شناخت روانشناسی زوج و خانواده

شناخت روانشناسی زوج و خانواده

سرشیر: روانشناسی خانواده در حقیقت علم مطالعه و تحقیق درحوزه مشکلات و معضلات خانواده و راهکارهای مناسبی برای حل آنها است چونکه بروز معضلات و اختلال در خانواده به جامعه لطمه وارد میکند.


روانشناسی زوج و خانواده (CFP) یک تخصص در روانشناسی حرفه ای است که بر عواطف، افکار و رفتارهای افراد، زوجین و خانواده ها در روابط و در محیط وسیع تری که فعالیت می نمایند، متمرکز شده است.
روانشناس خانواده چیست؟
روانشناس خانواده تمایل دارد که تغییر را از نظر سیستم تعامل بین اعضای خانواده ببیند. در مدارس مختلف خانواده درمانی یک عقیده مشترک وجود دارد که صرف نظر از منشأ مشکل، و صرف نظر از این که بیمار آنرا "فردی" یا "خانوادگی" می داند، مشارکت خانواده ها در چاره ها اغلب به نفع بیمار است. درگیری خانواده ها معمولاً با شرکت مستقیم آنها در جلسه درمانی حاصل می شود.
تاریخچه و چارچوب های نظری روانشناسی زوج و خانواده مداخلات رسمی با خانواده ها برای کمک به افراد و خانواده هایی که انواع مختلفی از مشکلات را تجربه می کنند، قسمتی از فرهنگ های مختلف بوده است، احتمالاً در طول تاریخ این مداخلات گاهی شامل تشریفات رسمی بوده و اغلب شامل مداخله بزرگان خانواده بوده است.
به دنبال ظهور تخصص در جوامع مختلف، این مداخلات غالباً توسط اعضای خاصی از یک جامعه بعنوان مثال رئیس، کشیش، پزشک و غیره انجام می شد که معمولاً به عنوان یک کار کمکی بود.
می توان ادعا کرد که خانواده درمانی بعنوان یک عمل حرفه ای مشخص در فرهنگ های غربی ریشه در جنبش های مددکاری اجتماعی قرن نوزدهم در انگلستان و ایالات متحده دارد.
بعنوان شاخه ای از روان درمانی، ریشه های آنرا می توان کمی بعد در اوایل قرن 20 با ظهور جنبش هدایت کودک و مشاوره ازدواج جستجو کرد. پیشرفت رسمی خانواده درمانی از دهه 1940 و اوایل دهه 1950 با تأسیس انجمن مشاوران ازدواج آمریکا و با کار پزشکان و گروه های مختلف مستقل در انگلستان، ایالات متحده، که آغاز به دیدن اعضای خانواده با هم برای جلسات مشاوره یا درمان کردند.
در اواسط دهه 1960، برخی از مدارس متمایز خانواده درمانی ظهور کردند. گروه هایی که بیشتر تحت تأثیر نظریه سیبرنتیک و سیستم ها قرار گرفتند، MRI مختصر درمانی و اندکی بعد درمان راهبردی، خانواده درمانی ساختاری سالوادور مینوچین و مدل سیستم های میلان به وجود آمد. تا حدودی در واکنش به تعدادی از جنبه های این مدلهای سیستمی، رویکردهای تجربی ویرجینیا ساتیر و کارل ویتاکر ظاهر شد، که ساختارهای نظری را کم اهمیت جلوه می داد و بر تجربه ذهنی و احساسات بیان نشده (از جمله ضمیر ناخودآگاه)، ارتباطات اصیل، خودانگیختگی، خلاقیت، درگیری کامل درمانگر تاکید می کرد و اغلب شامل خانواده گسترده بود.
درمان گروهی چند خانواده، پیش درآمد مداخله روانشناختی خانواده، تا حدی بعنوان یک روش عملی جایگزین عملی خصوصاً بعنوان مکمل درمان اختلالات روانی جدی با اساس بیولوژیکی قابل توجه، مانند اسکیزوفرنی ظاهر شد و چیزی را نشان می داد از یک چالش مفهومی برای تعدادی از الگوی "سیستمیک" (و در نتیجه بالقوه "سرزنش کننده خانواده") پاتوژنز که در خیلی از مدل های غالب خانواده درمانی ضمنی است.
تکنیک خانواده درمانی روانشناس خانواده از طیف وسیعی از مشاوره ها و سایر تکنیک ها استفاده می نماید از جمله:
ساختار درمانی - سازمان نظام خانواده را شناسایی می کند. راهبردی درمانی - الگوهای تعامل بین اعضای خانواده را بررسی می کند. سیستمیک / میلان درمانی - بر سیستم های اعتقادی متمرکز است. روایت درمانی - بازیابی روایت غالب اشباع شده از مسئله، تاکید بر زمینه، جدایی مسئله از شخص درمان تراریخته - انتقال نسلی الگوهای مفید و باورمندی از رفتار و غیره تعداد جلسات روانشناسی خانواده به شرایط بستگی دارد، اما بطور متوسط 5-20 جلسه است. یک روانشناس خانواده معمولاً همزمان با چند نفر از اعضای خانواده دیدار می کند. این مزیت ایجاد تفاوت بین نحوه درک اعضای خانواده از روابط متقابل و همین طور الگوهای تعامل در جلسه را برای درمانگر و خانواده آشکار می کند. این الگوها اغلب الگوهای تعاملی عادی را در خانه منعکس می کنند.
ویژگی بارز خانواده درمانی، چشم انداز و چارچوب تحلیلی آنست تا تعداد افراد حاضر در یک جلسه درمانی. آنها بطور کلی بیش از این که یک یا چند فرد باشد، به آنچه بین افراد جریان دارد علاقمند هستند.
خانواده درمانی بجای کوشش برای شناسایی یک علت بیشتر به حفظ و یا حل مشکلات علاقمند هستند. تعدادی از خانواده ها ممکنست تجزیه و تحلیل علت و معلولی را بعنوان کوشش برای تقصیر به یک یا چند فرد درک کنند، با این نتیجه که تمرکز بر علیت برای خیلی از خانواده ها فایده بالینی چندانی ندارد یا فاقد آنست.
روند تکامل خانواده درمانی خانواده درمانی در حال تکامل است. خلاصه ای از شواهد موجود بوسیله انجمن خانواده درمانی انگلستان دردسترس است. همین طور ارزیابی و نتایج بررسی ها را می توان در وب سایت خانواده درمانی و مرکز تحقیقات سیستمیک یافت. این وب سایت همین طور شامل مطالعات تحقیقاتی کمی و کیفی در مورد خیلی از جنبه های خانواده درمانی است.
کلینیک مشاوره و روانشناسی خانواده خانه شیرین با هدف بالا بردن سطح سلامت روان در اجتماع بعد از ستاندن مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره از سال 1389 با مدیریت دکتر شیرین ولی زاده نخبه کشوری و عضو انجمن روانشناسان امریکا، در محیطی آرام، تجهیزات به روز و تیمی با تجربه فعالیت خودرا آغاز نموده و امیدوار است گامی هرچند کوچک در راه سلامت روان جامعه بردارد.
م. خمنبع:

1400/02/30
10:51:31
5.0 / 5
662
تگهای خبر: ارزیابی , پزشك , تجربه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر