حركت چراغ خاموش كرونا در مازندران

حركت چراغ خاموش كرونا در مازندران

سرشیر: موج چهارم همه گیری کرونا در مازندران که روزهای پرشتابی را طی هفته های گذشته گذراند، طی روزهای اخیر طبق آمارهای رسمی اندکی آرام گرفته است، وضعیتی که مسئولان بهداشت و درمان و ستاد استانی مقابله با کرونا از آن بعنوان « حرکت چراغ خاموش » ویروس یاد می کنند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، همه گیری ویروس کرونا در موج سوم استان مازندران را دیرتر از دیگر نقاط کشور درگیر کرد و بطور طبیعی دیرتر از استان های دیگر هم از مازندران خارج شده بود، ولی با این وصف دستکم حدود یک ماه و نیم زمان برد تا به نقطه پیک برسد و سپس کاهشی شود.
داستان موج چهارم کرونا برای استان بسیار متفاوت می باشد ؛ این استان از یک طرف با ورود ویروس انگلیسی درگیر شد، سویه ای که انتقالش و درگیرسازیش سه برابر سویه چینی است. همزمانی شیوع کرونای انگلیسی با تعطیلات نوروزی و سفر مسافران و گردشگران از یک سو و دورهمی های خانوادگی، بازگشایی بازارهای سنتی و شلوغ استان و از همه پررنگ تر، از سرگیری مراسم جمعی مانند جشن ها، عروسی ها و ترحیم و عزاداری سبب شد تا مازندران از نیمه دوم اسفند تا اختتام نیمه اول فروردین حدودا چهره غیرکرونایی به خود بگیرد.
کاهش شدید رعایت پروتکلهای بهداشتی و محدودیت های کرونائی در کنار رفتارهای روزمره عادی انگارانه تا حدی بود که نه فقط انتقاد مسئولان بهداشت و درمان و مجموعه مدیریت کرونای استان را در پی داشت، بلکه زمزمه های نگرانی از تبعات چنین وضعیتی به شکل واضح در محافل مردمی شنیده می شد.
اولین علامت آن همه نگرانی سرانجام از روز ۱۱ فروردین با برگشت رنگ نارنجی به مازندران و شروع موج چهارم مشاهده شد ولی آنچه که این موج چهارم را متفاوت تر از سه موج قبلی کرده بود، سرعت انتقال ویروس و شمار مبتلایان بود برای اینکه در موج سوم طی چهار هفته نخست شمار بیماران بستری مبتلا فقط ۲۴ درصد رشد داشت در صورتیکه در موج چهارم طی همین مدت افزایش ۲۶۸ درصدی شمار بیماران بستری و مراجعان حضوری ثبت گردید.
بر اساس گزارش های رسمی، در صورتیکه شمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستان های استان مازندران در اولین روز فروردین به ۴۴۱ نفر کاهش یافته بود، این آمار پنجشنبه گذشته به یک هزارو ۶۲۵ نفر افزایش رسید و افزایشی یک هزار و ۱۸۴ نفری را طی چهار هفته رقم زد. در صورتیکه در آذر ماه سال گذشه از زمان اعلام رسمی موج سوم تا بیست و هشتم همان ماه تعداد بیماران بستری کووید ۱۹ از ۷۹۱ نفر به ۹۸۷ نفر رسیده بود.
آرامش پیش از طوفان ؟
با این وصف، در ایام اخیر طبق آمار ستاد استانی مقابله با کرونای مازندران، سرعت همه گیری ویروس در استان کاهش یافته است. طبق این آمارها شمار بیماران بستری روزانه که در هفته های اخیر به طور متوسط رشد پنج تا ۱۰ درصدی را برای هر روز داشت، از روز چهارشنبه هفته گذشته یک دفعه متوقف گردید.
روز چهارشنبه روند افزایشی شمار بیماران بستری رشد سه درصدی داشت و روز پنجشنبه این میزان به ۰/۳ درصد رسید و سپس در روز جمعه روند منفی به خود گرفت بطوریکه شمار بیماران بستری روز پنجشنبه هفته گذشته یکهزار و ۶۲۵ نفر بود که روز جمعه به یکهزار و ۶۰۲ نفر رسید.
همچنین شمار بیماران جدید بستری نیز کاهش ۱۳ درصدی داشت و از جانب دیگر ترخیصی های کرونائی بیمارستان های استان نیز روند افزایشی ملایم را طی کرد و به طور متوسط روزانه به ۳۱۰ نفر در سه روز اخیر رسید.
مهم ترین پرسش این است که آیا موج چهارم همه گیری ویروس کرونا در استان مازندران خوابیده یا بصورت موقت فروکش کرده است ؟البته برخی در فضای مجازی و دورهمی خای خانگی این توقف آمارهای را ناشی از کنترل ویروس می دانند و زمینه ساز بازگشت فعالیت عادی می پندارند.

خاموشی غیرقابل پیش بینی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران کاهش تعداد مبتلایان و بیماران بستری کرونائی استان در ایام اخیر را غیر قابل پیش بینی دانست و اظهار داشت: این وضعیت قابل اعتماد نیست چون نمی توان قاطعانه نظر داد که این وضعیت نشانه فروکش کردن موج چهارم است یا این که یک وقفه کوتاه شمرده می شود.
دکتر قاسم اویس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: فروکش کردن روند افزایشی شمار مبتلایان ممکنست ریشه در چندین عامل موقتی داشته باشد که در محاسبات عددی جای نمی گیرد. یکی از عوامل بسیار مهم در کاهشی شدن شمار بیماران بستری را می توان در کاهش تعداد مراجعات به مراکز درمانی به خاطر تعطیلات دانست ضمن این که شمار بیماران ترخیصی هم افزایش شده و می تواند گمراه کننده باشد.
وی اظهار داشت: البته خروج غیربومیان و مسافران و گردشگران از استان هم می تواند بر آمار مراجعان به مراکز درمانی و در نهایت آمار روزانه اثرگذاری کرده باشد که در این صورت نمی تواند به مفهوم فروکش کردن موج چهارم ارزیابی کرد.
معاون دانشگاه علوم پزشکی مزاندران اضافه کرد: یک علت دیگر هم این می تواند باشد که باتوجه به وضعیت شلوغی بیمارستان ها و اشغال تعداد زیادی از تخت های بیمارستانی، قسمتی از بیمارانی که وضعیت معتدل تری دارند بجای بستری، با نسخه نویسی به منازلشان ارجاع می شوند تا دوران نقاهت را آنجا سپری کنند و طبیعی است که بر آمار بستری روزانه اثرگذاری می کند.
اویس با تاکید بر این که هم اکنون نمی توان به کاهشی شدن روند موج چهارم کرونا در مازندران حکم داد، اظهار داشت: وضعیت فعلی به شکلی است که در صورت هرگونه بی توجهی و از سرگیری رفتارهای عادی انگارانه می تواند بار دیگر شعله همه گیری را سوزان تر کند.
وی وضعیت فعلی استان را بسیار خطرناک توصیف کرد و هشدار داد: نباید آمارها زمینه نرمال سازی رفتارهای عمومی و بهداشتی شود برای اینکه ممکنست شمار بیماران بستری فقط یک عدد باشد و هیچ فاکتور مناسبی برای سنجش یک همه گیری به حساب نیاید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار داشت: ویروس کرونا بارها به ما ثابت کرده که نباید در معرض خوش خیالی و ساده انگاری قرار گیرد برای اینکه این ویروس از هر فرصت استفاده می نماید، همان گونه که در سال جدید استان مازندران و کل کشور را در خطرناک ترین وضعیت قرار داد.
اویس سخن گفتن درباره فروکش کردن موج چهارم همه گیری کرونا در مازندران را به آمارهای اواسط هفته جاری وابسته دانست و اضافه کرد: باید در ایام آینده منتظر بود و دید که وضعیت کرونائی استان به چه سمتی خواهد رفت، اما امیدواریم این تغییر وضعیت به سمت فروکش کردن همه گیری و کاهش شمار مبتلاین و مرگ و میر باشد.
وی خواهان رعایت حداکثری پروتکلهای بهداشتی و محدودیت های کرونائی در تمامی مناطق مازندران شد و هشدار داد: این دفعه برخلاف سال قبل با ویروس جهش یافته رو به رو هستیم که به سرعت می تواند شرایط را به نفع خود تغییر دهد و لازم است مردم و مسئولان هم در مقابل نهایت هوشیاری را داشته باشند.

کنترل کرونا در پس واکسیناسیون کامل
سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم رفتار عادی و بازگشت به شرایط مطلوب را در گرو واکسیناسیون همگانی دانست و اظهار داشت: متاسفانه این مساله به سبب شرایط پیچیده تحریم ها برای کشور سخت شده و راه را برای سلامت مردم بسته است.
دکتر سیمین بابایی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رفتار عادی انگارانه منوط به واکسناسیون عمومی است که البته در استان مازندران و کشور هرچند آرام ولی در حال انجام می باشد.
به گفته او، حتی خیلی از کشورهایی که مبادرت به واکسیناسیون عمومی کردند نیز در حال بازگشت به محدودیت های سختگیرانه هستند که به مفهوم جهش یافتکی ویروس و ضرورت رفتارهای محتاطانه با این اپیدمی جهانی است.
بابایی رعایت پروتکلهای بهداشتی مانند استفاده از ماسکهای استاندارد و همین طور فاصله گذاری اجتماعی را تنها راه فعلی برای حفظ سلامت و بقا دانست و اظهار داشت: رفتار عادی انگارانه می تواند نه فقط فرد بلکه یک جامعه را درگیر کند همانطور که در مساله ورود ویروس انگلیسی در استان مازندران شاهد بودیم.
طبق آمارهای رسمی هم اکنون نیمی از تخت های بیمارستانی استان مازندران در اشغال بیماران کووید۱۹ قرار دارد و حدودا ۶۰ درصد بخش مراقبت های ویژه استان به این نوع بیماران اختصاص داده شده است.
مازندران حالا چهاردهمین ماه از همه گیری ویروس کرونا را پشت سر گذاشته است و تا حالا درگیر چهار موج همه گیری این ویروس بوده است.منبع:

1400/01/28
15:23:19
5.0 / 5
578
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر