27 تیر ماه و آخرین اخبار كرونایی استان ها

27 تیر ماه و آخرین اخبار كرونایی استان ها

افزایش عادی انگاری سبب شد که الان اغلب استانهای کشور در موج اول و خیز پنجم کرونا قرار بگیرند و به قول مسئولان وزارت بهداشت، دامنه، شتاب و سرعت درگیری این بیماری در خیز پنجم نسبت به چهار خیز قبلی بسیار نگران کننده است.


به گزارش گروه اخبار استان ها، سرایت ویروس کرونا از نوع دلتا طی هفته های اخیر در اکثر مناطق کشور شتاب گرفته و اگر از این ویروس غفلت نماییم، خیز پنجم آن مرگبارتر خواهد بود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن اشاره به گردش و قدرت سرایت بالای ویروس دلتا در جامعه اظهار داشت که رعایت شیوه نامه های بهداشتی در جامعه به زیر ۵۰ درصد رسیده است که این مورد باعث افزایش تعداد بیماران می شود.
علیرضا رئیسی با اشاره به اینکه این ویروس در سرتاسر کشور درحال گردش است، اظهار داشت: با عنایت به قدرت بالای سرایت، ما باید بیشتر به سمت رعایت کردن شیوه نامه های بهداشتی حرکت نماییم.
او افزود: با عنایت به وضعیت فعلی، رعایت شیوه نامه های بهداشتی از ۹۰ به زیر ۵۰ درصد رسیده که این نشانه چه موضوعی است؟، آیا ویروس ضعیف شده است، خیر بلکه ویروس جهش پیدا کرده و شدیدتر و با قدرت بیشتری از قبل هم دارد عمل می کند.
رئیسی اظهار داشت: ما عمیقا ناراحت هستیم و از مردم می خواهیم که این مورد را جدی بگیرند و جدی تر به دستورالعمل ها و شیوه نامه ها عمل کنند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه به مبحث واکسیناسیون در کشور اشاره نمود و اضافه کرد: تمام ۷۵ مرکز تزریق واکسن در تهران و ۸۰۰ مرکز در سطح کشور بدون مشکل کار واکسیناسیون هموطنان را انجام داده اند و تا چهارشنبه ۶ مرداد ماه، همه افراد بالای ۶۰ سال واکسینه می شوند.
به اعتقاد مسئولان وزارت بهداشت و درمان، واکسیناسیون یکی از سهل الوصول ترین، سریعترین و نسبتا کاراترین روش های جلوگیری از کووید ۱۹ است که اثربخشی نسبی آن در عرصه جهانی به اثبات رسیده و می تواند نقش موثری در کاهش مرگ و میر داشته باشد.
علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با تاکید به این که واردات واکسن باید دغدغه و مسئله روی میز تمام مسئولان کشور باشدگفت که پروفایل کشور در مقابل این بیماری مطلوب نمی باشد و کشور باید در مقابل ویروس کرونا آرایش جنگی به خود بگیرد و در تمام سازمان ها باید اقداماتی فراتر از آنچه تابحال انجام شده است، صورت گیرد.
به اعتقاد وی اگر واکسیناسیون بموقع انجام نشود، شاهد خیزهای مجدد کرونا خواهیم بود.
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم با اشاره به اینکه با گسترش سویه های جدید ویروس کووید ۱۹ در اکثر استانهای کشور و کاهش چشم گیر در میزان عمل به سفارش های بهداشتی، شاهد تداوم روند افزایشی این بیماری در کشور هستیم اظهار داشت که در هفته ای که گذشت تعداد بیماران سرپایی کرونا مثبت در کشور با افزایش حدود ۲۵ درصدی مواجه بوده است. همینطور در این هفته با افزایش حدود ۳۵ درصدی در تعداد بیماران بستری مثبت و افزایش ۱۸.۵ درصدی در تعداد بیماران فوت شده کووید ۱۹ بودیم.
سیما سادات لاری درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور بیان نمود: در هفته گذشته استانهای ایلام، کرمان، یزد، مازندران و هرمزگان به ترتیب دارای بالاترین میزان بروز موارد بستری مثبت در کشور بودند.
معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: همینطور استانهای سیستان و بلوچستان، یزد، هرمزگان و البرز به ترتیب دارای بالاترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ بودند.
وی اضافه کرد: کاهش میزان عمل به سفارش های بهداشتی در کشور هم اکنون در طول ماه های اخیر بی سابقه بوده و الان به ۴۸ درصد رسیده و استانهای گیلان، البرز، یزد، کرمان، فارس، هرمزگان و سیستان و بلوچستان دارای کمترین میزان عمل به دستورالعمل های بهداشتی در کشور می باشند.
بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت هم اکنون ۱۶۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۶۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۱۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
بر اساس این گزارش، متاسفانه طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۹۵ نفر دیگر از هموطنان بر اثر کرونا جان باختند.
از روز گذشته- شنبه- تا امروز ۲۷ تیرماه ۱۴۰۰ و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۲ هزار و ۱۸۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۱۲ نفر از آنها بستری شدند.
مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۵۲۳ هزار و ۲۶۳ نفر رسید. همینطور مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۷ هزار و ۱۶۱ نفر رسید.
خوشبختانه تا کنون سه میلیون ۱۳۵ هزار و ۶۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. چهار هزار و ۳۰۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند. تابحال ۲۵ میلیون و ۴۴ هزار و ۹۸۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
تاکنون ۶ میلیون و ۱۷۹ هزار و ۲۴۴ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۲۶۸ هزار و ۸۲۶ نفر هم دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۸ میلیون و ۴۴۸ هزار و ۷۰ دُز رسید.
به گزارش خبرنگاران ایرنا از سراسر کشور، اوج گیری باردیگر ویروس کرونا در قزوین ضمن افزایش آمار مبتلایان جدید و شمار بیماران بستری در بیمارستان ها، سبب تشدید محدودیت های کرونایی همچون تعطیلی کسب و کارها به جز مشاغل ضروری در این استان شد.
بازگشت قزوین به وضعیت قرمز کرونایی در حالی است که با این وجود تغییر محسوس و قابل توجهی در رعایت دستورالعمل های بهداشتی از جانب شهروندان را شاهد نیستیم.
دکتر جلال رحمانی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین از افزایش تعداد بیماران جدید و رشد موارد بستری در بیمارستان ها اطلاع داد و اظهار داشت: هم اکنون ۳۸۷ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری هستند.
این مسوول افزود: متاسفانه روند شناسایی بیماران جدید و میزان بستری ها رو به رشد هست و باید خویش را برای روزهای سخت تر آماده نماییم.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین اخطار داد: اگر روند رو به رشد بستری بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تداوم داشته باشد، احتمال تکمیل ظرفیت بیمارستان های استان بالاست.
دکتر رحمانی اظهار داشت: بررسی های میدانی نشان داده است بیشتر از ۴۰ درصد شهروندان استان نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی کم توجه بوده و آنها را جدی نمی گیرند و از ماسک استفاده نمی کنند.
دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید-۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم با اشاره به اینکه روند مبتلا شدن به بیماری کرونا در استان خراسان رضوی همچنان صعودی است اظهار داشت: روزانه حدود ۲۵۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی بستری می شوند.
دکتر علی اصغر انجیدنی عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد علاوه بر کلانشهر مشهد، ۱۵ شهرستان تابعه را تحت پوشش دارد و این در شرایطی است که بخش زیادی از بیماران کرونایی در مشهد زیر معالجه قرار دارند.
وی بیان نمود: هم اینک هزار و ۱۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های خراسان رضوی بستری هستند که ۸۵۰ نفر آن در ارتباط با مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد است.
مدیر توسعه شبکه و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از افزایش ۷۰ درصدی میزان مراجعات مردم به مراکز منتخب کرونا در مناطق تحت پوشش این دانشگاه اطلاع داد.
دکتر محمدحسن درخشان عنوان کرد: الان ۴۱ مرکز خدمات جامع سلامت ویژه کرونا در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه سرپایی و برای افراد با علایم مشکوک به کرونا دایر است.
وی بیان نمود: هم اکنون نتیجه آزمایش افزون بر ۳۵ درصد از رجوع کنندگان به مراکز منتخب دانشگاه علوم پزشکی مشهد مثبت می شود و این میزان از آغاز آغاز موج پنجم کرونا و شیوع دلتای هندی در حال افزایش می باشد.
وی تصریح کرد: شدت هر موج جدید بیشتر از ۱۰ برابر موج های قبلی بوده است، این روزها نگرانی شدیدی بابت کنار گذاشتن ماسک، عدم رعایت فاصله اجتماعی و بی توجهی نسبت به رعایت شیوه نامه های بهداشتی داریم.
از استان گلستان هم گزارش شده است که روند صعودی مبتلا شدن به کرونا و رشد روزافزون سویه دلتا از یک سو و افزایش آیین های استقبال از عید قربان همراه با شلوغی بازار بخصوص در شهرهای ترکمن نشین گلستان زنگ خطر استمرار پیک پنجم کرونا در این خطه شمالی را به صدا درآورده است.
در حال حاضر به جز گمیشان که در وضعیت نارنجی قرار دارد انتشار کرونا در دیگر شهرهای گلستان قرمز و در ۶ شهر گرگان، رامیان، کلاله، بندرگز، آزادشهر و مینودشت بحرانی است.
استاندار گلستان با تکیه بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در مجامع مختلف عمومی و خصوصی اظهار داشت: از زمان انتشار کرونا تابحال هر زمان مردم در تعطیلات راهی مناطق تفرجگاهی شدند، روزهای بعد از آن با پیک شدید انتشار کرونا در استان مواجه شدیم.
هادی حق شناس عنوان کرد: به علت اهمیت عید قربان اگر روند شیوع تا دوشنبه کاهشی بود جلسه ستاد کرونا در مورد بازگشایی و یا بسته بودن بازار برگزار می گردد و در مورد تعطیلی های آتی تصمیم گیری خواهد شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز هم با اشاره به اینکه تعداد مبتلایان و بستری های کرونایی در خوزستان در ایام اخیر حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است اظهار داشت که اگر رعایت شیوه نامه های بهداشتی را جزو برنامه های اصلی قرار ندهیم بطور قطع در ۲ هفته آینده خوزستان وارد پیک جدیدی خواهد شد.
فرهاد ابول نژادیان اضافه کرد: هم اکنون میزان رفتن به مراکز منتخب بهداشتی در استان خوزستان افزایش پیدا کرده و معمولاً ۲ هفته بعد از افزایش مراجعه، میزان بستری ها افزایشی می شود.
از استان اردبیل هم گزارش شده است که روند صعودی موج پنجم شیوع بیماری کووید.۱۹ و ابتلای به ویروس کرونا در این استان که از چند روز قبل شروع شده، همچنان ادامه دارد به صورتی که طی شبانه روز گذشته شمار مبتلایان جدید و بستری همزمان افزایش شدیدی یافت.
دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل اعلام نمود که در ادامه روند صعودی شیوع ویروس کرونا، شمار مبتلایان جدید شناسایی شده کووید.۱۹ طی شبانه روز گذشته با ۱۶ نفر افزایش به ۶۱ نفر و مجموع مبتلایان بستری در مراکز درمانی این استان هم با ۲۵ نفر افزایش به ۲۸۶ نفر رسید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اعلام نمود: در شبانه روز گذشته با فوت یک نفر دیگر از مبتلایان، مجموع جان باختگان کرونا در ۱۷ ماه گذشته در این استان به یک هزار و ۸۴۹ نفر رسیده است.
دکتر شهرام حبیب زاده ضمن اشاره به ترخیص ۳۵ نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی استان اردبیل اظهار داشت: افزایش شمار بستری مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت های ویژه مراکز درمانی این استان به ۶۰ نفر، نشان دهنده خیز انتشار کرونا در این استان است.
وی افزود: شمار بیماران بستری و سرپایی کووید.۱۹ در سطح استان به شدت در حال افزایش می باشد و با عنایت به شدت چرخه شیوع کرونا در استان اردبیل، حداقل ۹۰ درصد مردم، باید معتقد و عامل به رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای توقف این فرآیند باشند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل افزود: با تایید موارد ابتلای قطعی به سویه دلتای ویروس کرونا در کل استان اردبیل، زنگ خطر شیوع خیز پنجم کرونا در این استان هم به صدا در آمده است.
فرماندار گناوه هم در اینباره اظهار داشت: این شهرستان در شرایط فراتر از وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته و به مرحله انتشار ویروس دلتای هندی رسیده است.
غلامرضا مهرجو اضافه کرد: رجوع افراد مبتلا به کرونا به ۲ بیمارستان شهرستان گناوه افزایش پیدا کرده و ظرفیت آنها تکمیل شده است.
وی عنوان کرد: به رغم این که پیشبینی های لازم برای ایجاد ظرفیت امکانات بیمارستان با دستور و پیگیری استاندار بوشهر و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر صورت گرفته است، اما به دلیل روند افزایشی بیماران کرونایی حالا پاسخگو نیست.
فرماندار گناوه بیان نمود: در چند روز اخیر، علاوه بر افزایش تعداد مبتلایان به کرونا، روند فوتی ها هم سیر صعودی گرفته است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری هم با اشاره به اینکه کمبود تخت بیمارستانی به دنبال شلوغی بیمارستان ها مهم ترین چالش برای مواجه با افزایش تعداد بیماران بستری در موج پنجم کرونا است اظهار داشت که عادی انگاری مردم و خستگی کادر بهداشت و درمان را هم باید به این چالش اضافه کرد که می تواند کنترل این موج را با مشکل مواجه کند.
مجید شیرانی در عین حال ابراز امیدواری کرد تا تعداد افراد نیازمند به بستری در موج پنجم نسبت به موج چهارم کمتر شود و همین مبحث می تواند تا حدی چالش کمبود تخت های بیمارستانی را برطرف کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری، تداوم روند واکسیناسیون در استان را از دیگر نکات امیدوارکننده برای مواجه با موج پنجم کرونا دانست و اظهار داشت: واکسینه شدن گروه های پرخطر و سالمندان از قدرت بیماری زایی و شدت مرگ و میر این ویروس کاسته است.
از استان گیلان هم گزارش شده که روند افزایشی شمار مبتلایان بستری به کرونا در گیلان در سه هفته اخیر تداوم داشته و در این زمان نزدیک به ۲ و نیم برابر افزایش پیدا کرده و هر روز به تعداد مبتلایان افزوده می شود.
آمار بیماران بستری و سرپایی کرونا حدودا از اوایل تیرماه سال جاری رو به افزایش رفت، بر مبنای آخرین آمارهای موجود در دهم تیر ماه ۲۴۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان بستری بودند و با گذشت این مدت با افزایش هر روز آمار بستری ها حالا ۵۸۴ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند ضمن این که ۹۰ نفر هم بدحال بوده و تحت مراقبت های ویژه قرار دارند.
در این مدت شمار بستری های روزانه مبتلایان به کرونا در بیمارستان های گیلان هم هر روز از روزهای گذشته بیشتر می شود، طی شبانه روز گذشته ۱۶۵ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری شدند.
علاوه بر افزایش آمار بستری های مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان، شمار افراد سرپایی مبتلا به کرونا هم رو به افزایش است و الان روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در گیلان مثبت شناسایی می شوند.
شهرستان آمل در استان مازندران هم این روزها در حالی یک تنه ۲۵ درصد از بیماران بستری کرونایی مازندران را به خود اختصاص داده و مسیر رساندن آمار به ۳۰ درصد یا بیشتر را طی می کند که برگزاری دورهمی های خانوادگی و ضیافت های طایفه ای بدون کم کاست و شاید هم بیشتر از گذشته ادامه در این شهرستان ادامه دارد.
شهرستان آمل طی ۱۷ ماه همه گیری ویروس کرونا همواره از مهم ترین دغدغه استانی و حتی کشوری محسوب می شد و از زمانی هم که رنگ بندی به جریان افتاد، بجز یک دوره کوتاه که به رنگ نارنجی درآمده بود، همواره قرمز پوش باقی ماند.
این شهرستان که همواره در طول چهار موج کرونا طولانی ترین دوره را تا رسیدن به پیک در اختیار داشت، این دفعه پیش قراول ورود به موج پنجم کرونا در استان شد و از هشتم تیر ماه سال جاری با قرار گرفتن در رنگ بندی قرمز، عملا مازندران را وارد موج پنجم کرونا با سویه هندی کرد.
بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، ویروس دلتا قدرت سرایت بالا و انتقال آلودگی زیادی دارد و بنا به نتایج بررسی ها از کشورهای درگیر با این گونه ویروس و همچون هند که حالا تعداد قابل توجهی از بیمارانش، مبتلایان همین نوع ویروس هستند، دلتا تعداد بیشتری را مبتلا می کند، علایم به سرعت و کمتر از ۷۲ ساعت ظاهر می شود و فرد آلوده می تواند ۱۰ تا ۱۲ نفر از افرادی که با وی در تماس بوده اند را مبتلا کند.
مستندات اخیر نشان داده است ویروس کرونای دلتا قدرت سرایت پذیری بیشتری نسبت به واریانت انگلیسی دارد و میزان بستری شدن بیماران را هم بالا می برد اما گزارشی از تفاوت در میزان مرگ ناشی از واریانت دلتا نسبت به واریانت های پیشین در دست نیست، گر چه گزارش ها از موارد مرگ ناشی از واریانت دلتا در کشورهای دیگر نشان می دهد، افرادی که واکسینه نشده اند یا واکسیناسیون آنها کامل نشده است، در معرض خطر قرار دارند.
واریانت دلتا ۸ تا ۱۲ برابر سرعت انتقال بالاتری دارد و نسبت به ویروس کرونای انگلیسی ۶۰ درصد قدرت سرایت پذیری بالاتری دارد؛ درمورد اینکه این نوع کرونا چه میزان درمان پذیربوده در جهان پاسخی پیدا نشده است. هنوز هیچ نقطه متقن و مشخصی درباره میزان مرگ و میر این سویه وجود ندارد اما باتوجه به سرعت بالای انتقال واریانت دلتا و افزایش سرعت ابتلای افراد، می تواند مرگ و میر بالاتری را داشته باشد.منبع:

1400/04/28
09:09:14
5.0 / 5
453
تگهای خبر: آلودگی , آموزش , بهبود , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر