شیب تند كرونایی خراسان شمالی به سمت سیاهی

شیب تند كرونایی خراسان شمالی به سمت سیاهی

به گزارش سرشیر ایرنا- با گذشت یک هفته از ورود خراسان شمالی به موج چهارم کرونا همانند اغلب استان های کشور، شیب تند آمار مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ در ایام اخیر این استان را به وضعیت سیاه بعنوان پرخطرترین وضعیت رنگ بندی کرونایی نزدیک کرد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، افزایش آمار مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ در استان خراسان شمالی در چند روز اخیر سبب شد تا از هشت شهرستان این استان پنج شهرستان بجنورد، شیروان، اسفراین، فاروج، گرمه و جاجرم از زرد و نارنجی به وضعیت قرمز و شهرستان های مانه و سملقان و فاروج در هم از رنگ بندی زرد به وضعیت نارنجی و راز و جرگلان از آبی به به رنگ زرد برسند و بیشتر از ۶۰ درصد از تخت های بیمارستانی ویژه بیماران کووید ۱۹ در همان ابتدای قرمز شدن رنگ بندی تحت اشغال این بیماران قرار گیرد.
رکود شکنی آمار بستری بیماران کرونایی
روند صعودی آمار بیماران کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته که منجر به بستری شدن ۱۱۵ بیمار جدید در بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی که هفت شهرستان از هشت شهرستان استان را زیر پوشش دارد، سبب شد تا مسئولان این دانشگاه از احتمال رسیدن استان به وضعیت سیاه خبر بدهند که قطعا آمار بیماران بدحال و مرگ کرونایی را در این استان افزایش خواهد داد.
برپایه این گزارش در سه روز گذشته با شدت گرفتن آمار بستری بیماران کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بخصوص بیماران بدحال باعث شد تا در این زمان بیشتر از ۲۰۰ بیمار جدید بستری و پنج بیمار هم جان باختند.
طبق آمار از آغاز فروردین سالجاری تابحال ۲۰ بیمار کووید ۱۹ خراسان شمالی در بیمارستان های این استان جان خویش را از دست دادند و الان هم حدود ۳۳۵ بیمار در بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان بستری هستند که با احتساب آمار بیماران بستری در بیمارستان اسفراین که زیر پوشش دانشکده این شهرستان قرار دارد، آمار این بیماران به حدود ۴۰۰ نفر می رسد.
ادامه عادی انگاری با وجود روزهای سخت کرونایی
با توجه به این که استان خراسان شمالی این روزها طبق اعلام ستادملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در میان یکی از ۱۲ استان دارای شیب تند بیماری کرونایی قرار دارد و آمار بیماران بستری هم هر روز بیشتر می شود.

عادی انگاری کرونایی همچنان در بخش های زیادی از جامعه با عدم استفاده از ماسک، رعایت نکردن فاصله فیزیکی و تداوم دورهمی و حتی فعالیت مشاغل سطح دو و سه با وجود قرارگیری در زمره مشاغل تعطیل در سطح شهرهای استان مشاهده می شود و تابحال برخوردهای دستگاههای نظارتی هم نتوانست به صورت کامل سفره این عادی انگاری را جمع کند.
باآنکه به سبب طولانی شدن روند بیماری کرونایی در استان خراسان شمالی که برپایه اعلام مرکز آمار ایران در زمره کم درآمدترین و درهمین حال گرانترین استان کشور را یدک می کشد، سبب شد تا عادی انگاری بخصوص در بخش مشاغل ادامه یابد، ولی ادامه این روند با وضعیت سخت کرونایی حاکم بر استان خراسان شمالی می تواند بر دشواری های کرونایی استان اضافه کند و آمار مرگ و میر کرونایی را هم افزایش دهد.
درمانگران استان خراسان شمالی که بیشتر از ۱۳ تا ۱۴ ماه سخت کرونایی را در بیمارستان ها با کمترین امکانات حفاظتی و محافظتی پشت سر می گذارند، عادی انگاری کرونایی فعلی حاکم بر استان را نگران کننده می دانند و تنها راهکار برای کاهش آمار بیماران و بخصوص مرگ بیماران کووید ۱۹ را رعایت پروتکل ها می دانند که این روزها آمار رعایت شیوه نامه های بهداشتی به پایین ترین سطح خود رسید.
سیاهی کرونایی
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خراسان شمالی اظهار داشت: در ۷۲ ساعت گذشته بیشتر از ۲۰۰ بیمار کووید ۱۹ در استان بستری شدند و الان تعداد افراد بستری شده در بیمارستان های تحت نظر این دانشگاه به ۳۳۰ نفر رسیده است.
سید احمد هاشمی اضافه کرد: همینطور در ۷۲ ساعت گذشته ۵ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ جان خویش را از دست دادند.
وی افزود: احتمال ابتلای بخشی از بیماران کووید ۱۹ به ویروس جهشی کرونای انگلیسی وجود دارد که شدت سرعت انتقال آن چندین برابر مشابه قبلی است.

دبیر ستاد استانی مقابه کرونا خرسان شمالی دلیل افزایش بیماران کووید ۱۹ را دید و بازدیدهای نوروزی، دورهمی ها، حضور در اجتماعات و کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی دانست.
هاشمی میانگین سطح رعایت دستورالعمل بهداشتی در استان را زیر ۷۰ درصد اعلام نمود و خاطرنشان کرد: تداوم روند عادی انگاری کرونایی این استان را به سمت وضعیت سیاه کرونایی که پرخطر ترین نوع رنگ بندی کرونایی است، نزدیک می کند.
وی افزایش آمار بیماران کووید ۱۹ را در ایام آینده در صورت تداوم عادی انگاری قابل پیشبینی دانست و اظهار داشت: الان حدود ۶۰ درصد تخت های اختصاصی برای بیماران کووید ۱۹ استان پر شده است.
افزایش ۵۰ درصدی بیماران بستری کووید ۱۹ در اسفراین
رییس دانشکده علوم پزشکی اسفراین تعداد بیماران سرپایی کووید۱۹ اسفراین را رو به افزایش دانست و اضافه کرد: از تعداد ۱۷۵ نمونه گیری انجام شده کرونا در روز شنبه، ۶۸ مورد آن مثبت بود که معادل از ۴۱ درصد از مراجعان برای نمونه گیری است.
دکتر اسحاق ایلدرآبادی در ادامه با اعلان اینکه ۵۵۰ مورد تست و رپید تست کرونا در روز شنبه انجام شد، اظهار داشت: این تعداد تست انجام شده بیشترین میزان از موج سوم کرونا تا کنون بوده است.
وی اضافه کرد: بیشترین تعداد نمونه گیری روزانه در پیک سوم کرونا در شهرستان ۱۴۰ مورد بود درحالی که تنها در ایام شنبه و یکشنبه ۱۷۵ مورد نمونه گیری کرونا از مراجعان سرپایی انجام شد.
ایلدرآبادی همینطور از افزایش شمار بیماران بستری کووید۱۹ در شهرستان اسفراین اطلاع داد و اظهار داشت: ضریب اشغال تخت های بخش کرونای بیمارستان امام خمینی ( ره) این شهرستان در هفته نخست نوروز سال جاری صفر بود و حتی ۲ روز این بخش تعطیل شد اما حالا ۵۰ درصد تخت های بخش کرونای بیمارستان اشغال است.
ویروس کرونا اولین بار اواخر اسفندماه سال ۹۸ با شناسایی یک بیمار کرونایی در شهرستان بجنورد مرکز استان خراسان شمالی شیوع یافت و این استان بعد از پشت سر گذاشتن سه موج این ویروس تا بهمن ماه سال ۹۹ این دفعه با وقفه سه ماهه از چند روز گذشته وارد موج چهارم این بیماری شد بگونه ای که الان با ۳۳۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا بستری در پیچ تند موج کرونا قرار داد.

منبع:

1400/01/24
20:56:50
5.0 / 5
558
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر