رئیس علوم پزشكی جیرفت گلایه كرد:

رعایت پروتکلهای بهداشتی در جنوب کرمان به کمتر از 40 درصد رسیده است

رعایت پروتکلهای بهداشتی در جنوب کرمان به کمتر از 40 درصد رسیده است

به گزارش سرشیر رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت اظهار داشت: متاسفانه رعایت پروتکلهای بهداشتی در منطقه جنوب استان کرمان کاهش داشته و به کمتر از 40 درصد رسیده است.


به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، دکتر اصغر مکارم عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران این مورد را بسیار ناراحت کننده دانست و اضافه کرد: هم اکنون رعایت دستورالعمل ها تنها راه ممکن در کنترل وضع موجود است.
وی افزود: با وجود این که مردم آمار مرگ و میرهای ناشی از کرونا را در این روزها شاهد هستند اما متاسفانه عادی انگاری در جامعه افزایش پیدا کرده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت که کار خدمات رسانی به شهرستان های جنوبی کرمان را زیر پوشش دارد از زحمات شبانه روزی کادر بهداشت و درمان در مقابله با کرونا تشکر کرد و اظهار داشت: همه همکاران تلاش دارند در وضعیت سخت بیماری با عنایت به منابع و امکاناتی که در اختیار داریم، وظیفه ملی و شرعی خودرا به نحو احسن در نجات جان مردم انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه در ماه های اخیر متاسفانه همچنان در اوج بیماری کرونا قرار داریم، اضافه کرد: مصرف تجهیزاتی مانند اکسیژن در بیمارستان های منطقه افزایش داشته است.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از ۵۰۰ بیمار کرونائی بستری و بستری موقت در جنوب کرمان داریم که شاید حدود 100 نفر تشخیص محتمل باشند، اما بقیه آمار مثبت هستند و به شکل سرپایی یا بستری دارو دریافت می کنند.
وی با اشاره به اینکه ۳۹۰ نفر بستری کرونا در جنوب کرمان بی سابقه است، عنوان کرد: همکاران ما از تمام ظرفیت های موجود استفاده می نمایند و تا حالا هم کمبودی برای تجهیزات و دارو نداشتیم اما این وضعیت شرایط سختی را برای مدافعان سلامت رقم زده است.
مکارم بیان نمود: تا حالا ۴۶۲ مورد مرگ ناشی از کرونا در جنوب کرمان داشتیم بااینکه این آمار در قبال ۱۷ هزار مبتلا به کرونا در منطقه رقم بالایی نیست اما مرگ حتی یک انسان هم نباید رخ بدهد و این در شرایطی است که اگر مردم رعایت می کردند بسیاری از این مرگ ها اتفاق نمی افتاد.
وی به روند نمونه گیری کرونا در منطقه جنوب کرمان اشاره نمود و اظهار داشت: نمونه گیری با روند قابل قبولی در حال انجام می باشد چونکه نمونه گیری صحیح و تشخیص بموقع را به دنبال دارد و این در درمان و کاهش مرگ و میر تاثیر به سزایی دارد.
مکارم اضافه کرد: سال قبل آمار نمونه گیری حدود ۹ هزار مورد بود که این آمار در سالجاری به بالای ۳۰ هزار مورد رسیده است.
وی به واکسیناسیون در منطقه جنوب کرمان اشاره نمود و اظهار داشت: با همت جهادی همه معاونت های دانشگاه آمار واکسیناسیون طی چند روز اخیر به ۲ برابر افزایش یافت و آمار ۸۰۰۰ واکسن در هفته را رد کردیم.
این مسئول اضافه کرد: تعداد قابل توجهی از افراد اعلام شده در سامانه برای دریافت واکسن ثبت نام کرده اند اما طی یکی دو روز اخیر وقفه ای در ارسال واکسن کرونا به وجود آمد و با عنایت به این که مدیریت سامانه برای نوبت دهی کشوری است و ما دخالتی در این مورد نداریم، نگرانی هایی برای مردم به وجود آمد که از همه عزیزان عذرخواهی می نماییم.
وی افزود: گلایه مردم نبود واکسن نیست بلکه خواهان اطلاع رسانی وضعیت موجودی واکسن هستند که پیگیر هستیم این روند هم در سامانه مدیریت شود.
مکارم خاطرنشان کرد: روز گذشته بیش از هفت هزار دز واکسن استرازانکا دریافت کردیم که قسمتی از آن برای تزریق دز دوم باید نگهداری شود.
وی اضافه کرد: امروز هم ۹ هزار دز واکسن سینوفارم دریافت شد که با عنایت به این که تحویل آن آسان تر بوده تمام این واکسن ها بعنوان دز اول تزریق می شود.
وی عنوان کرد: تا حالا حدود ۹۹ هزار دز واکسن دریافت کرده ایم که ۹۱ هزار دوز تزریق شده است.
مکارم اضافه کرد: قسمتی از واکسن های تزریق نشده شامل نگهداری دز دوم یا موارد ثبت نشده پس باید گروه های اعلام شده بگونه ای مدیریت شوند تا برمبنای سن برای دریافت واکسن مراجعه کنند.
وی اظهار داشت: با عنایت به این که تحویل واکسن به عهده ما نیست امکان تزریق جمعیت اعلامی با عنایت به میزان دریافتی واکسن ممکن نیست.
این مسئول اضافه کرد: مردم باید پیش از مراجعه به مراکز واکسیناسیون مطمئن شوند که واکسن وجود دارد تا گرفتار معطلی نشوند.
وی افزود: قطعا این مورد مقطعی بوده و مدیران مراکز هم بگونه ای واکسیناسیون در شهرستان ها را مدیریت کنند تا مردم انگیزه خود برای واکسیناسیون را از دست ندهند.منبع:

1400/05/13
13:03:18
5.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر