۲۴ اردیبهشت ماه با مهم ترین اخبار كرونا در استان ها

۲۴ اردیبهشت ماه با مهم ترین اخبار كرونا در استان ها

به گزارش سرشیر رنگ های قرمز و نارنجی کرونایی در بعضی شهرها در حال تغییر است و این شرایط نوید عبور از روزهای سخت کرونایی و موج چهارم را می دهد، تداوم کاهش آمار مبتلایان و جانباختگان، همچنان به رفتار مردم در رعایت شیوه نامه های بهداشتی و پرهیز از عادی انگاری ها بستگی دارد.


شیوع کرونا در بعضی شهرهای کشور بعد از چند هفته ای که افزایشی بود در ایام اخیر روند نزولی را طی می کند اما این به معنای بی تفاوتی و عادی انگاری از جانب مردم نیست و باید همچنان دستورالعمل های بهداشتی سفارش شده رعایت شود و نظارت بر اجرای آنها هم با قدرت در جامعه ادامه پیدا کند.
با تدابیر اتخاذ شده نظیر اعمال محدودیت ها، تعطیلی سطوح مختلف مشاغل در هفته های گذشته، کاهش سفرها ترددهای غیر ضرور و انجام واکسیناسیون روند مبتلا شدن و آمار جانباختگان کرونا تا حدی نزولی شده است و بنا به سفارش کارشناسان تنها راه حفظ سلامتی رعایت پروتکلهای بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و خودداری از میهمان پذیری و دورهمی است، مردم همچنان باید از برگزاری هرگونه میهمانی و حضور در تجمعات اجتناب کنند و به رعایت پروتکلهای بهداشتی ادامه دهند تا سیر نزولی شیوع ویروس کرونا همچنان ادامه یابد.
بر اساس آمار اعلامی حالا ۴۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۶۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۹ شهر در وضعیت زرد و صفر شهر در وضعیت آبی قرار دارند. بر مبنای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع می باشد. با افزایش مبتلایان در سیستان و بلوچستان هم تعداد شهرستان های آبی به صفر رسید.
مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آخرین آمار خود اعلام نمود: در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۰۲ بیمار کووید۱۹ جان خویش را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۷۶ هزار و ۴۳۳ نفر رسید.
در این اطلاعیه آمده است: از روز گذشته تا امروز (۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰) و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۱۴۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۵۴۵ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۷۳۲ هزار و ۱۵۲ نفر رسید.
وزارت بهداشت در این اطلاعیه اضافه کرد: تا کنون دو میلیون ۱۹۶ هزار و ۱۹۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. پنج هزار و ۴۶۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند. همینطور ۱۷ میلیون و ۷۵۰ هزار و ۱۴۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
همچنین بر مبنای اطلاعیه اعلامی، تا کنون یک میلیون و ۷۱۳ هزار و ۶۴۸ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۳۴۲ هزار و ۹۵۰ نفر هم دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به دو میلیون و ۵۶ هزار و ۵۹۸ دُز رسید.

وضعیت کرونا در استان ها
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مورد مراکز فعال برای تزریق واکسن اظهار داشت: ۱۱۷ مرکز روستایی و شهری در استان برای تزریق واکسن کرونا فعال است و ۳۴ مرکز تجمیعی هم برای این کار در نظر گرفته شده است.
دکتر ابراهیم شکیبا اضافه کرد: از این تعداد، ۱۷ مرکز شهری و ۱۸ مرکز روستایی در شهر کرمانشاه در حال فعالیت است و هشت مرکز تجمعی هم در این شهرستان مشخص شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار داشت: هشت منطقه در شهر کرمانشاه به منظور سهولت دسترسی عموم به مراکز تجمیعی تزریق واکسن کرونا مشخص شده است.
در بجنورد و به نقل از معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی، از آغاز شیوع ویروس کرونا تابحال پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات به جامعه فرهنگی و هنری این استان با عاملیت صندوق توسعه کارآفرینی پرداخت شده است که این روند همچنان ادامه دارد.
علی اکبر طهماسبی با اشاره به این که ۶۰ طرح توسط اهالی فرهنگ و هنر و رسانه استان در سامانه درخواست تسهیلات حمایتی فعالان و صاحبان کسب و کارهای فرهنگی به ثبت رسید، افزود بعد از بررسی های کارشناسی ۴۶ طرح به تایید رسیده و به بانک معرفی شده اند.
وی اظهار داشت: طبق گزارش معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تابحال اهالی فرهنگ و هنر استان بیشترین سهم را از تسهیلات حمایتی با عاملیت صندوق کارآفرینی امید را به خود اختصاص داده اند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد هم اظهار داشت: در شبانه روز گذشته از ۶۶۰ نفر نمونه گیری شده از این تعداد ۱۹۲ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان شناسایی شدند.
ابراهیم سلمانی اضافه کرد: از این تعداد ۳۹ نفر در بیمارستان های استان بستری شدندو ۱۵۴ نفر در منزل دوره نقاهت خویش را طی می کنند.
وی با اشاره به اینکه امن ترین مکان خانه شخصی است از مردم خواست از رفت و آمدهای های برون و درون شهری و برگزاری مراسم های عزا و عروسی و دورهمی های خانوادگی در تعطیلات عید فطر اجتناب کنند.
در خبری دیگر از هرمزگان و به نقل از سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان، با فوت هفت نفر دیگر در استان بر اثر مبتلا شدن به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته، شمار قربانیان کووید ۱۹ در هرمزگان به یک هزار و ۲۰۲ نفر رسید.
دکتر فاطمه نوروزیان گفت: فوت شدگان شبانه روز گذشته یک خانم و شش آقا در رده سنی ۴۱ تا ۸۹ سال از شهرستان های بندرعباس، رودان و میناب بودند.
وی با اشاره به خطر جدی شیوع ویروس جهش یافته کرونای آفریقایی و هندی در هرمزگان اضافه کرد: تابحال حدود ۵۰ مورد از این نوع ویروس در بعضی از مناطق شرقی و غربی استان مشاهده شده و دو نفر هم بر اثر مبتلا شدن به آن فوت شدند و امروز نگرانی های بسیاری نسبت به گسترش بیشتر این ویروس در دیگر مناطق هرمزگان وجود دارد.
از اردبیل هم خبر رسیده که روند نزولی مبتلایان بستری روزانه کرونا در استان همچنان ادامه دارد و در ۲۴ ساعت گذشته با کاهش ۳۲ نفری نسبت به شبانه روز ماقبل به ۲۸ نفر کاهش پیدا کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیا اعلام نمود: الان در بیمارستان های استان۳۶۲ نفر مبتلا به کرونا بستری هستند که از این تعداد ۶۶ نفر در بخش های ویژه تحت مراقبت قرار دارند.
دکتر شهرام حبیب زاده با اشاره به افزایش شمار بهبودیافتگان بستری در مراکز درمانی در استان اردبیل اضافه کرد: در شبانه روز گذشته ۴۴ نفر از بیماران بستری مبتلا به کرونا از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم با اشاره به وضعیت شکننده همه گیری ویروس کرونا در این استان از شهروندان خواست تا با جدیت در رعایت پروتکلهای بهداشتی از ورود گیلان به موج دیگر جلوگیری نمایند.
دکتر آبتین حیدرزاده گفت: از برگزاری دورهمی ها در این ایام همانند هر زمان دیگر باید بطور جدی خودداری گردد ضمن این که از سفرهای غیرضرور هم باید پرهیز شود.
وی با اعلان اینکه الان اکثریت شهرستان های استان در وضعیت نارنجی بیماری کرونا قرار دارند، بیان داشت: باید با دقت در رعایت پروتکلهای بهداشتی و اهتمام جدی به این مهم به سمت شهرهای با وضعیت زرد و سفید پیش رویم.
هم حالا جز سه شهرستان گیلان شامل املش، شفت و تالش که در وضعیت زرد بیماری کرونا قرار دارند، بقیه شهرستان های این استان نارنجی هستند.
خبری از سیستان و بلوچستان حکایت از افزایش شمار مبتلایان دارد این را رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهار داشت که با ثبت ۱۸۰ مورد مبتلا شدن جدید کرونا در سیستان و بلوچستان تعداد مبتلایان این بیماری به ۳۴ هزار و ۲۰۲ نفر افزایش یافت.
دکتر سیدمحمد هاشمی شهری اظهارداشت: هم اینک ۱۷۳ بیمار حاد تنفسی و ۹۰ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.
وی اظهار داشت: موارد مثبت کرونای جهش یافته انگلیسی در سیستان و بلوچستان هم درحال افزایش است و این نوع از ویروس حدودا جایگزین نوع قبلی شده بطوریکه حدود ۸۰ درصد موارد مبتلا شدن در سطح استان را شامل می شود.
در البرز هم ۱۵ بیمار کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان جان باختند و ۱۱۱ بیمار بدحال دیگر به تخت های بستری انتقال یافتند.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز، حالا ۹۵۰ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان البرز تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.
از مجموع هفت شهرستان تابعه البرز، فردیس در وضعیت قرمز، کرج، ساوجبلاغ، چهارباغ و نظرآباد نارنجی و طالقان و اشتهارد زرد کرونایی هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان هم اظهار داشت: ۶ شهروند این استان در شبانه روز گذشته به سبب کرونا جان باختند تا مجموع قربانیان ناشی از ویروس کرونا در استان به یکهزار و ۷۸۸ نفر برسد.
براساس اعلام ستاد مقابله با کرونا ۶ شهرستان لرستان در وضعیت نارنجی و مابقی شهرستان های ۱۱ گانه استان در وضعیت قرمز شیوع ویروس قرار دارند.
در ایلام هم ۹۴ ابتلای جدید کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در استان ثبت شده که با این احتساب مجموع مبتلایان استان به ۳۷ هزار و ۷۰۹ نفر بالا رفته است.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام الان شهرستان های ایلام، ایوان، مهران، چوار، چرداول، دهلران، دره شهر، آبدانان در وضعیت نارنجی و سیروان، بدره، ملکشاهی و هلیلان در وضعیت زرد قرار دارند.
با فوت ۶ بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته آمار متوفیان استان همدان هم از آغاز شیوع این ویروس تابحال به ۲ هزار و ۷۶ نفر رسید.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت، از مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان، شهرستان اسدآباد در وضعیت قرمز و مابقی شهرستان ها در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.
در خبری از یاسوج آمده که شمار قربانیان کووید ۱۹ در کهگیلویه و بویراحمد با فوت ۲ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته به ۶۳۷ نفر رسیده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان نمود: بیشترین موارد مثبت در شهرستان های بویراحمد، گچساران، کهگیلویه و دنا بوده است و از هشت شهرستان کهگیلویه و بویراحمد شهرستان های گچساران و دنا در وضعیت نارنجی، چرام در وضعیت زرد قرار دارد و بقیه همچنان قرمز هستند.

گزارش هایی با محوریت کرونا
تلخ و شیرین همزیستی جوانترین پرستار کاشمری با کرونا
تنهایی، خطری بزرگ تر از کرونا برای سالمندان
پرواز با کرونا
به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ بطوریکه سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تابحال حدود ۱۶۱ میلیون نفر را در دنیا به صورت قطعی مبتلا کرده و بیشتر از سه میلیون و ۳۴۶ هزار نفر هم بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خویش را از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از راه دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیشتر از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس هم گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که باعث افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان ایجاد کرده است.


1400/02/24
22:01:36
5.0 / 5
556
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر