به بهانه روز جهانی آسم اعلام شد

استان های ركورددار مبتلاشدن به آسم در ایران

استان های ركورددار مبتلاشدن به آسم در ایران

رئیس اداره بیماریهای مزمن تنفسی وزارت بهداشت ضمن برشماری باورهای غلط پیرامون بیماری آسم توضیحاتی درباره آمار مبتلاشدن و استان های رکورددار بیماری ارائه نمود.


دکتر مهدی نجمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به شعار امسال روز جهانی آسم و آلرژی در خصوص «اصلاح باورهای نادرست درباره آسم»، اظهار داشت: برخی باورهای غلط پیرامون بیماری آسم، ماهیت و درمان آن و... وجود دارد که موجب می شود مردم برداشت غلطی در مورد بیماری داشته و حتی اقدامات غلطی برای پیشگیری و درمان آسم انجام دهند. باتوجه به این شعار ما نیز ۱۱ باور رایج و نادرست درباره بیماری آسم را انتخاب کردیم و به شکل هفته پویش ملی آسم از تاریخ ۲۵ تا ۳۱ اردیبهشت به این باورهای غلط با هدف افزایش آگاهی مردم نسبت به بیماری، خواهیم پرداخت.

۱۱ باور غلط درباره آسم

آسم مسری نیست
وی درباره باورهای غلط پیرامون بیماری آسم، اظهار نمود: نخستین باور غلط این است که فکر نماییم آسم بیماری دوران کودکی است و تنها کودکان به بیماری مبتلا می شوند؛ در صورتیکه چنین نیست و این بیماری در هر گروه سنی می تواند رخ دهد. هرچند در سنین کودکی و نوجوانی شیوع آسم بیشتر است اما در هر حال حتی در سنین بالاتر هم احتمال بروز بیماری وجود دارد. باور غلط دوم این است که برخی تصور می کنند آسم یک بیماری عفونی و مسری است که به هیچ وجه اینطور نیست و ما از آسم بعنوان یک بیماری التهابی یاد می نماییم و نیازی نیست اطرافیان یک فرد مبتلا به آسم از او فاصله بگیرند.

ورزش در مبتلایان آسم آری یا خیر؟
وی افزود: باور سوم و نادرست این است که برخی فکر می کنند مبتلایان به آسم نباید ورزش کنند چون آسم وابسته به ورزش هم داریم و این باور به غلط به تمامی مبتلایان به آسم تعمیم داده می شود؛ در صورتیکه مبتلایان آسم تنها زمانی که بیماری در فاز حاد قرار دارد نباید ورزش کنند و در مابقی شرایط منعی برای ورزش ندارند؛ ولی باید با سفارش پزشک خود به روشی که لطمه نبینند ورزش کنند.

باورهای غلط درباره مصرف کورتون در مبتلایان آسم
نجمی با اشاره به باور غلط چهارم، افزود: برخی تصور می کنند برای درمان آسم باید از دُزهای بالای کورتون استفاده شود؛ درحالی که عموما بیماران مبتلا به آسم با دُزهای پایین کورتون استنشاقی درمان می شوند و تنها در موارد حاد و شدید مجبوریم برای دوره ای کوتاه کورتون خوراکی به بیمار داده یا از اسپری استنشاقی با دُز بالا استفاده نمائیم اما بعد از کاهش فاز التهابی باردیگر دُز کورتون کاهش پیدا خواهدنمود. باور پنجم غلط این است که فکر می کنند مصرف کورتون در کودکان مبتلا به آسم سبب تاخیر رشد و کوتاهی قد می شود؛ درحالی که چون از کورتن استنشاقی با دُز پایین استفاده می نماییم تاثیری در رشد کودکان نخواهد گذاشت.
وی باور ششم غلط پیرامون آسم را استفاده از درمان های جایگزین معرفی نمود و اظهار داشت: برخی افراد از طب سوزنی، حجامت، طب سنتی و... را برای درمان و کنترل آسم استفاده می نمایند در صورتیکه هیچ کدام از موارد یاد شده تاثیر ثابت شده ای بر بیماری آسم ندارد و چه بسا تعدادی از آنها ممکنست سبب تشدید بیماری فرد شوند.

تاثیر مکمل ها در درمان آسم
وی اضافه کرد: باور غلط هفتم این است که تصور نماییم استفاده از مکمل های غذایی مانند ویتامین ها، امگا۳ و... در پیشگیری و درمان آسم موثر است؛ در صورتیکه هیچ مدرکی به جهت اینکه این مکمل ها درمان بیماری باشند وجود ندارد و تنها سفارش می نماییم مبتلایان آسم از میوه ها و سبزیجات استفاده کنند. باور هشتم غلط استفاده از دود اسپند برای پیش گیری از مبتلاشدن به آسم است که نه فقط نقش مثبتی نخواهد داشت بلکه دود اسپند و هر دود دیگری می تواند سبب تشدید بیماری آسم و بروز حمله آسمی شود. باور نهم این است که تصور می کنند با افزایش سن، بیماری آسم بهبود پیدا می کند در صورتیکه شاید یک مبتلا به آسم سال ها بدون علامت باشد ولی این به مفهوم بهبود بیماری فرد نیست و باید همیشه هشیار باشد برای اینکه امکان بروز علایم در هر سنی وجود دارد.

بیماری های روحی؛ منشاء آسم نیستند
نجمی افزود: باور دهم این است که تصور می کنند آسم یک بیماری روحی_روانی است. بیماریهای روحی مانند اضطراب و افسردگی می توانند سبب تشدید بیماری شوند اما منشا بیماری آسم نیستند. آخرین باور نادرست این است که فکر می کنند داروهای درمان آسم و اسپری ها برای فرد ایجاد وابستگی کرده و دیگر امکان قطع دارو وجود نداشته باشد. درست است که مبتلایان به آسم باید طولانی مدت دارو مصرف کنند، اما این مساله هیچ ربطی به اعتیاد به دارو و وابستگی ندارد.

میانگین بروز آسم در کشور
وی درباره تعداد مبتلایان به آسم در کشور، اشاره کرد: مبتلایان به آسم معمولا بوسیله پیمایش ها شناسایی می شوند و بررسی تعداد بیماری هایی که شیوع بالایی در کشور دارند به اینگونه نیست که فرد به فرد بتوانیم بیماران را شناسایی نماییم و از سویی نظام ثبت بیماری هم وجود ندارد که بتوانیم آمار دقیق ارائه دهیم. بدین سبب برمبنای پیمایش هایی که انجام می دهیم، بر جمعیتی مشخص مطالعه انجام می شود و برمبنای آن به کل کشور تعمیم داده می شود. ماهیت آسم با بیماری هایی مانند فشارخون و دیابت متفاوت می باشد. تشخیص آسم، انجام تست های عملکرد ریوی و... سخت است؛ بدین سبب برای تخمین میزان شیوع آسم معمولا از پرسش نامه ها استفاده می شود و بر این اساس مطالعات مختلفی در کشور صورت گرفته است و جامع ترین آن مطالعه ای بود که در سال ۱۳۹۴ انجام دادیم. شیوع آسم برمبنای پرسشنامه ها در جمعیت کودکان و نوجوانان حدود ۱۱ درصد و در جمعیت بالغین حدود ۹ درصد برآورد کردیم و به طور متوسط شیوع علایم آسم در کل جمعیت ۱۰ درصد است؛ اما این تنها شیوع علایم است. در مورد آسم قطعی باید بعد از تکمیل پرسشنامه ها بیمار توسط پزشک معاینه شده و تست های تنفسی از او گرفته شود که چون کار سختی است بطور معمول در دنیا از این پرسش نامه ها استفاده می شود.

استان های رکورددار آسم در کشور
وی اضافه کرد: برمبنای پیمایش ها، استان خوزستان در صدر مبتلاشدن به آسم و آلرژی قرار دارد و بعد از آن استان سیستان و بلوچستان در رتبه دوم است. البته این رتبه بندی مربوط به جمعیت بالغین استان های مذکور است. در رتبه های بعدی استان های تهران، بوشهر، مرکزی، قم قرار داشتند.

کرونا و طرح هایی که نیمه کاره ماند...
وی با اشاره به اهمیت نظام مراقبت سلامت و رصد بیمار برای جلوگیری از نیمه کاره رها کردن درمان بیماری، اشاره کرد: قبل تر طرحی در ۴ شهرستان برای جمعیت بالای ۲۰ سال اجرا کردیم که آنرا گسترش داده و برای همه سنین آنرا پیش بینی کردیم. از آبان ۱۳۹۸ اجرای آزمایشی طرح « تشخیص، درمان و مراقبت بیماری آسم در نظام مراقبت های اولیه» در ۷ شهرستان را شروع کردیم و روند به خوبی طی می شد تا اینکه در اسفندماه ۹۸ با شیوع ویروس کرونا روبرو شدیم. از آنجایی که در این طرح باید از دستگاه های ارزیابی عملکرد ریوی استفاده می شد، در وضعیت کرونا عملا امکان استفاده از این دستگاهها وجود نداشت و مجبور شدیم این روند شناسایی را متوقف کنند تا وضعیت کرونا در کشور بهبود یابد؛ بر این اساس خدمات ما حول محور بیماران شناسایی شده و پیگیری درمان آنها ادامه یافت تا بیمار به حال خود رها نشود. امیدواریم با پیشرفت روند واکسیناسیون بیماری کرونا، بتوانیم به اجرای طرح اصلی بازگردیم که طرحی بسیار جامع و کامل است.

عوامل خطر بروز آسم

چه افرادی در معرض خطر مبتلاشدن به آسم قرار دارند؟
نجمی درباب عوامل خطر بروز آسم، اظهار داشت: عوامل خطر این بیماری طیف گسترده ای دارد. فراموش نکنیم که ژنتیک نقش بسیار مهمی در بروز آسم دارد و کسانی سابقه فردی یا خانوادگی آسم، آلرژی و اگزما داشته باشند مستعد مبتلاشدن به آسم هستند البته؛ برخی عوامل و شرایط محیطی هم زمینه را برای ظهور علایم آسم در فرد مستعد مبتلاشدن به وجود می آورد که این عوامل خطر محیطی شامل بوهای تند مانند بوی رنگ و عطر، آلودگی هوا، دود اسپند، هیزم، قلیان، سیگار و... کپک ها و قارچ ها، گرده های گل و گیاه، پَر، پوست یا موی حیوانات خانگی، سوسک حمام، چاقی، عدم دریافت شیر مادر در ۲ سال اول بدو تولد، استفاده از فست فودها و سبک زندگی غلط و... است. همین طور بندپایان میکروسکوپی موجود در قالی ها و قالیچه ها و عروسک های پشمی می توانند در فعال شد آسم فرد موثر باشند. برخی نیز به سبب شرایط محیط کاری و در تماس بودن با آلاینده ای خاص در معرض خطر مبتلاشدن به آسم هستند بعنوان مثال شاغلان صنایع رنگ سازی، چوب بری، نانوایی و... در معرض خطر هستند.

مرگ ومیر بالاتر کرونا در مبتلایان به آسم کنترل نشده
رییس اداره بیماریهای مزمن تنفسی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا عوارض طولانی مدت بیماری کرونا بر ریه ها ممکنست سبب بروز آسم شود یا خیر؟، اظهار نمود: باتوجه به مدت زمان شیوع کرونا، برای پاسخ به این پرسش هنوز زود است و نیاز به گذر زمان داریم؛ ولی از آنجایی که در بروز آسم عوامل ژنتیکی نقش مهمی دارند، بعید است عوارض ریوی کرونا بتواند در بروز آسم نقش داشته باشد؛ اما احتمال دارد سایر بیماریهای ریوی به جز آسم در بهبودیافتگان کرونا پدیدار شود.
وی اضافه کرد: از جانب دیگر در ابتدا این باور وجود داشت که اعلام می کردند کسی که مبتلا به آسم است به سبب بیماری ریوی زمینه ای در احتمال بالاتری از مبتلاشدن به کرونا قرار دارد و حتی ممکنست شرایط حادی از بیماری را تجربه کند؛ اما نتایج یکسال گذشته خلاف این مساله را نشان داد و مشخص شد مبتلایان به آسم بیش از سایرین در معرض خطر مبتلاشدن نیستند. اما در مورد افرادی که آسم کنترل نشده دارند و به کرونا هم مبتلا می شوند، اصلا دور از انتظار نیست اشکال شدید بیماری را تجربه کنند و متوسط مرگ و میر بالاتری داشته باشند.1400/02/18
10:19:41
5.0 / 5
532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر