قرار گرفتن قم در وضعیت زرد كرونائی تا از سرگرفته شدن تزریق واكسیناسیون

قرار گرفتن قم در وضعیت زرد كرونائی تا از سرگرفته شدن تزریق واكسیناسیون

ایرنا- قرار گرفتن در وضعیت زرد کرونائی، از سرگرفته شدن تزریق واکسیناسیون و چالش کنترل کرونا به سبب واکسن هراسی، همچون مهم ترین اخبار کرونائی یک هفته گذشته در قم است.رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: ۱۵۱ بیمار کرونائی در مراکز درمانی قم تحت معالجه و درمان قرار دارند که ۳۰ نفر از آنها به سبب وخامت اوضاع جسمانی در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شوند.

محمدرضا قدیر در گفت وگویی با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در این استان، گفت: در شبانه روز منتهی به بیست و هشتم خردادماه جاری، ۳۹ بیمار کرونائی توسط اورژانس مراکز درمانی قم مورد پذیرش قرار گرفتند.

وی با اشاره به ترخیص ۱۹ بیمار که طی روزهای گذشته بستری شده بودند، اضافه کرد: ۲ بیمار که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت شده بود، جان خودرا از دست دادند.

قدیر افزود: از مجموع ۹۰۵ آزمایش کرونای صورت گرفته، نتیجه ۱۴۲ مورد مثبت شد.

وی همین طور تصریح کرد: از شروع اجرای طرح واکسیناسیون کرونا در قم ۵۱ هزار و ۲۰۳ دُز واکسن تزریق شده است.

قم باردیگر در وضعیت زرد کرونائی قرار گرفت

بر اساس آخرین رنگ بندی اعلام شده توسط نرم افزار ماسک، استان قم با بهبود شرایط بار دیگر در وضعیت زرد کرونائی قرار گرفت.

بر این اساس، قم که از ۱۸ فروردین ماه امسال در وضعیت قرمز کرونائی قرار گرفته بود، از ۱۴ اردیبهشت ماه وارد شرایط نارنجی شد و از ۲۷ خردادماه بعد از چندین ماه باردیگر با بهبود شرایط در وضعیت زرد کرونائی قرار گرفت.

همچنین نرم افزار ماسک در آخرین رنگ بندی اعلامی خود از گسترش وضعیت قرمز کرونا در نوار جنوبی کشور آگاهی داد.

واکسیناسیون کرونا در قم از سر گرفته می شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: واکسن ملی کوبرکت به مرحله تایید رسیده و به همراه واکسن های دوز دوم از هفته آتی تزریق را خواهیم داشت.

محمدرضا قدیر گفت: روند مراجعه های سرپایی و بستری بیماران مشکوک کووید ۱۹ در استان نزولی است؛ اما نباید عادی انگاری کرده و غافلگیر شویم.

وی اضافه کرد: آن چیزی که برای ما مهم می باشد، حفظ وضع موجود بوده که باید با توجه و رعایت مردم، در امتداد جلوگیری از اوج گیری مجدد ویروس بکوشیم.

وی افزود: ۵۱ هزار دز واکسن تا حالا تزریق شده و همکاران در مراکز بهداشت درحال تحویل گرفتن پارت های جدید واکسن هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در آخر بیان کرد: حوزه سلامت جهت حمایت های بهداشتی در برگزاری خوب انتخابات ریاست جمهوری کاملا آماده می باشند.

واکسن هراسی کنترل کرونا را با چالش مواجه کرده است

مدیرگروه آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت قم با اشاره به اینکه واکسن هراسی کنترل کرونا را با چالش مواجه کرده است، اظهار داشت: خوشبختانه تا حالا هیچ نوع عوارض شدیدی در افرادی که واکسن کرونا را در این استان دریافت کرده اند، ثبت نشده است.

محمدتقی سلطانی در چهل و هشتمین جلسه شورای اطلاع رسانی استان در سالن کرامت استانداری قم، با اشاره به اینکه بیش از ۵۱ هزار دز واکسن در این استان تزریق شده است، اضافه کرد: به سبب فضای ضد واکسن به وجود آمده و انتشار شایعه های فراوان دراین زمینه با عدم استقبال مردم قم از واکسن های کرونا مواجه هستیم.

وی اظهار داشت: با وجود فضای واکسن هراسی هیچ نوع عوارض جدی در استان به ثبت نرسیده است و تنها برخی عوارض ضعیف که کاملا طبیعی است، مشاهده شده است.

مدیرگروه آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت قم، با تاکید بر اینکه متاسفانه مطالب کذب انتشار یافته در فضای مجازی کار را برای کنترل این بیماری سخت کرده است، اظهار داشت: این شایعه سازی ها باعث شده است که استقبال از واکسیناسیون کرونا در این استان پایین باشد.

سلطانی با اشاره به عبور استان از پیک چهارم کرونا، گفت: پیک چهارمی که پشت سر گذاشتیم بااینکه از نظر قدرت، دو برابر پیک های قبلی بود، ولی خوشبختانه موارد مرگ در این پیک نسبت به پیک های قبلی ۵۰ درصد کاهش داشته است.

مدیرگروه آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت قم، اضافه کرد: رعایت پروتکلهای بهداشتی در کل کشور کاهش یافته است که این مساله در قم نیز مشاهده می شود و لازم است اهمیت رعایت این دستورالعمل ها همچنان برای مردم تبیین شود.

وی با اشاره به اینکه بیماران دارای شرایط خاص فارغ از سن به آنها واکسن تزریق می شود، اظهار داشت: بیماران هموفیلی، دیالیزی، تالاسمی، ام اس، بیماران دارای پیوند اعضا و همین طور بیماران سرطانی که از شیمی درمانی آنها ۶ ماه گذشته باشد، فارغ از شرایط سنی به آنها واکسن تزریق می شود.

سلطانی با اشاره به اینکه همچنان آمار ابتلایان به کرونا در این استان روندی نزولی دارد، اظهار داشت: تعداد بیماران مثبت شناسایی شده در استان طی هفته های اخیر کاهش یافته است، ولی این روند کاهش با کندی هم راه است که می تواند وضعیت شکننده ای باشد.

وی با اشاره به پیگیری های انجام شده برای واکسیناسیون اهالی رسانه ای استان، اظهار داشت: ۲ هفته پیش مکاتبه ای با وزارتخانه شده و ۸۰۰ دز واکسن برای خبرنگاران استان درخواست شده است.

مدیرگروه آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت قم، اظهار داشت: برمبنای اعلام وزارت بهداشت، واکسیناسیون تنها برمبنای سند واکسیناسیون کرونا باید صورت گیرد و هر تصمیمی خارج از آن باید بوسیله وزارتخانه اعمال شود.

سلطانی با اشاره به اینکه فاز دوم واکسیناسیون کرونا برای بیماران زمینه ای و افراد بالای ۶۰ سال است اظهار داشت: در سند واکسیناسیون ملی ابلاغی وزارت بهداشت، بعد از انجام فاز دوم، واکسیناسیون مشاغل پرخطر همچون خبرنگاران در نظر گرفته شده است.

طبق رنگ بندی جدید نقشه کرونائی کشور، قم از ۲۹ خردادماه از منطقه نارنجی وارد منطقه زرد شد.

ویروس کرونا سبب بیماری عفونی «کووید۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ بصورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خودرا با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به آدرس webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به آدرس اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به آدرس اینترنتی https: //salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت نمایند.


1400/03/29
19:16:01
5.0 / 5
693
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر