روزه گرفتن برای سلامتی بدن چه فوایدی دارد؟

روزه گرفتن برای سلامتی بدن چه فوایدی دارد؟

سرشیر: یك پزشك عمومی با بیان این كه روزه گرفتن از نظر «جسمی، روحی و اجتماعی» دارای تاثیرات مثبتی است، اظهار داشت: از لحاظ جسمی، روزه گرفتن فرصتی فراهم می كند تا بدن به آرامش برسد و بخصوص فرصت مناسبی جهت استراحت دستگاه گوارش انسان است.


دكتر سید «جمال الدین حسینی» در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این كه استراحت دادن به بدن(در قالب روزه داری) در همه ادیان وجود دارد، اضافه كرد: هرچند در سایر ادیان و تمامی مكاتب علمی استراحت دادن به بدن در قالب روزه داری مورد تاكید واقع شده اما زیباترین و كامل ترین شكل آن در دین اسلام و در ماه مبارك رمضان نمود پیدا می كند.
این پزشك عمومی با بیان این كه روزه گرفتن فرصتی برای كمك به بیماری های كلیوی(به جز نارسایی هایی حاد كلیوی و سنگ های شدید كلیوی) است، اظهار داشت: روزه گرفتن می تواند برای بیمارانی كه توده یا سرطان در كلیه خود دارند، باری از دوش كلیه بردارد.
درمان و بهبود بیماری های گوارشی و كبدی
وی با بیان این كه روزه گرفتن «نفخ و مشكلات كبدی» را بهبود می بخشد، تصریح كرد: روزه گرفتن به درمان و بهبود بیماری های گوارشی و كبدی(كبد چرب)، التهاب كبد، گوارش، سوءهاضمه و سندروم روده ی تحریك پذیر كمك می نماید.
وی با اشاره به فواید روزه گرفتن در كنترل دیابت نوع دو، اضافه كرد: اگر روزه با شرایط درست گرفته شود، به كنترل دیابت نوع دو كمك كرده و حتی فشارخون های خفیف را هم تنظیم می كند و همینطور روزه گرفتن از نظر جسمی به سیستم گردش خون كمك كرده و این سیستم را ترمیم و تنظیم می كند.
حسینی با تاكید بر این كه روزه گرفتن به آرامش قلب كمك كرده و احتمال سكته های قلبی را كاهش می‎دهد، خاطرنشان كرد: روزه داری برای قلب فواید بسیاری داشته و هرچند كه روزه یك فریضه ی دینی است، اما فرصت مناسبی جهت كاهش وزن هم می باشد.
تازه شدن و ترمیم سلول های خونی با روزه گرفتن
وی با بیان این كه روزه گرفتن برای مفاصل و استخوان ها هم فوایدی دارد، تصریح كرد: روزه داری فرصت مناسبی جهت تازه شدن و ترمیم سلول های خونی است.
وی به فواید روزه گرفتن از نظر روحی و روانی هم اشاره نمود و اظهار داشت: روزه داری اضطراب، استرس و افسردگی را كاهش داده و همینطور از نظر اجتماعی با تولید آرامش، محبت و ارتباطات را بهبود می بخشد. برخلاف تصورات مردم، افراد روزه دار نسبت به بقیه حوصله ی بیشتری دارند.
این پزشك عمومی مرتبط با تأثیرات اجتماعی روزه گرفتن خاطرنشان كرد: تحقیقات نشان داده كه جرایم رانندگی، خطاها و خشونت در جوامع اسلامی در ماه رمضان كاهش یافته و صبر و تحمل افراد بیشتر شده و یكدیگر را بیشتر مراعات می كنند و همینطور ارتباطات اجتماعی در نتیجه ی روزه داری ترمیم یافته و این آرامش در نتیجه ی پیوند انسان با خداوند و قرآن است.
وی در سفارش ای تصریح كرد: افراد مرتبط با این تكلیف دینی سهل انگاری نكرده و بدان عمل كنند. روزه گرفتن به هیچ عنوان مانعی برای سلامتی نبوده و حتی بیماران هم می توانند با مشورت پزشك و طبق نظر و برنامه ی پزشك خود روزه بگیرند.
وی با اشاره به فواید روزه داری برای بدن ادامه داد: بیماران، كوچكترین بیماری را بهانه ای برای ترك این فریضه دینی قرار ندهند و اصول تغذیه ای كه اصلی ترین بخش آن مصرف غذای مناسب در وعده ی سحری را مراعات كنند.
وعده ی سحری به صورت مناسب و كامل میل شود
حسینی با تاكید بر مصرف وعده ی سحری، خاطرنشان كرد: سحری بعنوان وعده ی اصلی است و اگر شهروندان می خواهند از فواید جسمی روزه داری بهره مند شوند، باید وعده ی سحری را به صورت مناسب و كامل میل كنند.
وی با بیان این كه روزه داران در وعده ی سحری دم نوش ها و بخصوص چای سیاه كه حاوی تئین است را مصرف نكنند، خاطرنشان كرد: چای ادرارآور بوده و با دفع آب موجود بدن در طول روز، باعث عطش در اواخر روز می گردد. اگر هم افرادی میل به مصرف چای دارند حداقل از چای سبز استفاده كنند.
علت سردردهای روزه داران
وی به سردردهای طول روز در روزهای رمضان هم اشاره نمود و اظهار داشت: افراد سیگاری اگر در فاصله ی افطار تا سحری زیاد سیگار مصرف كنند در نتیجه طی روز دچار سردر می شوند، اگر این افراد در فاصله افطار تا سحری مصرف سیگار خویش را كاهش دهند در نتیجه سردرد نخواهند داشت. همینطور افرادی كه سحری نمی خورند و كم خوابی دارند (شب ها دیر می خوابند) هم دچار سردرد می شوند.
وی ادامه داد: این افراد برای رهایی از سردرد، خواب خویش را تنظیم كرده، وعده‎ی سحری را به طور مناسب و كامل میل كرده و عدم مصرف چای و كاهش مصرف سیگار(در افراد سیگاری) را در برنامه ی خود قرار دهند.
این پزشك عمومی با تاكید بر این كه روزه داری فرصت مناسبی برای رها كردن بدن از سموم است، تصریح كرد: بیمارانی كه قرص مصرف می كنند، هیچگاه داروی خویش را به طور خودسرانه قطع نكرده و با پزشك خود مشورت كرده و طبق نظر پزشك رفتار كنند.
وی در سفارش ای به بیماران دیابتی تصریح كرد: بیماران دیابتی باید سحری مصرف كرده و در طول روز هم میزان قند را با دستگاه مخصوص اندازه گیری كنند. فرد مبتلا به دیابت نمی تواند روزه بگیرد مگر این كه در خانه دستگاه مربوطه را داشته و طی روز میزان قند خون را كنترل كند؛ اگر میزان قندخون بیمار(بسته به سن و شرایط جسمانی بیمار) بیش از اندازه افت كند، باید روزه اش را افطار كند.


1397/03/08
23:37:31
5.0 / 5
4532
تگهای خبر: بهبود , بیماران , پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر