درج نشان اهدای عضو بر روی كارت های ملی با تصویب دولت

درج نشان اهدای عضو بر روی كارت های ملی با تصویب دولت

به گزارش سرشیر مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانی ها از پیگیری و تصویب درج نشان «اهدای عضو» بر روی «کارت های ملی» اطلاع داد.


دکتر نجفی زاده در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: متاسفانه در ایران حدود ۱۰ درصد بزرگسالانمان کارت اهدای عضو دارند، در حالیست که این آمار در آمریکا به ۵۶ درصد رسید و در انگلیس بیشتر از یک سوم بزرگسالان کارت اهدای عضو دارند. چونکه در کشورهای غربی بر روی گواهی نامه درج می شود که فرد تمایل به اهدای عضو دارد.
وی ادامه داد: در ایران هشت سال است که پیگیری کردیم که نشان تمایل به اهدای عضو بر روی گواهی نامه درج شود، اما موفق نشده بودیم. حتی یکبار تا کمیسیون اجتماعی دولت رفت و رد شد. ما باردیگر از راه وزارت بهداشت، وزارت کشور و راهنمایی رانندگی اقدام کردیم و با پیگیری دکتر جهانگیری باردیگر مبحث در کمیسیون اجتماعی عنوان شد که ما را دعوت نمودند و علل مان را توضیح دادیم. خوشبختانه پذیرفتند و چند روز قبل در هیات دولت تصویب گردید. حتی به این صورت تصویب گردید که نه تنها کارت گواهی نامه، بلکه در اطلاعات کارت ملی ثبت گردد که فرد تمایل به اهدای عضو دارد. مقرر است طی روزهای آینده این مصوبه ابلاغ شود و بعد باید برای اجرای آنرا پیگیری نماییم.


کاهش ۵۰ درصدی اهدای عضو پس از کرونا

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانی ها در ادامه صحبت هایش درباره تأثیر کرونا بر روند اهدای عضو، اظهار داشت: متاسفانه کرونا سبب شد که آمار اهدای عضو در کل جهان کاهش پیدا کند. البته برخی کشورها پس از این اُفت، توانستند باردیگر اهدای عضوشان را به سطح اولیه یا دو سوم سطح اولیه بازگردانند. در ایران متاسفانه آمار اهدای عضو نصف شد و به حالت عادی هم برنگشته است. بر این اساس ما کاهش ۵۰ درصدی داشتیم. پیش از این محاسبه کرده بودیم که روزی هفت تا ۱۰ نفر به علت نرسیدن عضو پیوندی در صف انتظار پیوند، فوت می کنند. حال تصور کنید که حالا چند نفر به علت نرسیدن عضو فوت می کنند. علت هم فقط این نیست که تمام نیروی انسانی و تجهیزات بیمارستانی برای کرونا به کار گرفته شده و در عین حال علت فقط این نیست که مشکل است ثابت کنید که یک اهدا کننده کرونا ندارد، بلکه در بعضی مناطق به بهانه کرونا آمارمان اُفت کرده است. البته باید توجه کرد که حتی یک ویروس کرونا می تواند فرد پیوندی را از بین ببرد. حدود هفت تا ۱۰ برابر کار تیم ها سخت تر شده است؛ چونکه باید مطمئن باشند که اهداکننده ویروس کرونا را در بدنش ندارد.
نجفی زاده با اشاره به اینکه سالانه از ۳۰۰۰ مورد بالقوه مرگ مغزی مناسب فقط ۱۰۰۰ مورد اهدا می شود، اظهار داشت: در عین حال ۵۶ واحد اهدای عضو در کل کشور داریم. دوسال قبل ۱۰۷۸ مورد اهدا داشتیم که سال قبل حدود ۵۰۰ اهدا بود و نشان داده است که آمار بسیار اُفت داشته است.

چگونه کارت اهدای عضو دریافت کنیم؟
وی اظهار داشت: مردم از هر طریقی که کارت اهدای عضو دریافت نمایند شامل دانشگاه های علوم پزشکی و... کاملا معتبر است. چونکه کارت اهدای عضو جنبه اطلاع رسانی به خانواده دارد. ما در انجمن سامانه مرکزی کارت اهدای عضو را یعنی Ehdacener.ir را راه انداختیم. در این سامانه که از تمام کشور قابل دسترس است، تمام اطلاعات ثبت می شود و مردم می توانند از تمام کشور به آن دسترسی داشته باشند. در عین حال برای آسان تر کردن فرایند کاری کردیم که مردم می توانند کد ملی خویش را به شماره ۳۴۳۲ ارسال نمایند و در عرض ۳۰ ثانیه لینک کارت اهدای عضو برای افراد ارسال شده و اطلاعاتشان هم در سامانه مرکزی ثبت می شود. در عین حال از مردم می خواهیم که اگر از جاهای دیگر هم کارت گرفتند باز در سامانه مرکزی یا از راه ارسال کد ملی به شماره ۳۴۳۲ ثبت نام کنند تا اطلاعات شان به صورت سراسری ثبت گردد.1400/03/07
15:38:45
5.0 / 5
601
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر