اراك در آستانه دریافت كارت قرمز

اراك در آستانه دریافت كارت قرمز

به گزارش سرشیر مرکزی رئیس علوم پزشکی اراک اظهار داشت: امروز آموزش و پرورش، مساجد، شهربازی، پارک ها و... مشغول انجام کارهای خودشان هستند و در واقع اقداماتی برخلاف مدیریت هوشمند بیماری در حال انجام می باشد.سید محمد جمالیان ۱۹ تیرماه در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی با طرح این درخواست که برق مراکز درمان در شیفت بامداد قطع نشود، اضافه کرد: متاسفانه یکی از مراکز درمانی هم اکنون درگیر قطع برق است و این امر تهدیداتی را به همراه دارد.

وی به وضعیت رعایت پروتکلهای بهداشتی در استان مرکزی اشاره نمود و اظهار داشت: کماکان رانندگان تاکسی از ماسک استفاده نمی کنند و ۴ مسافر سوار می کنند در حالیکه حتی در مصوبات در ارتباط با کرایه تاکسی به شکلی عمل شد که رانندگان سه مسافر سوار کنند، اما این امر رعایت نمی گردد.

جمالیان اضافه کرد: در شعب بیمه تأمین اجتماعی بخصوص در ایام ابتدایی ماه شاهد افزایش و تجمع جمعیت هستیم و تمهیدات لازم برای کاهش بار مراجعات هم تابحال جوابگو نبوده است.

وی با اشاره این که شعب بعضی از بانک ها در استان کم است و این امر تجمع جمعیت را رقم زده است، اظهار داشت: بعنوان مثال شعب بانک آینده در استان کم است و همین مساله ازدحام جمعیت را بوجود آورده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه برنامه های فرهنگی مساجد شروع شده است و به تبع آن تورهای زیارتی درحال برگزاری است، اظهار داشت: تذکرات لازم داده است، اما کسی توجه ندارد و لازم است که این سفرها حتما لغو شود، از طرفی برخی مساجد در صدد ترتیب دادن برنامه هایی برای اعیاد قربان و غدیر هستند که این امر نگرانی مجموعه دانشگاه را دو چندان کرده است، در حالیکه حتی در بعضی از استانهای دارای وضعیت نارنجی نماز جمعه تعطیل می شود، اما در استان مرکزی مساجد اقداماتی نگران کننده را دنبال می کنند.

وی خاطرنشان کرد: شهربازی اراک فعال شده و تراکم بیشتر از حدی را در آن شاهدیم، در پارک ها برنامه های مفرح درحال برگزاری است که ازدحام جمعیت بالایی را بوجود آورده است و لازم است که پروتکل ها رعایت شود. متاسفانه گزارشات بازرسان بهداشتی حاکی از رعایت پروتکلهای بهداشتی نیست.

جمالیان با تکیه بر این که مقرر بود که نظارتی جدی بر برگزاری مراسم های عروسی اعمال شود که این امر انجام نشده است، اظهار داشت: اتاق اصناف کاملا پروتکلهای ابلاغی را در اختیار دارد، اما رعایت نمی گردد. جشن های عروسی به شدت درحال برگزاری است و در سالن های آرایش هم شاهد ازدحام جمعیت هستیم.

وی بیان نمود: آموزش و پرورش درحال تبلیغ برگزاری کلاس های آموزشی در کانون امام خمینی(ره) اراک است و در واقع اقدامی برخلاف مدیریت هوشمند بیماری در حال انجام می باشد. نباید چنین رفتاری صورت گیرد چونکه به عادی انگاری از جانب مردم دامن می زند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: امروز آموزش و پرورش، مساجد، شهربازی، پارک ها و... مشغول انجام کارهای خودشان هستند و در سوی مقابل یک نفر فریاد می زند که شرایط بحرانی است. مسلما با این وضعیت نمی توان انتظار داشت که مردم به حرف دانشگاه علوم پزشکی گوش دهند و بطور قطع عادی انگاری رقم می خورد.

وی تصریح کرد: با عنایت به این که وضعیت قرمز روز به روز به استان مرکزی نزدیک می شود و سه شهرستان توریستی استان قرمز شده است و اراک هم به سادگی قرمز خواهد شد و باید رعایت ها بیشتر شود تا ذهن مردم از عادی انگاری دور شود.

به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، در این نشست معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک به مقایسه آمار بیماری کرونا در هفته اول و دوم تیرماه پرداخت و اظهار داشت: با افزایش ۱۳ درصدی، موارد مبتلا شدن به کرونا از ۱۲۰۱ هفته اول تیرماه به ۱۳۵۶ مورد و موارد بستری هم از ۱۰۷ مورد به ۱۳۹ مورد رسیده است که حاکی از رشد ۳۰ درصدی است.

دکتر علی علیمحمدی اضافه کرد: موارد سرپایی از ۱۰۹۴ مورد به ۱۲۱۷ مورد رسیده که رشدی ۱۱ درصدی را نشان داده است. ۱۳۲ هزار و ۸۷۲ رپید تست انجام شده که ۲۱ هزار و ۶۲۵ مورد معادل ۱۶ درصد مثبت بوده است.

منبع:

1400/04/19
23:52:18
5.0 / 5
547
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر