در گفت وگو با سرشیر اعلام شد

ظرفیت تخت های كرونائی بیمارستان ها تكمیل

ظرفیت تخت های كرونائی بیمارستان ها تكمیل

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا وضعیت فعلی بیماری در کشور را فوق بحرانی خواند و با بیان پر بودن تخت های بیمارستانی به سبب مراجعات بالای بیماران، شیوه جدید پذیرش بیماران را تشریح نمود.


دکتر مسعود مردانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به روند رو به افزایش بیماری کرونا در کشور، اظهار داشت: این روند کاملا مشهود است و متاسفانه مرگ و میرها هم برمبنای پیش بینی های قبلی ما درحال افزایش است.
وی با تاکید بر پر بودن تخت های بیمارستانی، بیان کرد: بدین جهت مراکز مراقبت های حاد تنفسی و مراکز سرپایی درمان کرونا در مجتمع های بیمارستانی به وجود آمده است که بیمار مبتلا به کرونا به سبب پر بودن تخت های بستری به آنجا مراجعه نموده و داروهای حیاتی همچون رمدسیویر به بیمار تزریق می شود و بیمار را به خانه می فرستند؛ چون دیگر بیمارستان ها جایی برای پذیرش بیمار ندارند.
وی اضافه کرد: این مراکز در بیمارستان های تهران به وجود آمده و برمبنای بخشنامه، بیمارستاهای شهرستان ها هم می توانند این کار را انجام دهند. در این شیوه تمام داروهای درجه یک با دفترچه بیمه و قیمت مناسب به بیمار ارائه می شود تا دارو را از بازار آزاد تهیه نکنند؛ چون ممکنست سلامت این داروها در بازار آزاد زیر سوال باشد. حالا دیگر وقت انتخاب بیمارستان و دکتر خاص نیست، انتخاب شاید امکان پذیر نباشد و باید به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنند.
این متخصص بیماریهای عفونی افزود: کلیه افرادی که نیاز به درمان بستری دارند ولی جایی برای بستری شدن آنها وجود ندارد در این مراکز پذیرش و بستری می شوند، آزمایش یا تصاویر لازم از او گرفته می شود و در صورت نیاز درمان های بیمارستانی را برایشان انجام می دهیم. اگر در منزل امکانات اکسیژن و تزریق وجود داشته باشد مابقی داروها را در خانه به او می دهیم و اگر این امکان وجود نداشته باشد می تواند روز بعد باردیگر به مرکز درمانی مراجعه نموده و دارو دریافت کرده و برود. با این کار حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر در روز که نیاز به بستری دارند را به شکل سرپایی مدیریت می نماییم. تخت های بیمارستانی کاملا پر هستند و اگر مثلا فرزند خود من بیمار شود جایی برای او نیست.
وی اضافه کرد: عمدتاً چون مراکز درمانی پذیرای بیماران بستری نیستند مطمئنا بیماران کرونائی که به ما مراجعه می کنند پیشرفته تر از قبل هستند. الان عمدتاً بیمارانی را می بینم که در خانه درمان کردند و به بیمارستان نیامدند؛ به شکلی که در بعضی حتی بیش از ۵۰ درصد از سطح ریه درگیر شده است. این افراد همان هایی هستند که در ICU یا بخش معمولی بستری می کردیم و چون جایی برای بستری نبوده مراجعه نداشتند و به این شکل باید درمان شوند.
وی در پاسخ به اینکه ادامه روند درمان در منزل و عدم بستری در بیمارستان چه تاثیری بر روند درمان بیماران خواهد داشت؟ اظهار نمود: مسلما شرایط ایده آلِ بیمارستان در منزل وجود ندارد ولی وضعیت فعلی ما باید با زمان جنگ مقایسه شود. الان وضعیت بیماری در کشور بحرانی و حتی فوق بحرانی است. از طرفی ما تجربه نقاهتگاه های کرونا را هم داریم اما مردم از این نقاهتگاه ها استقبالی نکردند. رفتن به منزل برای بیمارانی که علایم کمی دارند خوب است اما مشکل بعدی ما این است که این افراد در خانه سایر افراد را هم بیمار می کنند. الان یک بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی می تواند ۷ نفر دیگر را در آن واحد بیمار کند.
وی درباره شرایط بیماری در ایام آتی، اشاره کرد: مطمئنا تعداد مرگ و میر از رقم فعلی بالاتر خواهد رفت و اگر تعطیلات پیش رو جدی گرفته نشود مطمئنا روند افزایشی بیماری در کشور ادامه خواهد یافت تا خود اپیدمی فروکش کرده یا خداوند کمک مان کند.
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اعلان اینکه حالا در حال مشاهده تاثیر سفرهای نوروزی بر افزایش بار بیماری در کشور هستیم، اظهار داشت: متاسفانه برمبنای اعلام وزارت بهداشت میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی حدود ۵۸ درصد است. زدن ماسک به تنهایی کفایت نمی کند و حفظ فاصله اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردارست. الان با آنکه اعلام شده باید دورکاری ادارات برقرار باشد، ببینید در بانک ها، اداره دارایی، دادگستری و... چه خبر است. حالا بهترین کار تعطیلی چنین مراکزی است.1400/01/30
14:11:57
5.0 / 5
559
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر