ابداع ضربان ساز قلب كه در بدن جذب می شود

ابداع ضربان ساز قلب كه در بدن جذب می شود

سرشیر: پژوهشگران موفق به ابداع ضربان سازی برای قلب شده اند که بصورت بی سیم و بدون باتری کار می کند و زمانی که دیگر نیازی به آن نباشد، جذب بدن می شود.


به گزارش روز جمعه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، ضربان سازها دستگاه هایی هستند که در بدن کار گذاشته می شوند تا با ارسال پالس های الکتریکی به قلب به کنترل تعدادی از ریتم های غیر طبیعی قلب، کمک کنند.
ضربان ساز ثابت دائمی متشکل از یک مولد نبض با باتری است که در زیر پوست قفسه سینه کار گذاشته می شود و بوسیله سیم هایی به نام لید به قلب متصل می شود. حالا پژوهشگران دانشگاه «نورث وسترن» و «جورج واشنگتن» موفق به ساخت نخستین ضربان ساز بی سیم و بدون باتری جهان شده اند که زمانی که دیگر نیازی به آن نیست جذب بدن شده و از بین می رود. این فناوری می تواند برای بیمارانی که به ضربان ساز موقت نیاز دارند، مناسب باشد.
این دستگاه نازک و سبک، انرژی خودرا از آنتنی در خارج از بدن دریافت می کند و از مواد زیست سازگار تولید شده است که در مدت پنج تا هفت هفته جذب بدن می شود. پژوهشگران امیدوارند این دستگاه به زودی جایگزین ضربان سازهای موقت شود که برای برداشتن آنها به انجام عمل جراحی نیاز است.
این دستگاه که وزن آن کمتر از نیم گرم است، دارای یک لایه کپسوله حاوی الکترود است. این دستگاه باید بوسیله یک عمل جراحی باز در بدن قرار گیرد و ازطریق یک متخصص مراقبت های بهداشتی بوسیله آنتن و ازراه دور فعال و کنترل شود.
دکتر «جان راجرز» که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، می گوید: این دستگاه بی سیم به یک آنتن خارجی متصل می شود و از همان فناوری استفاده می نماید که به تلفن های هوشمند امکان پرداخت پول را بدون تماس می دهد.
وی افزود: قرارگیری سخت افزارهایی در نزدیکی قلب یا درون آن می تواند خطر بروز عفونت را افزایش دهد. اما دستگاه بر معایب دستگاه های سنتی غلبه می کند و هزینه های بیمار را می کاهد. این دستگاه با بهره گیری از مواد مختلف ایمنی تولید شده است که همه آنها قابل جذب در بدن هستند.
محققان می گویند: با بهبود بیشتر این فناوری می توان ضربان سازهایی را برای قرار دادن در عروق دست و پا نیز تولید کرد.
این ضربان ساز در این مرحله در چند الگوی حیوانی آزمایش شده است. پژوهشگران پیش از آزمایش این دستگاه در انسان ها می خواهند بدانند که با حل شدن این مواد تجزیه پذیر چه اتفاقی در بدن می افتد. هنوز مشخص نیست این دستگاه ضربان ساز چه زمانی جهت استفاده انسان ها آماده خواهد شد و هزینه آن نیز هنوز مشخص نیست.
مشروح این ضربان ساز در مجله Nature Biotechnology شرح داده شده است.منبع:

1400/04/11
15:42:24
5.0 / 5
521
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر