تلاش محققان برای اجرای فاز كلینیكی رگ‎ های مصنوعی در مراكز درمانی، بومی سازی دو دستگاه ساخت تفلن

تلاش محققان برای اجرای فاز كلینیكی رگ‎ های مصنوعی در مراكز درمانی، بومی سازی دو دستگاه ساخت تفلن

سرشیر: محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی پس از دستیابی به فرمولاسیون تولید رگ‎های مصنوعی با استفاده از غشاهای تفلنی به دنبال مطالعات كلینیكی این محصول هستند كه مقرر است در یكی از مراكز قلب این آزمایشات اجرایی شود.


دكتر پروین شكراللهی مجری طرح در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، پلیمرهای زیست سازگار را از زمینه های تحقیقاتی خود نام برد و اظهار داشت: بر این اساس مطالعات ما بر روی ساخت موادی متمركز شده است كه قادرند بعضی از عملكردهای نادرست سیستم بدن را ترمیم كنند.
وی ادامه داد: بر این اساس از 6 سال قبل این مطالعات با تولید پلیمرهای زیست سازگار شروع شد و از آنجایی كه "غشای تفلن" هیچ گاه در ایران تولید نشده بود، از این رو تهیه این نوع غشاها را در دستور كار قرار دادیم.
شكراللهی، دستیابی به فرمولاسیون تولید فرایند غشای تفلن را از دستاوردهای این تحقیقات نام برد و خاطرنشان كرد: فرمولاسیونی كه در این تحقیقات عرضه شد، فرایند تولید این ماده را تسهیل كرد؛ ضمن آنكه توانستیم 20 درجه دمای فرایند را كاهش دهیم كه این امر به جهش اقتصادی در تولید این ماده منجر شود.
این محقق از كاربرد این غشا در بخش پزشكی اطلاع داد و اظهار داشت: بررسی های ما نشان داد حدود 30 درصد از مرگ و میرهای سالانه در دنیا مربوط به بیماری های قلبی و عروقی است كه دلیل آن شیوه زندگی، كم تحرك بودن و رژیم های غذایی نامناسب است.
شكراللهی با اشاره به میزان گردش مالی تجهیزات قلب و عروق، اظهار داشت: حدود 7 كشور در دنیا به صورت انحصاری تولید محصولات قلب و عروق را در اختیار دارند و بزرگترین بازارها در آمریكای شمالی، اروپا، آسیا و آمریكای لاتین و اقیانوسیه است.
این محقق با تاكید بر اینكه در این مطالعات با استفاده از غشاهای تفلن اقدام به تولید رگ مصنوعی كردیم، ادامه داد: رگ های مصنوعی می توانند بر پایه مواد اولیه ای چون "تفلن"، "پلی اتان" و یا "پلی استر"ها تولید شوند و ما در این مطالعات از غشای تفلن بهره بردیم.
وی درمورد استفاده از غشای تفلن در تولید رگ مصنوعی توضیح داد: این مواد علاوه بر كاربردهای پزشكی در حوزه قلب و عروق، در حوزه نساجی برای تولید كفش و كاپشن ورزشی و همینطور در صنایعی كه دارای محیط های اسیدی و قلیایی هستند و برای تولید فیلترها كاربرد دارد.
شكراللهی، با بیان این كه ثبت اختراع داخلی داشتیم، تدوین استانداردهایی برای این محصول را همچون دستاوردهای این تحقیق نام برد و خاطرنشان كرد: رگ مصنوعی تولیدشده در پیوندهای عروق "پریفرال" و "كرونر" قلب، نقاط اتصال در حین همودیالیز و همینطور در عمل "بای پس" قلب كاربرد دارد.
این محقق تصریح كرد: تفلن تولید شده برای كاربرد در تولید رگ مصنوعی از نظر تخلخل، عبوردهی مایعات و استانداردهای این رگ مورد آزمایش قرار گرفت.
رگ مصنوعی تولید شده در كشور
وی، ساخت دو دستگاه برای تولید غشای تفلن را از دیگر دستاوردهای این پژوهش نام برد و اظهار نمود: در كل كشور تجهیزاتی برای تولید فرایند تفلن به صورت كامل وجود نداشت؛ از این رو با همكاری صنعتگران اقدام به ساخت دستگاه های مورد نیاز كردیم كه این گام مهمی در این مطالعات بوده است.
شكراللهی در این باره توضیح داد: فرایند غشای تفلن دارای چندین مرحله است كه مرحله اول آن شامل مخلوط كردن مواد اولیه و شكل دهی فیلم اولیه است كه خوشبختانه تجهیزات مورد نیاز آن هم در پژوهشگاه و هم در ایران موجود است.
وی مرحله دوم فرایند تولید غشای تفلن را كشش حرارتی بر روی فیلم اولیه دانست و اظهار داشت: این مرحله در دمای نسبتا بالا و با اعمال نیروی كنترل شده است كه این دستگاه در ایران وجود نداشت و با همكاری صنعتگران تولید شد.
این محقق پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی مرحله بعد را اكسترود كردن فیلم اولیه عنوان نمود و اضافه كرد: اكسترود كردن با استفاده از نوعی تیوبی صورت می گیرد كه از آن غشا تهیه شده است و این دستگاه هم با كمك صنعتگران داخلی طراحی شده است.
وی با اشاره به اینكه تفلن تولید شده برای كاربرد در ساخت رگ مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفت، خاطرنشان كرد: فازهای برون تنی و همینطور تست های لازم برای شار عبور مایعات و تخلخل انجام شده است و نتایج نشان داد كه این رگ خصوصیت های لازم را دارد.
شكراللهی، ابعاد این رگ را بسیار كوچك توصیف كرد و خاطرنشان كرد: از این رو دارای ارزش افزوده بسیار بالایی خواهد بود. قطر داخلی تیوب ها از 6 تا 8 میلی متر تنظیم شده است كه همچون كالیبرهای بزرگ مجسوب می شوند.
وی از مذاكره با یكی از مراكز قلب و عروق اطلاع داد و اظهار نمود: در این مذاكرات درصدد هستیم فاز بعدی این مطالعات كه شامل فار مطالعات كلینیكی است را اجرایی كنیم؛ این مركز قول مساعد همكاری را داده است.
وی بابیان اینكه فاز حیوانی هم انجام شده است، تصریح كرد: ولی نتایج آن هنوز گزارش نشده است.1396/11/04
15:09:45
5.0 / 5
4780
تگهای خبر: درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر