افزایش ریسك بیماریهای قلبی در كودكان بر اثر آلودگی هوا

افزایش ریسك بیماریهای قلبی در كودكان بر اثر آلودگی هوا

سرشیر: نتایج یک پژوهش که بتازگی انجام شده است، نشان میدهد آلودگی هوا خطر مبتلاشدن به فشار خون بالا و بیماریهای قلبی را حتی در کودکان کم سن و سال مانند کودکان 5 ساله می افزاید.


به گزارش روز جمعه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، پژوهشگران «انجمن قلب آمریکا» در این مطالعه یافته های ۱۴ تحقیق مختلف را که اثرات ذرات آلاینده بر بیش از ۳۵۰ هزار کودک ۵ تا ۱۲ ساله در آمریکا، چین و اروپا را بررسی نموده بود، مورد ارزیابی قرار دادند.
آنها متوجه شدند که قرار گرفتن طولانی مدت و کوتاه مدت در معرض آلاینده های رایج هوا همچون دی اکسید نیتروژن برای افزایش قابل توجه سطح فشار خون کودکان کافی است.
پروفسور «یائو لو» نویسنده اصلی این مطالعه، اظهار داشت: ارتباط میان فشار خون و آلودگی هوا در کودکان، آنها را در بزرگسالی در معرض خطر مبتلاشدن به بیماریهای قلبی قرار می دهد.
وی اضافه کرد: باتوجه به این نکته، باید تلاش شود تا سطح انواع مختلف آلودگی کم شود و باید مرتب فشار خون کودکان را اندازه گیری نمود.
تاکنون مطالعات در زمینه آلودگی هوا و فشار خون در نوجوانان و کودکان نتایج ضد و نقیضی داشته و ارتباط واضحی میان این دو تایید نشده است. پژوهشگران در این مطالعه جدید ۱۴ مطالعه را که محور تمرکز آنها بر ارتباط میان آلودگی هوا و فشار خون بود، مورد بررسی سیستماتیک و متاآنالیز قرار دادند. این تجزیه و تحلیل بزرگ، شامل داده هایی بیش از ۳۵۰ هزار کودک و نوجوان پنج تا ۱۳ ساله بود.
پروفسور لو اظهار داشت که یافته های مطالعه آنها شواهدی از یک ارتباط مثبت را میان قرار گرفتن کوتاه مدت و طولانی مدت در معرض تعدادی از آلاینده های هوا و مبتلاشدن به فشار خون در کودکان نشان میدهد.
آنها متوجه شدند که قرار گرفتن کوتاه مدت، کمتر از ۳۰ روز در معرض ذرات بزرگ و درشت آلاینده هوا برای افزایش قابل توجه فشار خون سیستولیک (فشار در عروق در هنگام انقباض عضله قلب) کافی است.
نتایج مشابهی نیز در مورد کودکانی یافته شد که برای طولانی مدت در معرض ذرات ریز و نرم آلاینده هوا و دی اکسید نیتروژن ناشی از آلودگی ترافیک قرار داشتند. همین طور برمبنای نتایج این مطالعه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هر دو نوع این آلاینده های هوایی فشار دیاستولیک خون (فشار در عروق هنگام استراحت قلب در میان ضربان ها) را بیشتر می کند.
پروفسور لو اظهار داشت: تجزیه و تحلیل ما نخستین تحقیقی است که برای ارزیابی کیفیت و میزان ارتباط میان آلودگی هوا و مقادیر فشار خون در کودکان و نوجوانان، تحقیقات قبلی را به دقت مورد بررسی قرار داده است.
یافته های این مطالعه در مجله Journal of the American Heart Association انتشار یافته است.


1400/02/17
12:38:24
5.0 / 5
778
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر