چهاردهم خردادماه و آخرین خبرهای كرونائی استانها

چهاردهم خردادماه و آخرین خبرهای كرونائی استانها

افزایش سفرها و شمار شهرهای دارای وضعیت قرمز کرونا، زنگ خطری برای صعودی شدن روند مبتلاشدن به بیماری کووید 19 در کشور و شروع موج پنجم شیوع این ویروس در هفته های آتی است.


براساس آخرین رنگ بندی اعلام شده از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اکنون شهرستان گناباد استان خراسان رضوی، شهرستان های امیدیه و هندیجان استان خوزستان، شهرستان های ایرانشهر، چابهار و نیک شهر استان سیستان و بلوچستان، شهرستان پاوه استان کرمانشاه و شهرستان های بستک، بندرلنگه، بندرعباس، پارسیان، جاسک، حاجی آباد، رودان، قشم و میناب استان هرمزگان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند.
همچنین ۲۰۱ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی کرونا و ۲۳۱ شهرستان در وضعیت زرد کرونا قرار گرفته اند.
اخبار انتشار یافته از استانها حاکی از آنست که برخی شهرستانهای قرمز با انتشار ویروس هندی و آفریقای جنوبی مواجهند.
در استان سیستان و بلوچستان روند مبتلاشدن به ویروس جهش یافته انگلیسی کرونا رو به افزایش است.
همچنین در استان هرمزگان با افزایش تعداد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ مواجه هستیم و شیوع ویروس کرونا در این استان روز به روز حادتر می شود.
هرچند در خیلی از نقاط کشور تعداد مبتلایان به کرونا سیر نزولی را طی می کند اما عادی انگاری کرونا از طرف مردم و افزایش مسافرت ها در تعطیلات اخیر به رغم هشدارها و ممنوعیت های تردد بین استانی، زنگ خطری برای صعودی شدن آمار مبتلایان در کشور است.


براساس خبرهای انتشار یافته از طرف خبرنگاران ایرنا، امروز بارسنگین ترافیک خروجی به سمت استان ‎های شمالی در مسیرهای هراز و فیروزکوه را شاهد بودیم؛ همین طور تردد خودرو ها در بیشتر مسیرهای شمالی تهران که اغلب اماکن تفرجگاهی در آنجا قرار دارند، نیمه سنگین تا سنگین است.
تداوم برگزاری مراسم های عروسی بدون رعایت پروتکلهای بهداشتی عامل تهدید کننده دیگری در افزایش تعداد مبتلایان به کرونا است.
تبلیغات خانگی و غیررسمی داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی در بعضی شهرهای کشور بدون توجه به فاصله گذاری اجتماعی، عدم استفاده از ماسک و رعایت نشدن سایر پروتکلهای بهداشتی نیز بر احتمال صعودی شدن تعداد مبتلایان طی روزهای آینده را افزایش داده است.
هرچند در کنار این شرایط روند واکسیناسیون کرونا در ۳۱ استان کشور در حال انجام می باشد اما بارها بر این نکته تاکید شده که تزریق واکسن کرونا به مفهوم مبتلا نشدن به این ویروس نیست و باید پروتکلهای بهداشتی از طرف افرد رعایت شود.


آخرین اخبار کرونائی استان ها
در استان هرمزگان معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان به آمار بالای مبتلایان و بستری های کرونا در این استان اشاره کرده و به فرمانداران و بخشداران فرمان داده است با بهره بردن از ظرفیت نیروی انتظامی و دستگاه قضایی و همین طور دهیاران و شوراهای اسلامی از برگزاری هرگونه جشن های عروسی قاطعانه جلوگیری نمایند.
به گفته علی رئوفی، بر طبق گزارش های دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان روز به روز حاد تر می شود که برگزاری جشن های عروسی یکی از عوامل اصلی افزایش نگران کننده آمار مبتلایان و بستری های کرونا است.
همچنین بر طبق مطالب انتشار یافته به نقل از فرماندار بندرعباس، در حال حاضر بواسطه شیوع شدید کرونا درصد بالایی از آلودگی های کرونائی فعلی که سبب قرمز شدن وضعیت شهرستان شده ناشی از دورهمی خانوادگی و حضور در مراسم های عروسی و سایر مراسم هاست.
در حال حاضر نظارت ها و کنترل ها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف کشور بالا رفته است به شکلی که روز گذشته درپی حاد شدن شرایط کرونائی در هرمزگان برگزار کنندگان مراسم عروسی در یکی از روستاهای بندرعباس به پاسگاه محل منتقل شدند.
در استان سیستان و بلوچستان نیز بر طبق گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، موارد مثبت کرونای جهش یافته انگلیسی در سیستان و بلوچستان درحال افزایش است و این نوع از ویروس حدودا جایگزین نوع قبلی شده بطوریکه حدود ۸۰ درصد موارد مبتلاشدن در سطح استان را شامل می شود.
براساس اعلام دکتر سید محمد هاشمی شهری، با افزوده شدن ۲۵۱ مورد جدید شمار مبتلایان کرونا در سیستان و بلوچستان به ۳۸ هزارو ۶۱۰ نفر رسیده است.
هم اینک ۲۴۷ بیمار حاد تنفسی و ۱۰۵ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.
از بوشهر هم خبر رسیده که این استان از وضعیت قرمز کرونا خارج شده که بگفته رییس دانشگاه علوم پزشکی این استان، دلیل خروج از وضعیت قرمز، رعایت دستورالعمل های بهداشتی و اعمال برخی محدودیت ها بوده است.
همچنین در یزد، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی اعلام نموده است: اکنون ۲۸۰ بیمار مشکوک به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۵۲ نفر در بخش مراقبت های ویژه خدمات دریافت می کنند.
در استان همدان نیز معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه ملایر وضعیت کرونائی این شهرستان را نارنجی اعلام نموده و گفته است: با توجه به این که شرایط کاهش مبتلاشدن و بستری، باثبات و رو به پایین نیست، نیاز به همراهی بیشتر مردم و اصناف برای خروج از پیک چهارم و شرایط فعلی داریم.
براساس گفته مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان ملایر در استان همدان، وضعیت نارنجی ملایر شکننده است و در صورت بی احتیاطی به شرایط قرمز و پیک پنجم کرونا در تیرماه وارد خواهیم شد.
وی با اهمیت ترین نگرانی ستاد مقابله با کرونا را برگزاری مراسم های عروسی و تجمع افراد در ستادهای انتخاباتی عنوان کرده است.
از استان لرستان هم خبر رسید که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی از جان باختن ۶ شهروند این استان طی شبانه روز گذشته به خاطر مبتلاشدن به کووید ۱۹خبر داده و شمار جانباختگان کرونائی این استان را یک هزار و ۸۶۵نفر اعلام نموده است.
براساس این گزارش ۲۰۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در استان لرستان شناسایی شده اند و شمار مبتلایان به این ویروس در این استان به ۱۱۷ هزار و ۲۳۷نفر رسیده است.
همچنین در استان اردبیل، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی، در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، کاهش مجموع شمار بستری های همزمان مبتلایان کرونا در مراکز درمانی این استان طی ۲ هفته اخیر را چشم گیر خوانده اما در عین حال تاکید کرده است که وضعیت کاهشی شیوع ویروس کرونا در اردبیل همچنان شکننده است و در صورت بی توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل های بهداشتی، احتمال صعودی شدن باردیگر شیوع ویروس کرونا در استان وجود دارد.
در البرز هم در ۲۴ ساعت گذشته ۷۰ بیمار بدحال کووید۱۹ بستری شده اند؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز از مردم خواسته است تا زمان به صفر رسیدن شیوع کرونا، فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده را در اولویت قرار دهند.


آخرین خبرها از روند تزریق واکسن کرونا
بر طبق گفته مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان ملایر در استان همدان، تا حالا حدود ۱۳ هزار نفر در این شهرستان مقابل بیماری کرونا واکسینه شده اند.
سخنگوی شورای سلامت کیش هم امروز گفته است، تا کنون یک هزار و ۲۵۰ نفر از ساکنان این جزیره واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
تداوم طرح شهید سلیمانی در استان ها
اجرای طرح شهید سلیمانی برای رهگیری بیماران مبتلا به کووید ۱۹ همچنان در استانهای مختلف تداوم دارد و دستگاه های مختلف درحال اجرای این طرح هستند.
به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم، یک هزار و ۶۹۷ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در رصدخانه قرنطینه خانگی قم طی ۲۸ اردیبهشت ماه تا ۱۰ خردادماه در قالب طرح شهید سلیمانی مورد رهگیری قرار گرفته اند.
محمدرضا بهرامی بیان کرده است: رصدخانه قرنطینه خانگی برای اولین بار در کشور با حضور ۶۰ تَن از فرشتگان نجات هلال احمر از سه حوزه معاونت داوطلبان، جوانان و امدادگران که دوره های آموزشی خاص این طرح را در دانشگاه علوم پزشکی و مرکز بهداشت گذرانده اند و از ۲۸ اردیبهشت ماه سال جاری بصورت داوطلبانه کار خودرا شروع کرد.
وی اضافه کرد: این رصدخانه بر طبق نقاط قوت و ضعف هایی که در طرح شهید سلیمانی بود از طرف جمعیت هلال احمر قم پیشنهاد شد.


آخرین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در کشور
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز جمعه در اطلاعیه ای اعلام نمود: با فوت ۱۵۵ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۸۰ هزار و ۸۱۳ نفر رسید.
براساس این اطلاعیه، از روز گذشته تا امروز (چهاردهم خرداد ۱۴۰۰) و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۹ هزار و ۲۰۹ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۲۶ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و ۹۵۴ هزار و ۳۰۹ نفر رسید.
وزارت بهداشت در این اطلاعیه اضافه کرد: تا حالا ۲ میلیون و ۵۲۲ هزار و ۷۰۲ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. سه هزار و ۸۵۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند و ۲۰ میلیون و ۴۴۱ هزار و ۵۵۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
وزارت بهداشت همین طور اعلام نمود: تا حالا چهار میلیون و ۱۵۶ هزار و ۸۵۵ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۵۳۶ هزار و ۶۴۳ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به چهار میلیون و ۶۹۳ هزار و ۴۹۸ دوز رسید.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ بطوریکه سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی بوسیله دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقای جنوبی که سبب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان ایجاد کرده است.


1400/03/15
13:04:24
5.0 / 5
583
تگهای خبر: آلودگی , آموزش , بهبود , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر