جزئیات تزریق واكسن كرونای بیماران پیوندی، سرطانی و سایر بیماران خاص و نادر

جزئیات تزریق واكسن كرونای بیماران پیوندی، سرطانی و سایر بیماران خاص و نادر

به گزارش سرشیر بیماران خاص و صعب العلاج همچون گروه های در معرض خطر از نظر مبتلا شدن به بیماری COVID-۱۹  محسوب می شوند که در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار دارند، حال باید پرسید اولویت بندی این بیماران برای واکسیناسیون چگونه خواهد بود و کجا می توانند واکسن کرونای خویش را دریافت کنند؟.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، بیماران خاص و صعب العلاج همچون گروه های در معرض خطر از نظر مبتلا شدن به بیماری COVID-۱۹ محسوب می شوند. از طرفی این افراد باتوجه به وجود بیماری زمینه ای که اغلب سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود یا به سبب مراجعات مکرر این بیماران جهت دریافت خدمت در مراکز درمانی، ریسک مواجهه آنها در مقایسه با افراد سالم جامعه با ویروس کرونا بیشتر خواهد بود.
به همین دلیل مبتلایان به بیماریهای خاص و صعب العلاج از گروه های اولویت دار در دریافت واکسن بوده و وزارت بهداشتی ها تلاش می کنند که واکسیناسیون برای کلیه مبتلایان به بیماریهای خاص و صعب العلاج به تدریج و هرچه سریع تر صورت گیرد. بر این اساس امید است که واکسیناسیون این بیماران ضد کرونا طبق اولویت بندی صورت گرفته، سریع تر محقق شود.
بیماران خاص و صعب العلاجی که باید واکسن کرونا دریافت کنند به قول دکتر مهدی شادنوش- رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزرات بهداشت واکسیناسیون ضد کرونا در بیماران نادر شامل بیماران دیالیز خونی و صفاقی، هموفیلی، تالاسمی، ام اس، SMA، EB، CF، MPS، اوتیسم، پیوند اعضا و نسوج، بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی اولیه (PID ) است که این بیماران در کشور بالغ بر ۵۴۰ هزار بیمار را شامل شده است.
تزریق مرحله ای واکسن کرونا در بیماران خاص حال به سبب جمعیت بیماران در گروه های مختلف بیماریهای خاص و صعب العلاج، تزریق واکسن به صورت مرحله ای در این گروه صورت خواهد گرفت. ازاین رو انتظار می رود که متناسب با میزان واکسن دریافتی در هر نوبت، نسبت به اولویت بندی بیماران و فراخوان مرحله ای آنها اقدام گردد.
همانطور که پیش تر گفته شد، بیماران واجد شرایط واکسیناسیون ضد کووید-۱۹، بیماران دیالیز خونی، دیالیز صفاقی، هموفیلی، تالاسمی، ام اس، SMA، EB، CF، MPS، اوتیسم، پیوند اعضا و مبتلایان به سرطان، بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی بعنوان گروه های پرخطر شناخته شده و نیازمند تزریق واکسن کرونا هستند.
باید توجه کرد که معاونت درمان وزارت بهداشت برای اعلام فهرست بیماران واجد شرایط، لیستی شامل نام و نام خانوادگی بیمار، نوع بیماری یا نوع سرطان در بیماران مبتلا به سرطان، کد ملی و مرکز درمانی تهیه می کند. همینطور از اطلاعات موجود در سامانه مدیریت بیماریهای نادر برای بیماران پیوند اعضا، ام اس، تالاسمی، هموفیلی، CF و نقص ایمنی اولیه و از سامانه MedCare برای سایر بیماریها، استفاده می نماید تا فهرست تأیید شده بیماران گروه هدف را تنظیم کرده و آنرا به معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، برای استخراج آخرین فهرست اسامی عرضه نماید.
در عین حال از آنجایی که سامانه به روزرسانی شده ای برای شناسایی و تنظیم فهرست بیماران مبتلا به سرطان وجود ندارد، معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی، بر مبنای اولویت بندی با هماهنگی مراکز شیمی درمانی دولتی و غیر دولتی فهرست این بیماران را تنظیم کرده و نسبت به واکسیناسیون آنها بر مبنای اولویت های تعیین شده اقدام می کند.
اولویت بندی مبتلایان سرطان برای دریافت واکسن کرونا اولویت های تعین شده برای انجام واکسیناسیون مبتلایان به سرطان به شرح زیر است:
- اولویت اول دریافت واکسن در بیماران مبتلا به سرطان، بیمارانی هستند که در حال دریافت داروی شیمی درمانی اند. این بیماران با تایید پزشک معالج، گواهی تزریق آخرین نوبت شیمی درمانی در خلال شش ماه گذشته و گزارش پاتولوژی، شناسایی می شوند.
- اولویت دوم دریافت واکسن در بیماران مبتلا به سرطان، بیمارانی هستند که در حال دریافت درمان رادیوتراپی اند. این بیماران با تایید پزشک معالج، گواهی تاریخ شروع و آخر رادیوتراپی و گزارش پاتولوژی شناسایی می شوند.
- اولویت سوم دریافت واکسن، تمام بیماران مبتلا به سرطانی را شامل می شود که در حال پیگیری درمان هستند. این بیماران با تایید پزشک معالج و گزارش پاتولوژی شناسایی می شوند.
نحوه اولویت بندی بیماران پیوندی برای واکسیناسیون ضد کرونا برای بیماران پیوند اعضاء هم به سبب شرایط ویژه ای که این بیماران دارند، بیماران پیوند قلب و ریه در اولویت اول و بیماران پیوند کبد در اولویت دوم و سپس بیماران پیوند کلیه با اولویت بیماران بالاتر از ۵۰ سال در اولویت سوم قرار دارند.
مراکز تزریق واکسن به بیماران خاص باید توجه کرد که معاونت درمان دانشگاه یا دانشکده علوم پزشکی، مراکز تزریق واکسن کرونا را به معاونت بهداشتی اعلام می کنند. همینطور برای بیماران دیالیزی، تالاسمی و هموفیلی، مرکز عرضه خدمات واکسیناسیون، همان مرکز عرضه خدمات دیالیز، تزریق خون و تزریق فاکتور خواهد بود. در عین حال اعلام شده است که برای سایر بیماریها، مراکز منتخب حسب صلاح دید معاونت درمان با هماهنگی معاونت بهداشت انتخاب و توسط روابط عمومی اطلاع رسانی می شود.
بر مبنای اعلام وزارت بهداشت، سایر بیمارانی که به بیماریهای مزمن مبتلا هستند هم در فاز دوم سند واکسیناسیون قرار دارند که اسامی و شیوه واکسیناسیون آنها اطلاع رسانی خواهد شد.1400/02/04
10:01:05
5.0 / 5
482
تگهای خبر: بهداشت , بیماران , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر