ارتباط التهاب اولیه با زوال شناختی در میانسالی

ارتباط التهاب اولیه با زوال شناختی در میانسالی

به گزارش سرشیر، خراسان رضوی یافته های تحقیق جدید نشان داده است که التهاب بیشتر در بزرگسالی با کاهش عملکرد شناختی در میانسالی مرتبط می باشد و التهاب ناشی از عواملی مانند چاقی و سیگار می تواند بر حافظه و سرعت پردازش تاثیر بگذارد.


این ارتباط که پیش از این در افراد مسن ذکر شده بود، حالا تا اوایل بزرگسالی گسترش یافته است و نشان دهنده اثرات طولانی مدت بر سلامت مغز است. کاهش التهاب از راه تغییر سبک زندگی امکان دارد به جلوگیری از زوال شناختی کمک نماید.
حقایق کلیدی
در ادامه به برخی عوامل کلیدی تحقیق کنونی اشاره شده است.
تاثیر التهاب
التهاب بیشتر در بزرگسالان جوان با عملکرد شناختی پایین تر در میانسالی مرتبط می باشد.
داده های تحقیق
۲۳۶۴ بزرگسال در طول ۱۸ سال تحت نظر قرار گرفتند و التهاب و مهارت های شناختی آنان اندازه گیری شد.
اقدامات پیشگیرانه
فعالیت بدنی و ترک سیگار می تواند التهاب را کم کند و به صورت بالقوه از زوال شناختی پیشگیری کند.
سطوح بالاتر التهاب در بزرگسالان جوان با عملکرد پایین تر در سنجش مهارت در میانسالی مرتبط می باشد و نتایج تحقیق جدید در دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو آمریکا نشان داده است بزرگسالان جوانی که سطوح بالاتر التهاب در رابطه با چاقی، عدم تحرک بدنی، بیماری مزمن، استرس و سیگار کشیدن دارند، امکان دارد در میانسالی کاهش عملکرد شناختی را تجربه کنند.
محققان پیش از این التهاب بالاتر در افراد مسن را با زوال عقل مرتبط می دانستند، اما این تحقیق، یکی از نخستین مطالعاتی است که التهاب در اوایل بزرگسالی را با توانایی های شناختی پایین تر در میانسالی مرتبط می کند.
آمبر باهوریک، محقق اول، از دپارتمان روان پزشکی و علوم رفتاری دانشگاه و موسسه علوم اعصاب ویل اظهار داشت: ما از نتایج تحقیقات طولانی مدت می دانیم که تغییرات مغزی منجر به بیماری آلزایمر و سایر زوال عقل ها، امکان دارد چندین دهه زمان ببرد تا ایجاد شوند.


نقش عادات بهداشتی و سبک زندگی در اوایل بزرگسالی بر مهارت های شناختی در میانسالی
ما می خواستیم دریابیم که آیا عادات بهداشتی و سبک زندگی در اوایل بزرگسالی امکان دارد نقشی در مهارت های شناختی در میانسالی داشته باشد که به نوبه خود امکان دارد بر احتمال زوال عقل در اواخر زندگی تاثیر بگذارد.
محققان دریافتند که فقط ۱۰ درصد از افراد مبتلا به التهاب کم در مقایسه با ۲۱ درصد افراد دارای سطوح متوسط یا ۱۹ درصد از افراد دارای سطوح بالاتر التهاب، در آزمایش سرعت پردازش و حافظه عملکرد ضعیفی داشتند.
هنگامی که محققان عواملی مانند سن، فعالیت بدنی و کلسترول کل را مطابقت دادند، تفاوت در سرعت پردازش باقی ماند. محققان همینطور تفاوت هایی را در عملکرد اجرایی یافتند که شامل حافظه فعال، حل مساله و کنترل تکانه می شود.
این تحقیق ۲۳۶۴ بزرگسال را در تحقیق پیشرفت خطر عروق کرونر در بزرگسالان جوان (CARDIA) را دنبال کرد که هدف آن شناسایی عواملی در بزرگسالان جوان است که ۲ تا سه دهه بعد منجر به بیماری قلبی عروقی می شود.
شرکت کنندگان در زمان شروع تحقیق ۱۸ تا ۳۰ ساله بودند و چهار بار در یک دوره ۱۸ ساله برای نشانگر التهابی پروتئین واکنشی C مورد آزمایش قرار گرفتند. آنان آزمون های شناختی را پنج سال بعد از آخرین اندازه گیری نشانگر التهابی پروتئین واکنشی C انجام دادند که در آن زمان بیشتر شرکت کنندگان در دهه ۴۰ و ۵۰ سالگی بودند.
حدود نیمی از شرکت کنندگان زن بودند. کمی کمتر از نیمی از آنان سیاه و بقیه سفید بودند. حدود ۴۵ درصد التهاب پایدار کمتر، در حالیکه ۱۶ درصد التهاب متوسط یا فزاینده داشتند. ۳۹ درصد سطوح بالاتری از التهاب را تجربه می کردند.ارتباط بین التهاب و خطرات سلامتی
محققان همینطور سطوح بالاتر التهاب را با عدم فعالیت بدنی، شاخص توده بدنی بالاتر و سیگار کشیدن فعلی مرتبط دانستند.
دکتر کریستین یافه، محقق ارشد، استاد روان پزشکی و علوم رفتاری، عصب شناسی، همه گیرشناسی و آمار زیستی در دانشگاه کالیفرنیا بیان نمود: التهاب نقش مهمی در پیری شناختی دارد و امکان دارد در اوایل بزرگسالی شروع شود. احتمال یک اثر مستقیم و غیرمستقیم التهاب بر شناخت وجود دارد.
یافه عضو یکی از نخستین گروه متخصصانی است که تشخیص دادند ۳۰ درصد از خطر زوال عقل قابل پیشگیری است. تحقیقات اخیر او به ارتباط بین خواب پراکنده و شناخت ضعیف در میانسالی و تاثیرات تغییر در سلامت شخصی و شیوه زندگی در پیشگیری از از دست دادن حافظه در افراد مسن با خطر بالاتر پرداخته است.
یافه اضافه کرد: خوشبختانه، راه هایی برای کاهش التهاب مانند افزایش فعالیت بدنی و ترک سیگار وجود دارند که امکان دارد مسیرهای امیدوارکننده ای برای پیشگیری باشند.
یافته های این تحقیق در مجله Neurology منتشر گردید.
منابع

https: //www.medpagetoday.com

https: //neurosciencenews.com1403/04/19
16:39:21
5.0 / 5
75
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , تجربه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر