رئیس انستیتو پاستور ایران:

نگاه به خارج از مرزها برای تأمین واكسن اشتباهی كشنده است

نگاه به خارج از مرزها برای تأمین واكسن اشتباهی كشنده است

به گزارش سرشیر اصفهان رئیس انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: تجربه کرونا نشان داد واکسن مساله حاکمیتی است و گاهی نمی توان به بیرون نگاه کرد و نگاه به خارج از مرزها اشتباهی کشنده است و پشیمانی خواهد داشت و باید به داخل اتکا کرد.


علیرضا بیگلری امروز (دوشنبه_۶ اردیبهشت) در بیست و سومین آیین پویش ره سلامت و آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا، (انستیتو پاستور ایران_انستیتو فینلای کوبا) که با حضور وزیر بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، اظهار نمود: تقارن فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن انستیتو پاستور با ماه رمضان و روز پژوهش و فناوری را در جهت ساخت جهانی عادلانه در هفته سلامت به فال نیک می گیرم.
وی اضافه کرد: انستیتو پاستور ایران یکی از نامهای آشنا برای کشور است و قرار بود مراسم یکصدمین سال بنیانگذاری این موسسه جشن گرفته شود، اما تقدیر این بود که موسسه ای که صد سال ثابت کرده یار دیرین مردم و دژ مستحکم امنیت مردم کشور است در طاعون، آبله و به تازگی کرونا سنگردار مردم شده است.
به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه از زمانیکه کرونا شروع و مشخص شد، نخستین گلوگاه تشخیص است، اظهار نمود: مساله تشخیص به انستیتو واگذار شد و موسسه کاری کرد که کشور آبرومندانه از این مشکل بیرون بیاید. امروز در دورترین نقاط آزمایشگاه داریم، درحالی که روزهای اول انستیتو تنها در زمینه تشخیص فعال بود، کیت ها را وارد می کردیم و الان در موسسه آنرا بومی و حتی صادر می نماییم و این افتخاری برای ماست.
بیگلری خاطرنشان کرد: باآنکه جشن صدساله را برگزار نکردیم، اما هیچ رخدادی به این اندازه نمی توانست نقش پاستور را درون و بیرون مرزها مشخص نماید.
به گفته رئیس انستیتو پاستور ایران، حرکت جهادی تولید واکسن در کشور آغاز و منجر به شش طرحی شد که درحال پیشرفت است. یک طرح ویژه با حمایت علمی و فنی وزیر که از دستاوردهای مهم کشور خواهد شد. از تابستان سال قبل شرکت همکاری مشترک با متخصصان خارجی کوبا را برای این امر برگزید.
وی با اشاره به اینکه در این واکسن قطعات مختلف ویروس کرونا بر روی یک قطعه نصب شده و ایمنی زایی را بسیار موثرتر می کند تا با چندین جهش بتوانیم مقابله نماییم. توضیح داد: واکسن دوز یادآور دارد، حالا فایزر و شرکتهای دیگر آغاز به این کار کرده اند، اما این نخستین واکسن دنیا است که یادآور خودش را همراه دارد و افرادی که قبلا واکسن گرفته اند یادآوری واکسن می تواند چندین برابر سیستم ایمنی را تحریک کند و کارآمدی بسیار بالایی خواهد داشت.
بیگلری اظهار داشت: دلیل دوم همکاری با این شرکت کوبایی علاوه بر مشخصات فنی خوب واکسن، این است که بعنوان نزدیک ترین موسسه ای با ایران کار کرده طی ۲۰ سال قبل همکاری بسیار نزدیکی داشته است و باید گفت واکسن هپاتیت، ما حاصل این همکاری است.
وی اظهار داشت: تولید این واکسن احتیاج به تجهیزات و صرف هزینه و وقت زیاد نداشت تعداد کشورها و شرکت هایی که می توانند این تکنولوژی را داشته باشند از عدد انگشتان دست کمتر است و خوشبختانه این واکسن این خصوصیت را دارد و همچون علل انتخاب آن است.
رئیس انستیتو پاستور ایران خاطرنشان کرد: کمتر ایرانی را میتوان پیدا کرد که واکسنی از انستیتو پاستور نگرفته باشد و میلیون ها نفر با واکسن انستیتو واکسینه شده اند و امروز واکسن کرونا را خواهیم داشت.
وی با تکیه بر اینکه عارضه واکسن ها امروز مبحث بسیار مهمی است، اما این واکسن عوارض کمتری دارد، اظهار داشت: ۳ هزار نفر با کمک علوم پزشکی اصفهان مورد پذیرش و در کل کشور هم ۲۴ هزار نفر وارد فاز مطالعه می شوند و امیدواریم بعد از کارآزمایی بالینی بتوانیم واکسیناسیون را آغاز نماییم و در ۲ استان از هشت استان کشور دوز یادآور هم تزریق خواهد شد.
بیگلری با تکیه بر اینکه هر زمانی وزارت بهداشت مجوز داد تولید واکسن را شروع می نماییم، اظهار نمود: واکسن چهارراه تقاطع علوم مختلف و پایه است و هر کشوری واکسن می سازد در تمام رشته ها پیشرفت غیرقابل مقایسه با قبل خواهند داشت. مطلب دیگر اینکه واکسن فناوری پوششی است و با فناوری یک واکسن میتوان ۳ واکسن دیگر تولید کرد.
وی خاطرنشان کرد: تجربه کرونا نشان داد واکسن مساله حاکمیتی است و گاهی نمی توان به بیرون نگاه کرد و نگاه به خارج از مرزها اشتباهی کشنده است و پشیمانی خواهد داشت و باید به داخل اتکا کرد.
رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه ۲۵ سال در ساخت واکسن عامل بودیم، اما کرونا با تمام مشکلات در واکسن سازی موفقیت بزرگی رقم زد و ۲۰ سال رو به جلو افتادیم، تصریح کرد: امروز برای نجات بندگان خدا جمع شدیم و ملایک در این جمع حضور دارند و امیدوارم رزمندگان به مثابه آرش کمانگیری که تیر می اندازند، برای مرزهای علمی کشور توافقی روز افزون الهی داشته باشند.
منبع:

1400/02/06
14:11:27
5.0 / 5
490
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , تجربه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر