شروع واكسیناسیون سالمندان تا عملكرد مطلوب قم در مبارزه با كرونا

شروع واكسیناسیون سالمندان تا عملكرد مطلوب قم در مبارزه با كرونا

سرشیر: ایرنا- شروع واکسیناسیون سالمندان، ثبت رکورد تزریق واکسن، شروع به کار مراکز شماره 2 و 3 واکسیناسیون کرونا، عملکرد مطلوب در مبارزه با کرونا، تحویل 23 هزار دوز واکسن کرونا و افزایشی بودن روند مبتلاشدن به کرونا در قم همچون مهم ترین اخبار یک هفته گذشته کرونائی در استان قم می باشد.رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم ضمن اشاره به فوت پنج بیمار طی ۲۴ ساعت منتهی به دهم اردیبهشت در این استان، اظهار داشت: وضعیت عمومی ۱۱۱ بیمار کرونائی دیگر نیز وخیم است.

محمدرضا قدیر آخرین وضعیت از مبتلایان به کووید۱۹ در قم را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: طی این مدت ۱۱۱ تن با علایم مشکوک به کرونا در قم پذیرش که ۱۰۲ تن از آنها در مراکز درمانی بستری شدند.

وی با بیان اینکه طی این مدت ۷۷ بیمار با بهبودی از بیمارستان مرخص شدند، افزود: ۵۴۸ نفر اکنون در مراکز درمانی قم بستری هستند، همین طور طی ۲۴ ساعت گذشته یک هزار و ۴۱۱ تست کرونا در قم انجام شد که ۴۵۳ مورد از این بین مثبت بوده است.

واکسیناسیون کرونای افراد بالای ۸۰ سال در قم شنبه اختتام می یابد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: واکسیناسیون سالمندان بیش از ۸۰ سال در مقابل بیماری کرونا، تا روز شنبه یازدهم اردیبهشت ماه در این استان به پایان می رسد.

سیامک محبی اضافه کرد: فراخوان گروه های جدید برای واکسیناسیون کرونا متعاقبا اعلام خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد: بتوانیم فراخوان بعدی واکسیناسیون برای سنین ۷۵ تا ۸۰ سال را اعلام نماییم و در ادامه با تناوب پنج سال به پنج سال، سایر شهروندانی قمی واکسینه شوند.

رکورد تزریق واکسن در قم ثبت شد

با تزریق یک هزار و ۶۴۳ دوز واکسن کرونا در قم، رکورد واکسیناسیون در روز نهم اردیبهشت ماه در این استان شکسته شد.

کادر بهداشت و درمان، سالمندان، پاکبانان و بیماران خاص همچون افرادی بودند که در ‎قم واکسن ‎کرونا را دریافت نمودند.

طبق تازه ترین آمارها تا حالا بیش از ۱۰ هزار دوز واکسن کرونا در قم تزریق شده است.

همچنین مرکز شماره سه واکسیناسیون قم در انتهای نیروگاه، روبروی امامزاده سید معصوم، مرکز الزهرا(س) دایر شده است.

بازدید ناظر کشوری از روند واکسیناسیون کرونا در قم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم و ناظر کشوری طرح شهید سلیمانی از روند واکسیناسیون کرونا در استان قم بازدید کردند.

محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم و علی ابرازه ناظر کشوری طرح شهید سلیمانی از روند واکسیناسیون کرونا در استان قم و سیامک محبی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم با حضور در مراکز واکسیناسیون کرونا شماره ۱ و ۲ در قم، از روند ارائه واکسن به گروه های هدف طبق دستورالعمل های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بازدید به عمل آوردند.

در این بازدید، بخش های مختلف این مراکز مورد بررسی قرار گرفت.

مرکز شماره ۲ واکسیناسیون کرونا در قم شروع به کار کرد

دانشگاه علوم پزشکی قم با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود: مرکز شماره ۲ تزریق واکسن کرونا در این استان از هشتم اردیبهشت ماه جاری فعالیت خودرا شروع نمود.

مرکز فوق در بلوار کارگر قرار دارد و در ۲ نوبت کاری ۸ تا ۱۴ و همین طور ۱۵ تا ۱۸ پذیرای گروه های هدف اعلام شده از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قم خواهد بود.

در ادامه آمده است: با عنایت به نیاز به احراز هویت افراد پیش از واکسیناسیون لازم است کلیه افرادی که جهت واکسیناسیون مراجعه می نماید کارت ملی خودرا همراه داشته باشند.

اطلاعیه حاکی است: طبق برنامه زمان بندی مراقبان سلامت از پایگاه های سلامت با خانواده ها تماس گرفته و زمان و مکان حضور سالمندان را اعلام خواهند نمود.

در اختتام یادآور شده است: مرکز شماره یک واکسیناسیون در روز پنجم اردیبهشت ماه در میدان روح الله راه اندازی شد و در شیفت بامداد به تزریق واکسن به گروه های هدف خاص همچون کادر بهداشت و درمان و اورژانس، پرسنل کلینیک های خصوصی و دولتی، جانبازان، خانواده های شهیدان و بیماران خاص اختصاص یافته و در شیفت عصر و از ساعت ۱۵ لغایت ۱۸ نیز به واکسیناسیون همگانی اختصاص دارد.

قم در موج چهارم کرونا به آستانه یک فاجعه انسانی نزدیک شد

استاندار قم ضمن اشاره به وضعیت نگران کننده بیماری کرونا، اظهار داشت: اگر وضعیت این بیماری مدیریت نمی شد یک فاجعه انسانی در این استان به وقوع می پیوست.

بهرام سرمست در جلسه ستاد مدیریت بحران، اضافه کرد: قم در حال عبور از موج سهمگین کرونا است و در این برهه، زمان نقد یکدیگر نیست.

وی با بیان اینکه اکنون در آستانه تثبیت و مهار موج چهارم کرونا قرار دارد، افزود: درصورتی که موردی از وجود اتباع هندی و پاکستانی در مراکز اقامتی گزارش شود بصورت کامل در قرنطینه قرار خواهند گرفت.

وی عنوان کرد: کارنامه کلی استان در طول ۱۴ ماه گذشته در مبارزه با بیماری کرونا مطلوب است و اگر این اقدامات انجام نمی شد وضعیت بسیار بحرانی در این استان حاکم می شد.

به گفته وی، به علت برگزاری پرتعداد مناسبت های ملی و مذهبی و تردد بیش از ۲۰ میلیون زائر به این استان امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی در آن دشوارتر از خیلی از استان های دیگر است.

استاندار قم خاطرنشان کرد: تامین معیشت، چرخیدن چرخ تولید، حفظ آرامش و امنیت در کنار مبارزه با کرونا اولویت های اصلی قم در وضعیت فعلی است.

به باور وی، قم با پایداری ۴ ماهه در وضعیت آبی بیشترین میزان ماندگاری در وضعیت آبی را در میان استان های کشور در فصل پاییز و زمستان سال قبل تجربه نمود.

استاندار قم اظهار داشت: خط قرمز قم در مبارزه با کرونا برخورد با هر نوع تجمعی است و برای جلوگیری از تجمعات شبانه در بلوار شهید سردار سلیمانی باید پیشگیری های لازم صورت بگیرد.

عملکرد قم در مبارزه با کرونا مطلوب است

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری قم با تکیه بر روند قابل قبول کنترل بیماری کرونا در این استان، اظهار داشت: عملکرد قم در مبارزه با کرونا بسیار مطلوب تر از خیلی از استان های دیگر است.

بیژن سلیمان پور در جلسه ستاد مدیریت بحران، اضافه کرد: تقویت باورها و جلب مشارکت های مردمی و سمن ها در رعایت پروتکلهای بهداشتی بصورت جدی در حال انجام می باشد.

وی خاطرنشان کرد: تصمیمات استان در ارتباط با مبارزه با کرونا تصمیم واحد و یکدستی است، اما به علت مشکلات اقتصادی خیلی از مردم از طولانی شدن دوره مبارزه ناراضی هستند.

به گفته وی، مجموعه مدیریت استان در حوزه رعایت و عمل به تصمیمات دانشگاه علوم پزشکی با هیچ دستگاهی تعارف ندارد و همه باید با حوزه بهداشت همکاری کنند.

معاون استاندار قم عنوان کرد: در اعمال محدودیت های کرونائی نباید هیچ مقایسه ای بین اقشار و اصناف مختلف صورت بگیرد، چونکه کارکرد هر گروه شغلی با گروه های دیگر متفاوت می باشد و فقط دستورالعمل های ابلاغی مورد توجه باشد.

وضعیت مبتلاشدن به کرونا در قم پلکانی شد

در جلسه ستاد مدیریت بحران قم که با حضور استاندار ترتیب یافت بر مهار نسبی موج چهارم کرونا تاکید و مسئولان بهداشتی از بازگشت وضعیت مبتلاشدن به این ویروس از حالت آسانسوری به مرحله پلکانی خبر دادند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در ابتدای این جلسه، بیان کرد: شیب پذیرش بیماران کرونائی در قم از حالت آسانسوری خارج و به مرحله پلکانی رسیده است.

محمدرضا قدیر افزود: بطور متوسط روزانه ۲۰۰ تن به مدت ۲ تا ۴ ساعت در مراکز درمانی قم بصورت موقت بستری و با دستورهای درمانی و پزشکی از بیمارستان مرخص می شوند.

وی خاطرنشان کرد: مهم ترین اصل در پیش گیری از کرونا رعایت پروتکلهای بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک و خودداری از حضور در تجمعات است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: هیچ نوع تعللی در واکسیناسیون عمومی نباید صورت بگیرد و گروه های هدف باید در اسرع وقت برای کاهش مرگ ومیر مبادرت به زدن واکسن نمایند.

وی خاطرنشان کرد: تا حالا ۱۰ هزار و ۲۰۰ دوز واکسن در قم تزریق شده است و هیچ تفاوتی در واکسن های تزریق شده در قم با یکدیگر وجود ندارد و اکنون افراد بالای ۸۰ سال در این استان در حال واکسینه شدن هستند.

افزایش تست های مثبت کرونا در قم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم نیز اظهار داشت: قم از نظر مبتلاشدن به ویروس کرونا اکنون در رتبه بیست و سوم کشوری و وضعیت قرمز قرار دارد.

سیامک محبی اظهار داشت: بصورت متوسط هر هفته حدود ۶۰۰ بیمار کرونائی در قم بستری شده اند و میانگین بستری روزانه با راه اندازی مرکز درمان موقت نسبت به قبل کاهش یافته است.

وی افزود: ۸۱ درصد از بیماران کرونائی شناسایی شده قم مربوط به مراکز سرپایی بود که در روند کنترل بیماری آمار امیدوارکننده ای است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: بیش از ۱۸ هزار و ۶۰۰ مورد تست کرونا طی یک هفته گذشته در این استان انجام گرفته که ۴ هزار و ۶۰۰ مورد از این تست ها مثبت بوده است.

به گفته وی، در گام پنجم طرح شهید سلیمانی در استان قم نیز طی یک هفته گذشته ۶ هزار و ۷۰۰ مورد رهگیری افراد در تماس با بیماران کرونائی انجام پذیرفته است.

تحویل ۲۳ هزار دوز واکسن کرونا به قم

محبی اظهار داشت: تا حالا ۲۳ هزار دوز واکسن تحویل دانشگاه علوم پزشکی قم شده که ۱۰ هزار و ۲۰۰ دوز از آنها تزریق شده است و روزانه بصورت متوسط هزار دوز واکسن برای افراد بالای ۸۰ سال و سایر گروه های سنی بالای ۶۰ سال که خاصیت های لازم را داشته باشند تزریق می شود.

وی افزود: اکنون به علت طولانی شدن دوره مبارزه با کرونا و افزایش تعداد بستری ها، نیروهای کادر درمان با فرسایش و استهلاک زیادی روبه رو شده اند.

وی اشاره کرد: در هفته گذشته ۳۹۳ مرکز تولیدی و واحد صنفی به علت عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی پلمب شدند که نسبت به هفته قبل کاهش داشته است.

همکاری ۶۰ درصدی گروه های شغلی با مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا

وی عنوان کرد: میزان استفاده از ماسک توسط مردم حدود ۷۰ درصد است که نسبت به هفته قبل افزایش زیادی نداشته است.

رئیس مرکز بهداشت قم اظهار داشت: فعالیت مخفیانه پاساژها و مجتمع های تجاری، فعال بودن روزبازارها، شلوغی صرافی ها و برگزاری مراسم های قرآنی از چالش های کرونائی استان است.

محبی عنوان کرد: همکاری گروه های شغلی دو، سه و چهار در قم با مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در حدود ۶۰ درصد است.

فرماندار قم نیز در قسمتی از این جلسه، اظهار نمود: گام پنجم طرح شهید سلیمانی برای ارائه اقدامات لازم در خط مقدم مبارزه با کرونا در حال انجام می باشد.

مرتضی حیدری افزود: رعایت پروتکلهای بهداشتی و واکسیناسیون گسترده دو راه حل اصلی در راه مبارزه با کرونا است و اکنون در دو مرکز واکسیناسیون عمومی افراد در حال انجام می باشد.

به گفته وی، مشکل عمده استان در طرح سلیمانی قرنطینه کامل افراد مبتلا است و برای انجام کامل این مساله فهرست افراد درگیر با کرونا را به جمعیت هلال احمر ارائه خواهد شد تا اقدامات لازم نسبت به افراد بی تفاوت انجام بگیرد.

واکسینه شدن ۶۰۰ پاکبان قمی

معاون خدمات شهری شهرداری قم نیز بیان کرد: از هزار و ۶۰۰ پاکبان قمی ۶۰۰ پاکبان تا حالا واکسینه شده اند.

سید امیر سامع افزود: رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی و آتش نشانان قمی دو گروه دیگر از کارکنان شهرداری هستند که به شدت در معرض درگیری با کرونا هستند.

وی ضمن اشاره به شب نشینی های شبانه و گسترده مردم در فضای سبز بلوار شهید سردار سلیمانی، تصریح کرد: درصورتی که خودرو های ورودی به این بلوار اعمال قانون شود از تجمع افراد جلوگیری می شود.

آغاز واکسیناسیون کرونا ویژه سالمندان در قم

رئیس مرکز بهداشت قم اظهار داشت: واکسیناسیون کرونا با اولویت سالمندان بالای ۸۰ سال بعنوان مرحله نخست واکسیناسیون عمومی مردم از روز دوشنبه ۶ اردیبهشت ماه در این استان شروع شد.

سیامک محبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اضافه کرد: در همین راستا واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال همه روزه از ساعت ۱۵ تا ۱۸ عصر با فراخوان مراقبان بهداشت که طی تماس تلفنی صورت می گیرد، در مرکز شماره یک واکسیناسیون کرونا واقع در میدان روح الله، جنب دانشکده بهداشت انجام می شود.

وی افزود: با عنایت به این که واکسیناسیون کرونا برمبنای کد ملی و سامانه سیب صورت می گیرد، همه سالمندان باید پیش از مراجعه برای واکسیناسیون در پایگاه سلامت تشکیل پرونده داده باشند.

وی اشاره کرد: اولویت تزریق واکسن با سالمندانی است که پرونده دارند و مراقبان سلامت برای مراجعه آنها به پایگاه تماس گرفته باشند.

محبی بیان کرد: حدود ۱۰ هزار سالمند بالای ۸۰ سال در استان قم زندگی می کنند که برای واکسیناسیون این جمعیت محدودیتی در تامین واکسن کرونا وجود ندارد.

به گفته وی، تزریق واکسن کرونا به سالمندان بالای ۸۰ سال از روز ۶ تا ۱۱ اردیبهشت ماه جاری ادامه دارد و در مرحله بعد اولویت با سالمندان بالای ۶۰ سال است که به زودی اعلام خواهد شد.

وی تصریح کرد: مرکز واکسیناسیون کرونا بامداد ها ویژه تزریق واکسن به کارکنان بخش بهداشت درمان دولتی و خصوصی، اعضای سازمان نظام پزشکی و سایر اقشار اولویت دار همچون پاکبانان است.

رئیس مرکز بهداشت قم اشاره کرد: تزریق واکسن بعد از ارائه کارت شناسایی معتبر و احراز هویت صورت می گیرد.

وی از کلیه مشمولان دریافت واکسن درخواست کرد: هنگام حضور در محل واکسیناسیون، ضمن رعایت اصول فاصله گذاری، پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمایند.

نیازمند موج حمایتی از لطمه دیدگان کرونا هستیم

استاندار قم ضمن اشاره به اینکه پشتیبانی از کارگران فصلی و خانواده های لطمه دیده از کرونا در دستور کار مسئولان استان قرار دارد اظهار داشت: به یک موج حمایتی جدید برای پشتیبانی از نیازمندان و افراد لطمه دیده از کرونا نیاز داریم.

بهرام سرمست در جلسه ستاد مردمی مقابله با کرونا قم طی سخنانی کسب رتبه دوم در ارائه تسهیلات کرونائی توسط استان را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: دامنه این بیماری به حدی بوده است که دولت به تنهایی قادر به ارائه بسته های حمایتی نبوده است.

وی بهره گیری از ظرفیت خیران و گروه های مردمی در کمک به اقشار لطمه پذیر در قم را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: فرهنگ کمک به نیازمندان و هم نوع دوستی، در قم نمود ویژه ای داشته است.

سرمست ضمن اشاره به تشکیل کارگروه های تخصصی برای ساماندهی کمک های خیران، افزود: تلاش نموده ایم تا افراد نیازمند مغفول مانده را نیز حمایت نماییم.

روند مبتلاشدن به کرونا در قم همچنان افزایشی است

استاندار قم اظهار داشت: روند مبتلاشدن به کرونا در قم همچنان افزایشی است، اما در صورت رعایت پروتکلهای بهداشتی از طرف مردم و همین طور تشدید کنترل ها می توان امیدوار بود که طی یک هفته تا ۱۰ روز دیگر بتوانیم این موج را مهار نماییم.

بهرام سرمست در آخر جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا که بصورت ویدیو کنفرانس در آن شرکت کرده بود، در گفت و گو با خبرنگاران عنوان کرد: طبق گزارش ارائه شده وضعیت بیماری کرونا در ۲۵ استان همچنان رو به افزایش است.

وی اضافه کرد: این بیماری در هفت استان بسیار شدید و در ۱۸ استان همچون قم به نسبت شدید می باشد و بقیه استانها نیز کم وبیش در حال عبور از پیک چهارم هستند.

استاندار قم ضمن اشاره به وجود ویروس جهش یافته هندی که نظام سلامت این کشور را به چالش کشیده است و احتمال ورود آن از مرزهای شرقی، تصریح کرد: قرار شد یک تدابیر سختگیرانه برای مرزهای شرقی کشور اندیشیده شود و قرارگاه عملیاتی کرونا نیز تصمیم گیری کند و در استان های مختلف نیز باید این آمادگی وجود داشته باشد که به موج جدیدی برنخوریم و در این رابطه نظارت ها و مراقبت ها تشدید خواهد شد.

سرمست همین طور ضمن اشاره به تاکید رئیس جمهوری به اولویت داشتن تسریع در پروسه خرید و تولید واکسن کرونا اظهار داشت: در قم نیز این مساله با مراقبت و نظارت جدی در حال انجام می باشد امیدواریم با تامین واکسن، گروه های هدف مورد واکسیناسیون قرار بگیرند و زمان آن نیز به خرید بصورت انبوه و همین طور تحقق تولید داخل بستگی دارد.

وی ضمن اشاره به پابرجا بودن محدودیت های مربوط به شهرهای قرمز و نارنجی خاطرنشان کرد: این محدودیت ها تا هفته آینده نیز تمدید گردید و در ارتباط با لیالی قدر هم قرار شد که این مراسم به مدت ۲ ساعت و با رعایت مسائل بهداشتی در فضای باز برگزار گردد.

استاندار قم در ادامه اضافه کرد: محدودیت های تردد در شب های قدر بمنظور رفت وآمد نمازگزاران و برگزارکنندگان مراسم برطرف خواهد شد.

وی تصریح کرد: طبق مصوبه ستاد ملی کرونا نماز عید فطر نیز با تعداد کمی از افراد اقامه می شود.

قم از ۲۵ اسفندماه سال قبل از منطقه آبی وارد زرد کرونائی شد و مسئولان ذی ربط درباره احتمال وخیم تر شدن وضعیت در صورت انجام سفر و دورهمی و دیدوبازدیدهای عید از طرف شهروندان و همین طور رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی هشدار داده بودند.

از ۱۳ فروردین ماه هم زمان با خیز چهارم کرونا در کشور، استان قم نیز همچون مناطقی است که در وضعیت نارنجی و از ۱۸ فروردین ماه نیز در وضعیت قرمز قرار گرفت.

ویروس کرونا سبب بیماری عفونی «کووید ۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ بصورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خودرا با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به آدرس webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به آدرس اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به آدرس اینترنتی https: //salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت نمایند.منبع:

1400/02/11
23:35:36
5.0 / 5
525
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر