با افزایش مبتلایان كرونا و كمبود نیرو

اعضای هیات علمی دانشگاه بم مجبور به پرستاری شدند

اعضای هیات علمی دانشگاه بم مجبور به پرستاری شدند

کرمان- رییس دانشگاه علوم پزشکی بم در شرق استان کرمان می گوید در نتیجه مراجعه زیاد بیماران کرونائی با کمبود تخت و محل تخت بستری و نیز نیروی پرستار مواجهیم به شکلی که مجبور شده ایم اعضای هیات علمی دانشگاه نیز در بیمارستان خدمات پرستاری عرضه کنند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا دکتر مازیار اویسی روز شنبه در جلسه ستاد کرونای شهرستان بم اضافه کرد: باتوجه به کمبود نیروی پرستاری و از آنجائیکه نیروی آزاد پرستار در شرق استان کرمان نداریم مجبور شده ایم اعضای هیأت علمی دانشگاه نیز در بیمارستان خدمات پرستاری عرضه کنند.
وی اشاره کرد: در هیچ جای کشور در بیمارستان های ۳۲ تختخوابی بیمار بستری نمی کنند اما ما به بیمارستان های نرماشیر، فهرج و ریگان اعلام آمادگی داده ایم تا فضا را برای بستری بیمار آماده کنند.
اویسی اشاره کرد: اینک بزرگترین معضل ما کمبود فضای بستری است تا حدی که مجبور به تخلیه تجهیزات بخش آندوسکوپی بیمارستان شده ایم.
وی همین طور از نزدیک شدن به فصل برداشت خرما، برگزاری مراسم و تجمع اعیاد پیش رو ابراز نگرانی و بیان کرد: باتوجه به ناامنی در افغانستان مجدد با ورود افغانستانی ها به کشور مواجه خواهیم شد و متاسفانه شرق استان کرمان راه ورود شهروندان خارجی به کشور است.
کاهش سن فوتی کرونا به ۳۰ سال
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم اشاره کرد: باتوجه به شدت مسری و واگیردار بودن سویه جدید ویروس کرونا با تغییر سن فوتی ها از ۶۰ سال به بالا به ۳۰ تا ۴۰ سال حتی بدون بیماری زمینه ای مواجه هستیم.
به گفته وی اکنون ۲۰۵ بیمار در بیمارستان پاستور بم بصورت دائم و موقت بستری هستند که از این تعداد ۱۱۴ بیمار بستری دائم هستند.
وی بیان کرد: پیک (اوج) قبلی در آذرماه سال قبل تعداد کل بیماران بستری ۳۵۸ نفر بود اما متاسفانه از شروع تیرماه تا حالا ۸۰۱ بیمار در بیمارستان بستری شده اند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بم اضافه کرد: در زمان اعلام محدودیت ها با کاهش تعداد ورودی بیمار به بیمارستان روبه رو بودیم اما پس از برداشتن محدودیت ها مجدد موارد مثبت بستری ما افزایش پیدا کرد.
بگفته وی با توجه به این که افزایش مبتلایان نسبت به آذرماه سال قبل ۲.۵ برابر است اما فوتی ها به نسبت آن زمان کم تر شده که نشان از تاثیر مثبت واکسیناسیون در کاهش فوتی ها دارد.
در ادامه رییس مرکز بهداشت بم نیز اظهار داشت: از شروع تیر تا حالا ۳ هزار و ۵۸۷ بازدید توسط کارشناسان مرکز بهداشت انجام شده که از این تعداد یک هزار و ۶۷۰ اخطار صادر شده و ۷۹ مکان متخلف نیز پلمب شده است.
مجتبی مشکی ضمن تشویق مردم به تزریق واکسن بیان کرد: طی دو روز گذشته واکسیناسیون حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر انجام شده و تا سه شنبه هفته آتی کل جمعیت بالای ۶۰ سال شهرستان بم نیز واکسینه خواهند شد.
محدودیت تنها راهکار
فرماندار شهرستان بم نیز در این نشست اظهار داشت: با توجه به این که رنگ بندی بم تغییر نکرده و در وضعیت قرمز پررنگ قرار داریم ایجاد محدودیت از راهکارهای پیشگیری این وضعیت است.
هادی شهسوارپور اضافه کرد: وضعیت شهرستان بم نسبت به قبل بسیار حادتر شده و از آنجائیکه با اهمیت ترین رکن ما مردم هستند اگر مدیریت لازم صورت نگیرد و مردم پای کار نیایند وضعیت بدتر نیز می شود.
وی اشاره کرد: با توجه به این که در شرق استان کرمان تنها یک بیمارستان برای خدمات دهی به ۵۰۰ هزار نفر جمعیت وجود دارد و بیمارستان جایگزین نداریم باید هر چه سریعتر از این پیک خارج شویم تا بیمارستان گرفتار تزلزل نشود.
رییس ستاد کرونای شهرستان بم اشاره کرد: شهروندان می توانند در صورت مشاهده هر نوع مراسمی ضمن تماس با شماره ۱۱۰ با شماره های ۲۱۸۳۴۱۰۷-۰۳۴ و ۲۱۸۳۴۱۱۵-۰۳۴ تماس بگیرند تا از برگزاری این آن جلوگیری به عمل آید.
فرماندار بم اشاره کرد: طبق اعلام ستاد کرونای استان کرمان ایست و بازرسی ها جمع آوری می شود اما تردد در مناطق ییلاقی حتی برای افرادی که در آن مکان خانه نیز دارند ممنوعست.
وی بیان کرد: آزمایشگاه ها در طول هفته جاری تعطیلست و همین طور تمامی اصناف در بخش دهبکری از بعدازظهر روز سه شنبه تا شنبه هفته آتی تعطیل خواهند شد.
شهرستان بم با ۲۰۵ بیمار بستری مشکوک و قطعی در وضعیت قرمز پرخطر قرار دارد.


1400/04/27
11:16:56
5.0 / 5
418
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر