معاون تحقیقات موسسه تحقیقات رازی:

روند تولید واكسن رازی كوو پارس به خوبی در حال انجام می باشد

روند تولید واكسن رازی كوو پارس به خوبی در حال انجام می باشد

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اظهار داشت: روند تولید و تست انسانی واکسن ایرانی کرونا به نام ˮرازی کوو پارسˮ به خوبی در حال انجام می باشد و محققان در تلاش هستند در آینده نزدیک یکی از نگرانی های هموطنان را برطرف کنند.


دکتر محمد حسن فلاح مهرآبادی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اضافه کرد: برنامه ریزی های لازم برای این کار انجام گرفته و امید است در فرایندهای اجرا تاخیری صورت نگیرد تا این محصول ایرانی در کوتاه ترین زمان ممکن در دسترس مردم قرار گیرد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا بسترهای لازم برای تولید این واکسن فراهم شده است؟ اظهار داشت: تلاش ها در این حوزه از سال قبل شروع شده و با تمام ظرفیت در تلاش هستیم این مورد مهم در اسرع وقت، محقق شود.
فلاح افزود: قرارداد برای خرید تجهیزات و کلین روم (اتاق تمیز) منعقد شده و امید است هم زمان با ورود به فاز سوم، ساختمان و تجهیزات مربوط نهایی شده تا آماده ورود تولید انبوه این محصول فناورانه ایرانی شویم.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا علاقه ای به صادرات این واکسن دارید؟ اظهار داشت: اولویت فعلی کشور تأمین نیاز داخلی است.

دوز دوم واکسن ایرانی رازی کوو پارس تا چند روز آینده به همه داوطلبان تزریق می شود
فلاح عنوان کرد: دوز اول واکسن رازی کوو پارس به ۱۳۳ داوطلب مرحله اول تست انسانی، تزریق شده و بیشتر از ۹۰ داوطلب هم دوز دوم واکسن را دریافت نمودند. پیشبینی می شود تا چند روز آینده مابقی داوطلبان هم دوز دوم واکسن دریافت می کنند.
وی تعداد دوزهای این واکسن را ۲ دوز تزریقی و یک دوز استنشاقی اعلام نمود و اظهار داشت: ۱۳۳ داوطلب مرحله اول تست انسانی بعد از دریافت دوزهای تزریقی، باید دوز استنشاقی را هم دریافت نمایند.
فلاح با تاکید براینکه تابحال داوطلبان هیچ عارضه جدی نداشته اند، اظهار داشت: بعضی از داوطلبان گرفتار عواضی مانند تب خفیف، درد موضعی مختصر محل تزریق و در بعضی موارد سردرد خفیف شدند که این موارد در اکثر واکسن های ساخته شده کرونا دیده شده است.
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، مهم ترین مبحث در این حوزه را کنترل آنزیم های کبدی داوطلبان اعلام نمود و اظهار داشت: تا کنون این عارضه در داوطلبان ما مشاهده نشده است.
وی زمان احتمالی آغاز مرحله دوم تست انسانی با حضور ۵۰۰ داوطلب را خرداد ۱۴۰۰ اعلام نمود و اظهار داشت: داوطلبان این مرحله مشخص شده اند و بعد از دریافت مجوزهای لازم این کار آغاز خواهد شد.
به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس موسسه رازی که اولین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است، با تزریق مرحله اول تست انسانی به ۲ داوطلب مرد روز یکشنبه (۱۰ اسفند) با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، جلیل کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و تعدادی از مسئولان و محققان در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) تهران شروع شد.
تزریق واکسن رازی کووپارس دومین واکسن ایرانی کرونا است که از ۱۰ اسفند ماه روی داوطلبان این طرح مطالعاتی انجام شد.
واکسن رازی کووپارس اولین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت تولید و روز دوشنبه (۲۰ بهمن ماه) در همین موسسه مستقر در کرج رونمایی گردید.
موسسه رازی از اسفند سال ۱۳۹۸ کار ساخت واکسن را آغاز و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید آن استفاده نمود. این موسسه در فاصله زمانی اسفند ۹۸ تا آخر فروردین ۹۹، کار طراحی این واکسن را به پایان رساند، در اردیبهشت دُزسنجی و فرمولاسیون انجام شد و از خرداد ماه ۹۹، آزمایش این واکسن روی ۵۰۰ حیوان صورت گرفت.


1400/02/02
13:17:00
5.0 / 5
536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر