در جلسه كمیته اطلاع رسانی بیماری كرونای قم مطرح شد؛

نگرانی از بالا بودن آمار مرگ ومیر و بستری ناشی از مبتلا شدن به كرونا در قم

نگرانی از بالا بودن آمار مرگ ومیر و بستری ناشی از مبتلا شدن به كرونا در قم

ایرنا- چهل و هفتمین جلسه کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی بیماری کرونا روز دوشنبه با حضور معاون سیاسی استاندار قم برگزار و نسبت به بالا بودن آمار مرگ ومیر و بستری ناشی از مبتلا شدن به کرونا در این استان اظهار نگرانی شد.


معاون سیاسی اجتماعی و امنیتی استاندار قم دراین جلسه اظهار داشت: پیک چهارم کرونا با شدت شروع شد و متاسفانه خسارات بسیار جانکاهی به واسطه از دست رفتن برخی از هم وطنان در کشور به جای گذاشت.
بیژن سلیمانپور اضافه کرد: هم اکنون این بیماری تا حدودی به ثبات رسیده است و نمودارها میل به پایین آمدن و نزولی شدن دارد.
وی با بیان اینکه کرونا نشان داد اصلا قابل پیشبینی نیست و صدمه های زیادی دارد، افزود: کرونا بطور قطع درمان دارد و درمانش رعایت دستورالعمل های بهداشتی همچون استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عدم حضور در اجتماعات است.
وی همینطور ضمن اشاره به تبلیغ دشمنان و ستون پنجم برای پیشگیری از مشارکت مردم در انتخابات به بهانه کرونا، اظهار داشت: اصحاب رسانه کمک کنند تا به مردم اطمینان خاطر بدهیم که تمام اصول بهداشتی در شعبه های دریافت رای رعایت می شود.
سلیمانپور ابراز امیدواری کرد: قبل از فرارسیدن روز انتخابات، وضعیت قم زرد یا آبی شود.
وی ضمن اشاره به واکسیناسیون کادر اجرایی انتخابات و اصحاب رسانه، بیان نمود: این مسئله در مقطع کنونی قابلیت اجرایی ندارد و جزو مفروضاتی بود که اگر اتفاق می افتاد بهتر بود؛ با عنایت به اینکه ۱۲ روز به انتخابات مانده است، هماهنگی بین بخشی برای این مسئله امکان پذیر نیست.
به گفته وی، از طرفی تزریق واکسن از فاز دوم ایمنی بوجود می آورد که با عنایت به فرصت کم تا انتخابات، از منظر پزشکی هم فایده ای ندارد.
سلیمانپور با بیان اینکه قم از نظر تعداد افرادی که واکسن دریافت کرده اند، پایین تر از میانه جدول کشور قرار دارد، اضافه کرد: اصحاب رسانه باید نسبت به ضرورت واکسن و مسائل پیرامونی آن تفهیم شوند تا نسبت به فرهنگ سازی واکسیناسیون در جامعه اطلاع رسانی کنند.
وی با بیان اینکه حواسمان باشد دشمن سوار بر گرانی و کاستی های نظام نشود، تصریح کرد: یکی از الزامات مشارکت حداکثری، تضمین و دلگرمی دادن به مردم برای مشارکت حداکثری در انتخابات است.
وی همینطور با انتقاد از عدم تبلیغات محیطی توسط برخی دستگاههای اجرایی، اظهار داشت: این مسئله ربطی به پول و منابع ندارد؛ بلکه برخی نسبت به انتخابات بسیار بی تفاوت هستند.
معاون استاندار قم همینطور تصریح کرد: با هر رسانه ای که نسبت به انتخابات تشکیک ایجاد نماید، باید برخورد می شود.
وی ابراز امیدواری کرد: با مراقبت و هوشیاری، ۲۸ خرداد برای ملت و نظام سربلندی و عزت به ارمغان آورد.
وی همینطور دربخش دیگری از سخنان خود به مبحث صدمه دیدن برخی وسایل برقی شهروندان اشاره نمود و اظهار داشت: بخشی از صدمه دیدن وسایل برقی به علت سرقت کابل هاست و بخشی از این سرقت ها هم توسط کارگران پیمانکارانی است که برای شرکت برق کار می کنند.
سلیمانپور اضافه کرد: برای حل این مشکل تاکید گردیده است محافظت ها افزایش یابد تا زمانی که به نقطه مطلوب برسیم.
پایین نیامدن آمار بستری ها نگران کننده است
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم هم در این نشست اظهار داشت: وضعیت نارنجی در قم حاکم است و طی ۱۰ روز گذشته تعداد بستری ها ۲۰۰ نفر بوده و کاهش نیافته است.
سید هاشم صدر اضافه کرد: بالا بودن آمار فوتی و پایین نیامدن آمار بستری نگران کننده است و نشان می هد این ویروس همچنان در جامعه است و چرخش دارد.
به گفته وی، ۶ مرکز واکسیناسیون کرونا در سطح استان راه اندازی شده که یک مرکز خودرویی و پنج مرکز تجمعی است.
وی بیان نمود: از امروز فقط کسانی که باید نوبت دوم واکسن را دریافت نمایند، باید به مرکز شماره یک واکسیناسیون واقع در میدان روح الله رجوع کنند؛ با در دسترس قرار گرفتن واکسن های داخلی، همه مراکز واکسیناسیون استان فعال خواهند شد و خدمات عرضه می دهند.
صدر با بیان اینکه از لحاظ آمار واکسیناسیون در کشور عقب نیستیم، اضافه کرد: انتظار می رفت مردم قم استقبال بهتری از واکسن داشته باشند و امیدواریم شرایط طوری مهیا شود که همگام با سراسر کشور، پیش رویم.
وی ضمن اشاره به اینکه اطلاع رسانی برای ضرورت انجام واکسیناسیون انجام شده است، افزود: فیلمها و کلیپ هایی از کادر درمان که واکسینه شده بودند ساخته شد؛ ولی نگرش نسبت به واکسن در قم با سایر استان ها متفاوت می باشد.
وی همینطور در ادامه ضمن اشاره به دریافت خدمات درمانی از جانب برخی اتباع و عدم پرداخت هزینه، اظهار داشت: برخی اتباع که حجم زیادی از خدمات را دریافت می کنند و باید برای مرخصی تسویه حساب کنند؛ جو رسانه ای ایجاد می کنند تا بیمار خویش را بدون تسویه حساب مرخص کنند.
صدر اضافه کرد: متاسفانه رقم بزرگی از انباشت بدهی اتباع در بیمارستان شهید بهشتی قم وجود دارد که اگر تسویه نشود، این بدهی برای مسؤلان باقی می ماند.
لزوم اقناع افکار عمومی برای دریافت واکسن
معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم هم اظهار داشت: هم اکنون واکسن هراسی در جامعه پررنگ است و توان مضاعفی برای اقناع سازی افکار عمومی نیاز داریم.
محمدجواد محرابی اضافه کرد: انتظار می رود علت یابی دقیقی از چرایی استقبال نکردن مردم قم از واکسیناسیون صورت گیرد.
رضا صالحی مدیر روابط عمومی استانداری قم هم اظهار داشت: کارگروه فضای مجازی با محوریت خانه مطبوعات تشکیل شده و مباحثی که در زمینه کرونا و انتخابات احتیاج به اطلاع رسانی داشته را منعکس کردیم.
استان قم که از ۱۸ فروردین ماه سال جاری در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته بود، از ۱۴ اردیبهشت ماه جاری وارد شرایط نارنجی شد.
ویروس کرونا باعث بیماری عفونی «کووید۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خویش را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir رجوع کنند.
همه ایرانی ها می توانند با رفتن به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https: //salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.
همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه رجوع و خدمات «رایگان» دریافت نمایند./منبع:

1400/03/17
13:26:02
5.0 / 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر