درمان خوراكی پایانی برای كم خونی سلول داسی شكل

درمان خوراكی پایانی برای كم خونی سلول داسی شكل

سرشیر: پژوهشگران موفق به شناسایی مولکولی شده اند که عامل اصلی بروز بیماری کم خونی سلول های داسی شکل است. دارویی که با بهره گیری از این مولکول تولید می شود بصورت خوراکی است و می تواند پایانی برای این بیماری باشد.به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، هموگلوبین پروتیینی است که در گلبول های قرمز خون وجود دارد و وظیفه آن انتقال اکسیژن و دی اکسید کربن است.

هموگلوبین بطور طبیعی صاف و گرد است؛ گاهی هموگلوبین بسیار سخت، چسبنده و به شکل داس می شود و به آسانی از مویرگ های خونی عبور نمی کند.

بنابراین اکسیژن به خوبی توسط خون حمل نمی گردد و بیماری کم خونی داسی شکل بوجود می آید.

گاهی تغییر شکل و چسبندگی سلول ها سبب می شود که رگ های خونی مسدود شوند و بیمار به دنبال درد شدید، در بیمارستان بستری شود. گاهی این عارضه به نارسایی اندام های داخلی بدن و مرگ سریع منجر می شود.

معمولا درمان هایی که امروزه برای درمان سلول داسی شکل استفاده می شود شامل پیوند مغز استخوان و درمان های ژنتیکی هستند که علاوه بر پیچیدگی، پرهزینه بوده و عوارض جانبی دارند.

محققان انجمن شیمی آمریکا بتازگی موفق به کشف مولکولی شده اند که عامل اصلی بروز بیماری است و می تواند هدف اصلی برای درمان خوراکی این عارضه باشد. این دارو FTX-۶۰۵۸ نام دارد و می تواند بصورت قرص در دسترس بیماران قرار گیرد.

محققان معتقدند این دارو تا اواخر سال ۲۰۲۱ میلادی در دسترس بیماران قرار می گیرد.

عفونت شدید، سکته مغزی، سردرد، نارسایی کلیه، مشکلات قلبی و کبدی از با اهمیت ترین عوارض کم خون داسی شکل هستند.

بیماری سلول داسی شکل (SCD) یک بیماری ژنتیکی شایع است و آمار نشان میدهد که سالانه حدودا ۵۰۰ هزار نوزاد با این بیماری متولد می شوند و ۵۰ درصد از این افراد پیش از پنج سالگی جان خودرا از دست می دهند.

این بیماری در همه نقاط دنیا شایع است؛ ولی در آفریقا و آسیا شیوع بیشتری دارد.

نتایج این مطالعه در نشست بهاری انجمن شیمی آمریکا عنوان شد.منبع:

1400/01/22
13:02:44
5.0 / 5
972
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر