كرونا غافلگیر می كند پروتكل ها رعایت شود

كرونا غافلگیر می كند پروتكل ها رعایت شود

افزایش هر چند اندک بیماران سرپایی و بستری کووید ۱۹ در گیلان طی روزهای اخیر نسبت به هفته گذشته، می طلبد که مردم همچنان سفارش های بهداشتی در مورد جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری را جدی بگیرند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، کرونا از آغاز شیوع تابحال در گیلان با فراز و نشیب هایی همراه بود، تجربه این مدت نشان داده که هر زمان که مردم رعایت پروتکلهای بهداشتی جلوگیری از انتشار ویروس کرونا را جدی می گیرند این بیماری کاهش و هر زمان که عادی انگاری می کنند آمار بستری و مبتلایان سرپایی کرونا سیر صعودی پیدا کرده است.
کارشناسان بهداشتی گیلان حساسیت و جدیت مردم در رعایت پروتکلهای بهداشتی جلوگیری از انتشار ویروس کرونا را در کاهش آمار بستری ها و سرپایی های روزانه مبتلا به کرونا بسیار مهم می دانند و همواره خواهان تداوم مراعات سفارش های بهداشتی هستند.
آمارهای هفته جاری نسبت به هفته گذشته نشانگر این است که آمار مبتلایان بستری به بیماری کووید ۱۹ در استان گیلان خیلی آرام رو به افزایش است البته کارشناسان بهداشتی در گیلان می گویند: افزایش نزدیک به ۲۰ نفری بیماران بستری کووید ۱۹ دلیلی برای اعلام خبر خیز بیماری نیست، باید منتظر آمار چند روز آینده باشیم.
در واپسین روزهای هفته گذشته آمار بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان به ۱۹۹ نفر رسیده بود اما بر مبنای آمار روز گذشته "چهارشنبه" آمار بستری های کرونایی در بیمارستان های استان به ۲۱۹ نفر رسیده ضمن این که ۱۰۳ بیمار سرپایی هم طی روز گذشته شناسایی شده است.
مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان در اینباره می گوید: با اینکه الان آمار بیماران بستری مبتلا به کووید در بیمارستان های استان از چندماه گذشته حتی از اسفندماه ۹۹ کمتر است اما افزایش بیماران بستری در هفته اخیر نسبت به هفته گذشته می تواند نگران کننده باشد.
دکتر حسن رخ شاد بیان داشت: افزایش هر چند اندک بیماران سرپایی و بستری کووید ۱۹ در استان گیلان طی روزهای اخیر نسبت به هفته گذشته هشداری جدی است تا مردم در رعایت پروتکلهای بهداشتی جلوگیری از انتشار ویروس کرونا غافل نشوند و همچنان به مراعات سفارش ها توجه جدی داشته باشند.
وی با تکیه بر پرهیز از سفر و برگزاری دورهمی ها عنوان کرد: با عنایت به وضعیت قرمز در بعضی از شهرهای جنوب کشور ضروری است تا پروتکلهای بهداشتی با دقت رعایت شود تا شاهد موج دیگری از بیماری کووید ۱۹ در استان گیلان نباشیم.
برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا چاره ای جز رعایت پروتکلهای بهداشتی مقابله با این ویروس شامل رعایت فاصله فیزیکی، دوری از تجمعات، استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست ها نیست.
کارشناسان بهداشتی گیلان می گویند: اعلام خبر خیز بیماری کرونا در این استان به آمار روزهای آینده بستگی دارد، مردم در رعایت پروتکل ها کوتاهی نکنند و از بیماری کرونا غافل نشوند تا شاهد موج دیگری از بیماری کووید ۱۹ نباشیم.
بر اساس آخرین آمار، افزون بر ۱۹۰ هزار نفر از گروه های هدف در گیلان شامل کادر بهداشت و درمان، جانباران شیمایی، سالمندان بستری در مراکز بهزیستی و بیماران خاص، سالمندان بالای ۸۰ سال و گروه سنی بالای ۷۰ سال در گیلان واکسن کرونا را دریافت کرده اند، تزریق دوز دوم واکسن کرونا هم از چند روز گذشته در این استان از سرگرفته شد تابحال نزدیک به ۷۰ درصد از این افراد دوز دوم را دریافت کرده اند.
گروه های هدف برای دریافت دوز دوم واکسن کرونا منتظر پیامک و تماس باشند
مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان در اینباره بیان داشت: الان تزریق دوز دوم واکسن کرونا در این استان در حال انجام می باشد که با اتمام این مرحله با بیان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تزریق سایر گروه ها انجام می شود.

وی عنوان کرد: گروه های هدف برای دریافت دوز دوم واکسن کرونا منتظر پیامک و تماس تلفنی باشند و از تجمع در مراکز واکسیناسیون اجتناب کنند.
بر اساس آخرین گزارش نرم افزار ماسک "منتشر شده در ۲۷ خرداد"، شهرستان های رشت، خمام، رودسر، املش، سیاهکل، لنگرود، لاهیجان، شفت، فومن، صومعه سرا، بندرانزلی، ماسال، رضوانشهر، تالش، آستارا و آستانه اشرفیه در وضعیت زرد کرونایی و تنها شهرستان رودبار در گیلان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارد.
مجموع جان باختگان بیماری کووید ۱۹ در کشور به ۸۳ هزار و ۳۲۹ نفر و مجموع بیماران در کشور هم به سه میلیون و ۱۲۸ هزار و ۳۹۵ نفر رسید، تابحال دو میلیون و ۷۸۴ هزار و ۱۴ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند.
بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، تابحال ۴ میلیون و ۴۰۷ هزار و ۳۸۵ نفر دوز اول واکسن کرونا و یک هزار و ۶۱۹ نفر هم دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۵ میلیون و ۴۲۹ هزار و ۴ دوز رسید.
ویروس کرونا باعث بیماری عفونی «کووید- ۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
"کرونا"، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خویش را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت از اولین استان های درگیر انتشار کرونا در کشور بود.
منبع:

1400/04/04
00:01:09
5.0 / 5
587
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر