در گفت وگو با سرشیر اعلام شد

جزییات واکسیناسیون گروه های شغلی و دیابتی ها مقابل کرونا

جزییات واکسیناسیون گروه های شغلی و دیابتی ها مقابل کرونا

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت و سخنگوی سازمان غذا و دارو از شروع واکسیناسیون برخی گروه های شغلی پرخطر و همین طور بیماران دیابتی در کشور مقابل کرونا آگاهی داد و در عین حال جزییات آنرا تشریح نمود.


دکتر کیانوش جهانپور در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: خوشبختانه به مناسبت عید غدیر و در آستانه روز خبرنگار باتوجه به تامین مناسبی که در روزها و هفته های اخیر درباره واکسن کرونا وجود داشت و البته به صورتی رسیدن به حدنصاب قابل قبولی از واکسیناسیون افراد در گروه های سنی پرخطر، گروه های شغلی پرخطر و یعنی فاز سوم واکسیناسیون مقابل کرونابه موازات و با دستور وزیر بهداشت شروع شد و روز گذشته شاهد شروع واکسیناسیون 10 گروه شغلی یا گروه های پرخطر فاز سوم واکسیناسیون در سراسر کشور بودیم که شامل معلمین، آموزگاران، اصحاب رسانه و خبرنگاران، اساتید حوزه و دانشگاه، هموطنانی که در مراکز تربیتی و زندان ها به سر می برند، کارکنان بانک ها و... است.
وی با اشاره به این که روز گذشته بصورت نمادین واکسیناسیون اصحاب رسانه و خبرنگاران شروع شد، اظهار داشت: با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، لیستی از اصحاب رسانه، خبرنگاران و عوامل فنی و اجرائی رسانه ها ارائه و با اولویت بندی که به نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود، واکسیناسیون شان شروع شد و در سراسر کشور انجام می شود و واکسیناسیون اصحاب رسانه تداوم می یابد.
جهانپور درباره وضعیت تامین واکسن کرونا، اظهار داشت: خوشبختانه در شرایطی هستیم که در نقطه حداکثری واکسیناسیون روزانه رسیدیم و اگر بخواهیم با همین سرعت هم ادامه دهیم، حدودا برای دو هفته واکسن موجود است. طبیعتا دوز اول واکسن ها تزریق می شود و واکسن دوز دوم هم باتوجه به ورود محموله های جدید ازجمله محموله واکسن آسترازنکا تولید ژاپن روز جمعه و دو محموله از چین در هفته آتی و البته ورود واکسن های سبد کووکس در روزها و هفته های آتی و ورود منظم واکسن کوو ایران برکت به سبد واکسیناسیون ملی بصورت هفتگی، حالا ریل گذاری مناسبی چه در واردات و چه در حوزه تولید داخلی انجام شده و هرچه به سمت جلو پیش رویم، این سرعت تامین واکسن بهتر خواهد شد و تاثیرش را بر روند واکسیناسیون روزانه هم خواهد داشت. حدودا می توان اظهار داشت که کمترین دغدغه ها را برای تامین واکسن در روزها و هفته های آتی داریم.
وی درباره وضعیت تولید واکسن پاستوکووک نیز اظهار داشت: واکسن پاستووکوک بیش از 120 هزار دوز را هفته گذشته به وزارت بهداشت تحویل داده که در شبکه بهداشتی توزیع شده و این روزها تزریق می شود. روز گذشته هم خبرنگارانی که واکسینه شدند، از این واکسن استفاده کردند. در عین حال تولید نیمه صنعتی آن ادامه می یابد. خطوط صنعتی واکسن پاستوکوک که در مقیاس وسیع تر و انبوه تری تولید خواهد کرد، در شهریور ماه به بهره برداری می رسد. ما یک روند افزایشی پلکانی و تدریجی در تولید پاستوکووک را هم شاهد خواهیم بود و فکر می کنم در مهر ماه به ظرفیت اسمی خودش نزدیک شود.
وی درباره نحوه واکسیناسیون گروه های شغلی، اظهار داشت: در گروه های شغلی سازمان یا صنف مربوطه، از طرف اداره کل استانهای مختلف احصاء و اعلام می شود. بعنوان مثال در اصحاب رسانه با هماهنگی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در معلمان به هماهنگی وزارت آموزش و پرورش، اساتید دانشگاه ها بوسیله وزارت علوم، هموطنانی که در زندان ها هستند، از طرف سازمان زندان ها و... اعلام می شود. وزارت بهداشت هم از سازمان یا صنف مربوطه موارد را احصاء کرده و در مکان هایی که صنوف تعیین کنند و با اولویت بندی صنف مربوطه، وزارت بهداشت واکسیناسیون را انجام می دهد.
جهانپور درباره جزییات واکسیناسیون دیابتی ها نیز، اظهار داشت: واکسیناسیون بیماران دیابتی با دستور وزیر بهداشت و با احصاء بیماران دیابتی، با اولویت بیمارانی که دریافت کننده انسولین هستند، در سراسر کشور شروع خواهد شد و واکسیناسیون بیماران زمینه ای دیگر هم پس از احصاء موارد و تهیه لیست بیماران در کشور کلید خواهد خورد. با سرعت تکمیل واکسیناسیون فاز دوم و شروع فاز سوم در کشور شروع شده و در حال انجام می باشد و فکر می کنم که در همین ماه به اندازه شش ماه گذشته واکسیناسیون در کشور خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: بیماران دیابتی که در سامانه سیب اطلاعات شان وجود دارد به اضافه مواردی که توسط دانشگاه های علوم پزشکی احصاء خواهد شد، در راه واکسیناسیون قرار می گیرند. در عین حال امروز یک سامانه جامع برای بیماران مصرف کننده انسولین داریم که تحت عنوان رجیستری بیماران دیابتی نیازمند انسولین است. دراین زمینه ما لیست موارد مصرف کننده انسولین را در سراسر کشور داریم و در موارد دیگر هم به موازات اعلام معاونت بهداشتی، واکسیناسیون شان انجام می شود.1400/05/08
23:52:23
5.0 / 5
308
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماران , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر