مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشكی خبر داد

تشكیل دو كمیته جهت بررسی مشكلات و خودكشی های اخیر دستیاران

تشكیل دو كمیته جهت بررسی مشكلات و خودكشی های اخیر دستیاران

به گزارش سرشیر مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور از تشکیل دو کمیته جهت بررسی مشکلات رزیدنت ها و بررسی خودکشی های اخیر، اطلاع داد و اظهار داشت: دستیاران شیفت بندی های سنگینی دارند؛ رزیدنت هایی داشتیم که در طول شیفت بیهوش شدند و زیر سرم نجاتشان دادند.دکتر حسین کرمانپور در گفتگو با ایسنا، درباره بررسی های انجام شده در زمینه خودکشی چند رزیدنت در هفته های اخیر، اظهار داشت: دکتر ظفرقندی- رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور طی حکمی به معاون آموزشی سازمان مأموریت دادند که یک کمیته فوری را تشکیل دهند و تمام مشکلاتی که دستیاران با آنها دست وپنجه نرم می کنند، احصاء کنند که این کمیته تشکیل شده است و در حال انجام بررسی ها هستند. در عین حال درباره بررسی خودکشی های اخیر هم کمیته ای با مسئولیت دکتر حاجبی- رئیس دفتر سلامت روان وزارت بهداشت تشکیل شده و دارند ابعاد مختلف خودکشی های این چند نفر را بررسی می کنند. در عین حال از نظر فرهنگ اجتماعی و رعایت شئونات خانواده های داغدار باید این مورد دقیق بررسی شود. ان شاءالله در وزارت بهداشت اگر به نتیجه ای برسند، خودشان اعلام می کنند.
مشکلات دستیاری؛ از حقوق حداکثر ۳ میلیونی تا شیفت های طاقت فرسا
وی ضمن اشاره به مشکلات دستیاران در کشور، اظهار داشت: سختی کار دستیاران را همه قبول دارند؛ هم مسؤلان وزارت بهداشت و هم ما قبول داریم که اصل کار عرضه خدمات در بیمارستان های دولتی آموزشی، بر دوش دستیاران است. این افراد آمدند که آموزش ببینند و دوره تخصص شان را بگذرانند و بعد هم وارد بازار کار شوند. ازاین رو باید یک کریکولوم آموزشی را هم از نظر عملی و هم به صورت نظریه بگذرانند تا بتوانند جواز تخصص خویش را دریافت نمایند. همه معتقدند که دستیاران هم از نظر حجم کاری و هم از نظر سطح درآمدی تحت فشارند. فردی که پزشک بوده، خانواده تشکیل داده، باردیگر به دانشجو بدل شده و سطح درآمدش به یک دهم کاسته می شود و از نظر تورم اقتصادی هم که تورم با سرعت می تازد. در حالیکه درآمدهای این افراد خیلی کم است. هم اکنون حقوق دستیاران با کارانه بین دو تا سه میلیون تومان است.

کرمانپور افزود: در عین حال مشکل دیگر حجم کاری این افراد است. بر مبنای سطح بندی که در زمینه تحصیل در دوره دستیاری از جانب وزارت بهداشت انجام شده است که اصولا در آن بیشترین فشار به دستیاران سال یک و دو می آید و همچنین که به سمت سالهای بالاتر می روند، میزان فشار کار کمتر، اما مسئولیت شان بیشتر می شود.
دستیاران در صف اول مواجهه با خطرات
وی اظهار داشت: از نظر مواجهه با اوج خطرات هم دستیاران در صف مقدم قرار دارند. این افراد در شب و نیمه شب در بیمارستان ها حضور دارند و در صف مقدم عرضه خدمات هستند و در صورتیکه خستگی بر آنها عارض شود، طبیعتا بر روی اتفاقاتی که رقم می خورد، موثر است. گاهی هم در معرض خشونت های کلامی و فیزیکی و حتی سرقت ها قرار می گیرند. می بینیم متاسفانه سرقت هایی هم از این دستیاران اتفاق می افتد. بعنوان مثال از آنجایی که جای پارک نیست، ماشین شان را می برند. یعنی فشارهای مختلف بر روی این افراد وجود دارد.
آسیب های جدی کرونا به دستیاران
وی افزود: هم اکنون هم که فصل کروناست و تمام دستیاران به شکلی درگیر شیفت بندی های کرونا می شوند. خیلی از آنها مبتلا شده اند و برخی از این دستیاران هم در رویارویی با ویروس کرونا فوت شدند یا عوارض ناشی از بیماری بر آنها عارض شده است. گاها صدمه های جدی هم دیده اند؛ ما دستیاری داشتیم که به علت کرونا نابینا شد و به سمت مرگ رفت که رفقای خودش نجاتش دادند.
انتقال به مناطق محروم و آینده ای نامعلوم
کرمانپور تصریح کرد: از همه مهمتر شاید این باشد که این دستیار که با این شرایط درس می خواند، نمی داند که پس از فارغ التحصیلی چه اتفاقی برایش می افتد. نمی داند که چگونه او را تقسیم می کنند که عموما آنها را به مناطق محروم می فرستند و به شکلی پس از دوره ای که اینقدر کار کردند آن هم با بیمه و حقوق اندک، تازه او را به یک منطقه دورافتاده و محروم می فرستند. خیلی از دستیاران مان در سال اول انتقال شان به مناطق محروم به علت حوادث ترافیکی جان دادند. یعنی اینهمه زحمت می کشیم، بودجه کشور هزینه می شود تا یک متخصص پرورانده شود، اما بعد این فرد را بدون امکاناتی مانند خانه و... به فلان روستا یا فلان شهر می فرستیم که دستیار هم مجبور است خانواده اش را ترک کند و به این مناطق رود. افرادی را داریم که در همین مسیر رفت و آمد، گرفتار حادثه شده اند، قطع نخاع شده اند، فوت شده اند و صدمه های جدی به خانواده هایشان وارد شده است.

وی اضافه کرد: ازاین رو این وضعیت همیشه یک آینده نامفهوم و نامتعادلی را پیش چشم دستیاران می آورد و جمع جبری آن هم کاهش آستانه تحریک روانی و فیزیکی این افراد شده و سبب می شود هم زود عصبانی می شوند و هم زود امکان دارد تصمیماتی بگیرند و نهایتا اگر دستیاری از زندگی ناامید شود، دور از ذهن نیست که پس از این همه سختی به نقطه دیگری برسد. البته ۹۹ درصد دستیاران ما با قوت می ایستند و همه سختی ها را به جان می خرند و دوران تحصیلی خویش را تمام می کنند و عرضه خدمات می کنند، اما به هر حال مسؤلان امر باید در نظر داشته باشند و البته می دانند که با چنین معضلی روبرو می باشیم و در بازار کار هم این افراد گرفتار مشکل می شوند.
چه نماییم تا وضعیت دستیاران بهتر شود؟
وی درباره راهکارهای بهبود شرایط کاری و اقتصادی دستیاران، اظهار داشت: قشر دستیاران نوعا قشر جوانی هستند و باید افق روشنی برای آنها ترسیم کرد. گاهی افراد، سختی را برای یک افق روشن تحمل می کنند و می گویند چند سال سختی و دوری از خانواده به آینده روشن می ارزد. در حالیکه حالا اول و آخر این کهنه کتاب افتاده است؛ یعنی دستیار ما به جز در رشته هایی خاص، در سایر رشته ها افق روشنی پیش رویشان نیست. ازاین رو شاهدیم که در زمان تحصیل و... دنبال این هستند که چطور از کشور بیرون بروند تا در جایی زندگی کنند که هم خدماتشان در جای درستی عرضه شود و هم هزینه درستی به آنها پرداخت گردد.
نیاز زیدنت ها به خوابگاه مناسب، غذای خوب و حقوق درستدستیارانی که در طول شیفت بیهوش می شوند
کرمانپور اظهار داشت: واقعا این که بگوییم وزارت بهداشت می تواند اقدامی در زمینه بهبود وضعیت دستیاران کند، درست نیست؛ بلکه یک کارگروه درست از مجلس، از وزارت بهداشت بعنوان متولی امر، از نظام پزشکی بعنوان نظام صنفی این افراد، از نهاد ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه و... می خواهد تا در اینباره اقدام نمایند و در دوره تحصیل بگونه ای به آنها آموزش و خدمات دهیم تا در رویای این که پس از فارغ التحصیلی فلان می کنم، نشوند و در دوره تحصیل هم احترام و هم رفاه لازم را داشته باشند تا دنبال رفاه چشم گیر پس از فارغ التحصیلی نباشند. در کشور ما همواره کسانیکه دوره تخصصی را می گذرانند در یک رویای فارغ التحصیلی هستند تا پول دربیاورند یا اقدامات دیگری انجام دهند. این روند نتیجه درخشانی برای کشور نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: باید دستیاران و دانشجویانمان احترام بالایی داشته باشند، خوابگاه و غذای درستی داشته باشند، حقوق های درستی داشته باشند و... درست است که آموزش ما مجانی است و آنها هم می پذیرند در برابر این تحصیل مجانی خدمت عرضه کنند، چونکه انسان های معقولی هستند، اما هم اکنون شیف بندی های بسیار سنگینی دارند.

کرمانپور اظهار داشت: سال قبل وزارت بهداشت مصوبه ای داشت در خصوص این که بیشتر از ۱۰ شیفت در ماه نباید داشته باشند اما عملا چون نیرو کم است، این مصوبه اجرا نمی گردد و گاهی ۲۰ شب شیفت می ایستند. رزیدنت هایی داشتیم که در طول شیفت بیهوش شدند و زیر سرم نجاتشان دادند. با این شرایط هم امکان دارد به سوء مصرف برخی داروها روی آورند که گاهی دیده شده است تا بتوانند توان خودشان را بالا برند.

منبع:

1400/02/24
12:54:12
5.0 / 5
455
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر