خودكفایی ایران در ساخت واكسن كرونا به زودی

خودكفایی ایران در ساخت واكسن كرونا به زودی

وزیر بهداشت با تکیه بر نقش توسعه زیرساخت های نظام سلامت در کنترل و مدیریت همه گیری کرونا، اظهار داشت: خوشبختانه در عرصه مدیریت کرونا افتخاراتی آفریده شد و آیندگان خواهند فهمید در این دولت در یک سال، راه 20 ساله را پیمودیم و بزودی با پیوستن چند مجموعه به مجموعه اصلی تولید واکسن کووید19، خودکفایی در تولید واکسن، در دولت دوازدهم اتفاق خواهد افتاد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در سی و یکمین آیین پویش ره سلامت و شروع بهره برداری از طرح های ملی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استانهای تهران، گیلان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و قم که با حضور رییس جمهور برگزار شد، اظهار داشت: خوشبختانه کلیه توسعه های بیمارستانی در پاندمی کرونا به کار آمد. علاوه بر مشکلات عدیده در طول دوره تحریم ها و کرونا توانستیم در توسعه زیزساخت ها گام های مناسبی برداریم. اگر فشارهای بین المللی نبود و ارز به اندازه کافی داشتیم این توسعه هم سریع تر بود اما به هر تقدیر با اندکی تاخیر و با افزایش سرعت، در ماه های گذشته توانستیم هر ماه هزار تخت به تخت های بیمارستانی اضافه نماییم. بیماری کرونا را به شکلی مدیریت کردیم که موج چهارم این ویروس که دنیا را فلج کرد و به زانو درآرود، نتوانست کاری کند که بیماری در کشور ما سرگردان پشت درهای بیمارستان باشد که این از افتخارات جمهوری اسلامی است.
نمکی اضافه کرد: هیچ بیماری برای تهیه دارو سرگردان نشد و خوشبختانه در این ایام تخت های ICU را دو برابر کردیم و این از دستاوردهای قابل توجه ما بود. ۱۸۰ دستگاه تصویربرداری از ریه را در میان بیمارستان های سطح کشور و خصوصا نقاط مرزی و بخش های کم برخوردار توزیع کردیم تا بیماران گرفتار کرونا حتی مجبور نشوند برای عکسبرداری از ریه به شهری در ۵۰ کیلومتری محل زندگی خود سفر کنند. در طول این مدت ۵۵۰۰ دستگاه کمک تنفسی که حدودا تولید داخل کشور و تکنولوژی بوم آورد است را به نقاط دوردست مملکت رساندیم. ۴۷۲ دستگاه اکسیژن ساز در طول یک سال به بیمارستان های نقاط محروم و کمتر برخوردار ارسال کرده ایم.
نمکی اظهار نمود: حالا هیچ کس نمی تواند ادعا کند استانهای مرزی کمتر از فرد مرکز نشینان از مراکز و تجهیزات بهداشتی برخوردا هستند. از همه مهم تر روز اولی که با کرونا آشنا شدیم ۲ آزمایشگاه تشخیص مولکولی داشتیم که امروز به بالای ۴۰۰ آزمایشگاه در دورترین نقاط کشور حتی مرزهایی که قابل باور نبود نیز دایر شده است. حالا نه برای تشخیص کووید۱۹ بلکه برای تشخیص هیچ پدیده نوظهور دیگر مشکل نداریم.
وی ادامه داد: تا اختتام دولت تدبیر و امید بعنوان سال رکورد گسترش زیرساخت ها با همه مشکلات ناشی از تحریم و با اندکی تاخیر حدود۱۴ هزار تخت بیمارستانی به تخت های بیمارستانی کشور خواهیم افزود. امروز ۱۲۰۰ تخت در تهران و بیشتر استانهای کمتر برخوردار و شهرهای دورتر افتتاح خواهیم کرد. با ۱۴۰۰ پروژه بهداشتی شامل خانه بهداشت، مرکز بهداشتی درمانی، مرکز جامع سلامت در حاشیه شهرهای کمتر برخوردار و در اقصی نقاط مملکت را بعنوان جشنواره توسعه و تکمیل زیرساخت های سلامت و پیشگیری در هفته های آتی خواهیم داشت.
وی ادامه داد: روز عید قربان ۲ یا ۳ پروژه بسیار بزرگ را افتتاح خواهیم کرد که در تاریخ پس از انقلاب کشور این تعداد تخت و زیرساخت را نداشتیم. امروز در اوج تنگناها و سختی ها به ۵ یا ۶ کشور دارای تکنولوژی ساخت واکسن کووید۱۹ پیوسته ایم. آیندگان خواهند فهمید در این دولت در یک سال راه ۲۰ ساله را پیمودیم. این زیرساخت توانست کشور ایران را در مقابل دراز کردن دست مقابل بیگانگان بیمه کند، بیگانگانی که در بیشتر اوقات ما را تنها گذاشتند.
نمکی در خاتمه اشاره کرد: امروز ۲ مجموعه و در هفته های آتی مجموعه های دیگر به این مجموعه واکسن می پیوندند و خودکفایی در تولید واکسن کووید ۱۹ در دولت دوازدهم اتفاق خواهد افتاد.1400/03/27
23:22:40
5.0 / 5
497
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر