابت خرید محصولاتی كه می توانیم خودمان تولید نماییم یا از سایر كشورها تهیه نماییم، به شركت های آمریكایی واریز نماییم. و اگر از لحاظ كارشناسی، سازمان غذا و دارو به این نتیجه رسیده كه نیاز مردم را میتوان از داخل كشور و سایر كشورها تامین كرد، وظیفه ملی حكم می كند كه از این تصمیم با جدیت حمایت شود.
قربانی با اشاره به اینكه مكمل های غذایی تحت تاییدیه FDA قرار ندارند، تصریح كرد: در خود آمریكا هم نظارت كافی بر تولید مكمل ها صورت نمی گیرد و ازاین رو بعضی از مكمل هایی كه مدعی تولید در آمریكا هستند، در خود آمریكا هم مورد مصرف قرار نمی گیرند و بیهوده نباید مردم كشورمان را به مصرف آن ها تشویق نماییم. وی با اشاره به اینكه امكان دقت سازمان غذا و دارو كشورمان بر همه محصولات آمریكایی امكان وجود ندارد، خاطرنشان كرد: بر این اساس، نمی توان توقع داشت كه همه محصولاتی كه از آمریكا به سمت كشورهای دیگر سرازیر می شود، از استانداردهای مناسب و كیفیت لازم برخوردار باشند و به این جهت ممنوعیت واردات مكمل های غذایی از آمریكا، كاملا منطقی است و حتی تولید تحت لیسانس برندهای آمریكایی هم ارزش لازم را ندارد. و سازمان غذا و دارو باید در ارتباط با مكمل هایی كه قصد دارند تحت برندهای آمریكایی، در داخل كشور تولید شوند هم دقت نظر و نظارت بیشتری داشته باشد و اصول لازم را مدنظر قرار دهد. عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در انتها بر لزوم نظارت و كنترل تبلیغات مكمل های غذایی تصریح كرد و اظهار داشت: باید ادعاهای مكمل های غذایی مبتنی بر دانش پزشكی و تغذیه باشد و با ادعاهای اغراق آمیز برخورد شود.

1397/06/08
19:40:52
5.0 / 5
4952
تگهای خبر: بهداشت , دارو , درمان , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر