فرماندار:

بحران كرونائی در دماوند محتمل است

بحران كرونائی در دماوند محتمل است

به گزارش سرشیر فرماندار دماوند اظهار داشت: شهرستان دماوند همانند شهر تهران وضعیت مناسبی در حوزه بیمارستانها، درمانگاه ها و مراکز پزشکی ندارد و اگر تصمیمات جدی در این راستا اتخاذ نشود، ممکنست شاهد بروز فاجعه باشیم.


مهدی حیدری روز سه شنبه در نشست ستاد مدیریت بیماری کرونا شهرستان دماوند که با حضور اعضای ستاد در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، گفت: شرایط فعلی بیماری کرونا موجب نگرانی هایی شده است اما تعطیلی استانهای تهران و البرز نشانه ای از اقدامات جدید دولت در امتداد پیشگیری جدی از شیوع ویروس کروناست.
وی با اعلان اینکه سرعت در تزریق واکسن و اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی کرونا می تواند هرگونه خطرات احتمالی را برای همیشه از کشور و شهرستان دماوند دور کند، اضافه کرد: با اهمیت ترین موضوعی که باید در تعطیلات پیش رو در دستور کار قرار گیرد، نظارت بیشتر و افزایش تعامل درباب اجرای محدودیت های مربوط به اصناف است.
این مقام مسئول بر ‍ ضرورت افزایش تعامل اصناف در اجرای محدودیت های ستاد ملی کرونا اصرار کرد و اظهار داشت: اصناف بیشترین لطمه را از زمان شروع شیوع بیماری کرونا متحمل شدند اما بر کسی پوشیده نیست که این حوزه نقش به سزایی در پیش گیری از مبتلاشدن به این ویروس منحوس دارد؛ بر این اساس حوزه بازرسی اصناف و اماکن باید نظارت بیشتری در این خصوص داشته باشند تا نیاز به برخوردهای قهری نباشد.
فرماندار دماوند اشاره کرد: علاوه بر وجود تفرجگاه ها، طبیعت شهرستان دماوند پذیرای گردشگران است، بدین جهت شهرداری ها باید نظارت ویژه ای داشته و تمام مسیرها به سمت تفرجگاه ها مسدود شود.
حیدری بیان داشت: باتوجه به پیش رو بودن مراسم ملی و مذهبی، ما در قالب قوانین و مصوبات ستاد ملی و استانی مدیریت کرونا و دستورالعمل های ابلاغی اقدام خواهیم کرد و اگر دستورالعملی در این خصوص ابلاغ نشود، شایسته است بانیان مراسم ما را در تامین سلامت مردم کمک کنند.
وی اشاره کرد: دماوند تنها شهرستانی است که در سال ۹۹ بیش از سایر شهرستان ها درباب تامین هزینه کرد مالی در کنار حوزه سلامت بود.
این مقام مسئول اظهار داشت: مجموعه دولت همیشه در کنار کادر بهداشت و سلامت است اما دیوان محاسبات از سال قبل تصمیمی در خصوص تامین نکردن هزینه از محل ارزش افزوده اتخاذ نمود.
فرماندار دماوند افزود: تا آخر سال ۹۹ بیش از ۹۰درصد نیازهای بیمارستان سوم شعبان دماوند از این طریق تامین شد اما انتظار ما نگاه ویژه به دماوند باتوجه به نسبت جمعیت ثابت و جمعیت شناور است که متأسفانه سهمی از طرف استان در حوزه خدمات دهی برای آنها در نظر گرفته نمی گردد.
وی بیان داشت:: با اهمیت ترین موضوع، افزایش سرعت واکسیناسیون است که این اتفاق در شهرستان دماوند رخ داده و روزانه بیش از هزار نفر در این شهرستان واکسینه می شوند.
حیدری اظهار داشت: ما به دنبال تامین فضاهای بیشتر با هدف افزایش سرعت واکسیناسیون و تامین امنیت مردم هستیم، در این راستا دو سالن ورزشی در شهر رودهن و دماوند در نظر گرفته شده تا با تجهیز آنها توسط شهرداری ها، شهروندان با سرعت بیشتری واکسینه شوند.
این مقام مسئول اضافه کرد: برخی نیازها از طرف استان برای شهرستان ما تهیه و تامین نشده که بنظر می رسد مربوط به کمبودهای کشوری است، اما نباید زمان را از دست دهیم، چونکه سلامت مردم در بالاترین جایگاه قرار دارد.
فرماندار دماوند افزود: بر این اساس کیت های تست کرونا و سایر تجهیزات باید توسط شبکه بهداشت و درمان اعلام و خریداری شود و تامین هزینه آن بر عهده شهرداری ها خواهد بود.
وی همین طور به اعمال محدودیت ها تعدادی از اماکن ورزشی و نظارت بر آنها اصرار کرد و اظهار داشت: محدودیت تردد و خروج از استان تهران از روز گذشته با همکاری ناجا و پلیس راه اجرائی شده و پشتیبانی هایی بوسیله شهرداری آبعلی نیز صورت گرفته است؛ همه مدیران باید با تمام توان در کنار یکدیگر و سایر مجموعه ها باشند تا مشکلات با سرعت بیشتری حل شود.
حیدری اضافه کرد: ما پیک های گذشته را با همکاری همه دستگاهها و مساعدت مردم شریف شهرستان دماوند پشت سر گذاشتیم؛ اما همیشه به کمک مردم نیازمندیم و مردم دماوند با فرهنگ غنی، همچون گذشته یاری رسان ما خواهند بود تا با رعایت پروتکلهای بهداشتی و تزریق واکسن کرونا، تجربه پیک دیگری را نداشته باشیم.
ظرفیت بیمارستان سوم شعبان دماوند تکمیل شده است
حسن خیرخواه، رییس شبکه بهداشت و درمان دماوند نیز در این نشست گفت: پیرو موج جدید بیماری کرونا در کشور، شهرستان دماوند به سرعت در وضعیت قرمز قرار گرفت؛ برغم تلاش مجموعه بهداشت و درمان و مسئولان شهرستان، آمار مبتلاشدن به بیماری همچنان رو به افزایش است.
وی افزود: از شروع سال جاری تاکنون، بیش از سه هزار و ۴۳۰ مورد تست pcr در شهرستان دماوند انجام شد که از این تعداد، یکهزار و ۸۲ مورد مثبت بود؛ همین طور در طول این مدت، ۱۵ هزار و ۷۰۰ مورد رپید تست انجام شد که تعداد سه هزار و ۶۷۶ مورد مثبت بود.
رئیس شبکه بهداشت و درمان دماوند اظهار داشت: تا حالا بیش از ۱۷ هزار و ۴۰۰ دز واکسن در شهرستان دماوند تزریق شده که در هفته جاری، این امر با سرعت در دستور کار قرار گرفت و روزانه ۱۳۰۰ دز تزریق واکسن انجام می شود.
خیرخواه بیان داشت: ما نیازمند تجهیز و استفاده از ظرفیت دو سالن ورزشی مناسب با هدف انجام واکسیناسیون در دماوند و رودهن هستیم که باتوجه به حجم بالای مراجعات افراد، از ازدحام جلوگیری شود.
وی با اعلان اینکه هم اکنون پیشنهاد استفاده از سالن کارگران در دماوند مطرح شده که امیدواریم با کمک شهرداری تجهیز و آماده استفاده شود، اظهار داشت: برخی موضوعات از قبیل اینترنت و زیرساخت های مخابراتی، تامین ملزومات و همین طور لزوم نظارت بیشتر بر اصناف بسیار حایز اهمیت است که باید مدنظر قرار گیرد.
این مقام مسئول درباب نظارت بر اصناف، رستورانها و تالارهای پذیرایی، اشاره کرد: باید اقدامات لازم برمبنای دستورالعمل های ابلاغی اجرائی شود؛ هم اکنون تعداد ۵۷ نفر بیمار کرونائی در بیمارستان سوم شعبان دماوند بستری هستند و ظرفیت بیمارستان تکمیل شده است.
بیمارستان سوم شعبان دماوند نیازمند حمایت جدی
مسعود مسلمی فرد، رییس بیمارستان سوم شعبان دماوند با اشاره به این که باتوجه به شرایط موجود، درخواست ما از مردم رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی است، اظهار داشت: ویروس دلتا در کشور درحال تاخت وتاز است و در استان تهران نیز به شدت درحال گسترش است.
وی افزود: باتوجه به سرایت پذیری ویروس دلتا و نیاز به بستری در مدت زمان بیشتر، با ترافیکی از تعداد بیماران مواجه هستیم و علاوه بر ضرورت سرعت در امر واکسیناسیون، همراهی و پیشگیری مردم دراین زمینه بسیار حایز اهمیت است.
رئیس بیمارستان سوم شعبان دماوند بیان داشت: دستورالعمل ها و فرآیندهایی درباب شهرهای قرمز مصوب شده که باید بصورت دقیق اجرا شود تا جان مردم به خطر نیافتد؛ از ۱۹ تیرماه تا به امروز، حدود پنج هزار نفر بیمار مختلف به بیمارستان سوم شعبان دماوند مراجعه کردند؛ باتوجه به شرایط موجود، بیمارستان باید مورد حمایت جدی قرار گیرد.
مسلمی فرد اضافه کرد: دستگاه اکسیژن سازی که قبل از این با مساعدت فرمانداری دماوند تهیه شده بود، با فشار حداکثری درحال استفاده است و روزانه بیش از ۱۰ میلیون تومان صرف تزریق اکسیژن به این دستگاه می شود.
وی افزود: تا حالا شهرستان دماوند چهار پیک کرونا را با سربلندی پشت سر گذاشت اما با شرایط بسیار سختی در پیک پنجم مواجه هستیم که انتظار ما، حمایت ویژه مسئولان و نیروهای جهادی است.منبع:

1400/04/30
11:09:10
5.0 / 5
397
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر