آمار تكان دهنده مبتلا شدن و مرگ و میر بر اثر كرونا

آمار تكان دهنده مبتلا شدن و مرگ و میر بر اثر كرونا

به گزارش سرشیر بوشهر به قول معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با عنایت به رشد بیماری و افزایش بی سابقه آمار مبتلا شدن و مرگ و میر نسبت به زمان اوج اپیدمی پارسال همه باید مسئولیت پذیر باشند تا زنجیره بیماری قطع شود.


عبدالمحمد خواجه ئیان ضمن اشاره به اهمیت رسانه ها و مبحث اطلاع رسانی شفاف به ایسنا اظهار داشت: در طول سال ۹۹ از آغاز اپیدمی تا فروردین بیشترین موارد مثبت در خرداد ماه ۹۹ بوده که ۳۷۴۰ مورد بود و در فروردین ماه سال جاری بیشتر از ۱۰ هزار و ۲۰۰ مورد مثبت در استان بوشهر شناسایی کرده ایم که از بالاترین ماه پارسال سه برابر بیشتر است.
وی اضافه کرد: باید از ظرفیت رسانه ها حداکثر استفاده را داشته باشیم؛ هم اکنون زمان این است که همه دست به دست هم دهند تا جامعه را هشیار کنند، جان مردم در خطر است و این شوخی بردار نیست، همه باید مسئولیت پذیر باشند تا زنجیره بیماری قطع شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ضمن اشاره به آمار تکان دهنده مبتلا شدن و مرگ و میر بر اثر کرونا اظهار داشت: از آغاز اپیدمی (اسفند ۱۳۹۹) تا فروردین ۱۴۰۰ بیشترین موارد مثبت کرونا را در خرداد ماه سال قبل داشتیم که ۳۷۴۰ مورد بود. در فروردین ماه سال جاری، تا هم اکنون تعداد ۱۰۲۱۳ نفر مورد مثبت در استان بوشهر شناسایی شده که این از بالاترین آمار در خرداد سال قبل که اوج اپیدمی بوده، حداقل سه برابر بیشتر است که خیلی آمار تکان دهنده ای است.
خواجه ئیان اظهار داشت: هم اکنون روزانه بیشتر از ۴۰۰ بیمار بستری در بیمارستان های سراسر استان داریم، وضعیت مرگ و میر هم در کشور و هم در استان هم نگران کننده است. آمار فعلی نشان دهنده این است که سوش جدید بیماری بسیار خطرناک و غیر قابل کنترل است. در این حوزه همگان باید احساس مسئولیت کنند، از مسؤلان ادارات و نهادهای دولتی و غیر دولتی تا صنوف و افراد عادی همه یک مسئولیت و سهمی دارند.

وی ضمن اشاره به اهمیت توقف گردش ویروس در جامعه اظهار داشت: ما ویروس را مثل توپ به هم پاس می دهیم، یعنی من به نفر دوم و او به دیگری و او هم به نفر بعد... یک جایی باید توپ را از بازی بیرون بیاندازیم، این زنجیره باید قطع شود. هنگامی که شخص آلوده است و در یک دورهمی یا تولد شرکت می کند، یا به خانواده اش سر می زند و به یک مرکز خرید می رود همه جا را آلوده میکند؛ چرخش ویروس به همین شکل اتفاق می افتد، ازاین رو همه باید کمک کنند.
این مسئول تصریح کرد: آمار روزانه مبتلا شدن و مرگ و میر کرونایی بر سر ما فریاد می زند و می گوید چه خبر است؟ ازاین رو شرایط باید کنترل شود چون که روز به روز این موج بیشتر می شود و ظرفیت بیمارستان ها برای پذیرش کافی نیست. به هر حال جای نگرانی وجود دارد و سیستم ما به شدت در حال فعالیت است تا بتواند شرایط را مدیریت کند اما توان پاسخگویی سیستم بهداشت و درمان هم نامحدود نیست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفتگو با ایسنا ضمن بیان اینکه باید این موج شکسته و کنترل شود وگرنه خسارات خیلی زیادی به بار می آورد، افزود: تنها در هفته سوم فروردین ماه، تعداد ۳۴۶۶ مورد بیمار مبتلا به کرونا شناسایی کرده ایم که این به اندازه بالاترین میزان پارسال (خرداد ماه) بوده است که البته این با محدودیت کیت و مشکلات موجود و رجوع نکردن خیلی از بیماران و مردم به دلیل ازدحام و شلوغی بیمارستان ها و... است.
محمد خواجه ئیان اظهار نمود: خوشبختانه تدبیرهایی اتخاذ شده است، من دوست دارم این را بنویسید، از همه اصناف، کسبه، مردم، دسته جات مذهبی و تمام افرادی که همکاری می کنند تشکر می کنم؛ ولی در برخی از نقاط استان و برخی از شهرها و شهرستان ها گزارش هایی به ما می رسد که متاسفانه پروتکلهای بهداشتی نقض می شود و همان جا محلی است که زمینه گردش ویروس را فراهم می آورد، بنابراین خواهش من این است که همه در برابر جان همدیگر احساس مسئولیت کنند.1400/02/03
20:54:27
5.0 / 5
671
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر